این وب سایت بسته شده است. ما به پارس تودی دری تغییر پیدا کرده ایم.
یکشنبه, 23 حمل 1394 09:34

سال تعلیمی جدید در افغانستان (2)

 

 

 

اگرچه پیشرفت هایی در عرصه تعلیم و تربیه حاصل شده است و اوضاع بهبود یافته است  اما هنوز بسیاری از متعلمان افغان با مشکلات عدیده ای مواجه هستند که نبود ساختمان برای مکاتب، نبود میز و چوکی و کتاب و وسایل آموزشی، و نبود یا کمبود معلمان مسلکی و آموزش دیده از جمله آن ها هست.
 هرچند وضعیت بخشی از متعلمان در مناطق مختلف افغانستان نسبت به سال های گذشته بهبود یافته است  اما هنوز تعداد زیادی در میان آنان هستند که از کمترین امکانات هم برخوردار نمی باشند، ضمن اینکه هنوز صدها هزار واجد شرایط تعلیم به دلایل مختلف از رفتن به مکتب محرومند.
محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان ضمن اذعان به مشکلات در عرصه معارف بر تلاش برای بهبود وضعیت در این عرصه تاکید کرده است. او به وزارت معارف پیشنهاد کرد که برنامه ای را روی دست بگیرد و بر اساس آن تعدادی از آموزگاران نخبه را مشخص کند تا برای تمام متعلمان افغانستان مواد درسی تصویری تهیه کنند.
وی همچنان خاطرنشان کرد که بیش از یک سوم مردم افغانستان در فقر زندگی می کنند و همه از جمله دولت و وزارت معارف باید به فقرا و اولاد آن ها و متعلمان خانواده های تهی دست توجه بیشتری داشته باشند.
رئیس جمهور افغانستان رسید‌گی به وضعیت روحی، اقتصادی و اجتماعی آموزگاران و ساخت مکاتب در سراسر کشور را هم از دیگر موارد ضروری مورد توجه دولت ذکر کرده است.
 کارشناسان محترم در برنامه نخست نگاهی کلی به وضعیت معارف و تعلیم و تربیه در افغانستان داشتند  و معتقد بودند که اوضاع نسبت به گذشته ها بهتر شده است اما انتظارات برآورده نشده است و بسیاری از مشکلات همچنان باقی است و می طلبد که دولت توجه خاصی در این زمینه داشته باشد.
همچنان در مورد کمک های جامعه جهانی در عرصه معارف و کمبود ظرفیت دولت افغانستان در جذب و مصرف این کمک ها و نیزانتقادهایی که در مورد شیوه کمک ها، نحوه مصرف و حیف و میل آن ها وجود دارد.
 اما طی سال های گذشته در رابطه با پلان های استراتژیک وزارت معارف افغانستان زیاد شنیدیم و اظهارات مقامات این وزارتخانه مبنی بر موفقیت این پلان ها و همچنان آمار و ارقامی که ارایه می شود.
سید مسعود حسینی
(( در قسمت پلانهایی که در وزارت معارف طرح می شود در عرصه معارف متخصص یا کارشناس بسیار کم دارم. از طرف دیگر وقتی این طرح و پلان به اجرا گذاشته می ود عوامل محیطی و جانبی تاثیرات خاص خود را بر اجرا دارد و در نهایت به شکل مطلوب اجرا نمی شود. لذا نتیجه ای که ما می توانیم به دست آوریم این هست که  وزارت معارف با وصف همه امکاناتی که این وزارت و دولت افغانستان در دست داشته است چیزی در حدود 30 تا 35 درصد در عرصه معارف موفق بوده اند.آمار و ارقام دانش آموزان به گونه چشمگیری بالا رفته است ، مکاتب متعددی چه دولتی و چه خصوصی تاسیس شده است ولی روی هم رفته در عرصه های تخنیکی هنوز مشکلات جدی وجود دارد که نیاز به این دارد که توجه زیادی صرف شود که در نهایت در همه عرصه ها بخصوص در عرصه معارف تحول به وجود آید که بنیاد و اساس جامعه را می سازد.))
چمن شاه اعتمادی ؛ نماینده ولسی جرگه
(( امروز در افغانستان چالشهای فراونی وجود دارد. زیرا در خیلی از مکاتب تا ماههای آخر سال کتاب نمی رسد و در خیلی از مناطق دوردست اطفال روی فرشی که از زمین هست و سقفی در بالای سرشان وجو ندارد درس می خوانند . امکانات از باب آموزشی برای آنها همان تخته سیاه و تباشیری هست که شاید در 50 سال قبل در خیلی از کشورها از رده استفاده خارج شده است اما در افغانستان تا هنوز همان وسایل آموزشی استفاده می گردد. تکنولوژی آموزشی وکتابهای جدید آموزشی  عمدتا در شهر ها وجود دارد اما در مناطق دوردست این امکانات را نداریم.معلمینی که در مناطق دوردست مشغول تدریس هستند عمدتا معلمینی هستند که بیش از 50 یا 60 سال عمر کرده اند که آنها نمی توانند به نیازهایدانش آموزان امروز پاسخگو باشند . اینها مشکلات و کمبودهایی هست که در معارف وجود دارد. ما امیدوارین در آینده توجه به کیفیت کار از جاب متولیان معارف در افغانستان بیشتر شود و تلاش شود که نظارت صورت بگیرد و امکانات آموزشی به وجه احسن تهیه و تدارک دیده شود و متدهای جدید جایگزین آن متهای قدیمی شود تا ما در حوزه فرهگ مسلح و دارای امکانات نشویم قطعا در سایر حوزه ها هم مشکلات باقی خواهند ماند.))
محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان از نیاز به کار در بخش معارف گفت. حالا دولت وحدت ملی که در آن تاکید زیادی هم به عرصه معارف می کند چگونه  برای پیشرفت معارف بویژه از نظر کیفی سرمایه گزاری و عمل کند؟
 حسینی
(( یکی از نکات اساسی همین هست که به لحاظ کیفیتی دولت باید توجه خاصی در این زمینه مبذول کند و سعی کند که دانشها را رشته بندی کند.  فکر می کنم یکی از مشکلات در افغانستان همین هست که تا صنف 12 وقتی که دانش آموز فارغ می شود مجبور هست که به گونه عمومی درس بخواند در حالی که در خیلی از کشورها حداقل برای 3 سال اخیر دوره دوازدهم رشته ها مشخص می شود و در یک زمینه خاصی دانش آموز در عرصه علم به پیش می رود و مطمئنا که نتایج بهتری بدست می آورد. به نظر من در این زمینه باید توجه جدی صورت بگیرد و معلم مسلکی آموزش داده شود و از کشورهای همسایه کمک گرفته شود که این عوامل هزینه زیادی هم ندارد. دولت می تواند برای ساختن نصاب تعلیمی وزارت معارف ، افراد خبره و مسلکی را استخدام کند و اگر خودش چنین امکاناتی را ندارد از دیگر کشورها می تواند کمک بگیرد .متاسفانه یکی از نکاتی که در معارف افغانستان طی 60 یا 70 سال گذشته وجود دارد این هست که یک گروه سلیقه ای و گروه دیگر قومی عمل می کنند. آنها بدون این که ارزشهای کلی جامعه افغانستان را در نظر بگیرد برای گروهها و اقوام خاصی کار می کنند و نتیجه این می شود که کیفیت عملی از بین می رود زیرا سازمانی که سازنده نصاب هست مسئولیتش در حد یک ملت نیست بلکه در یک گروه و قوم هست .))
اعتمادی
 ((وظایف دولت در قبال ملت مشخص هست. ارائه خدمات به شکل بسیار نیکو و به روز، تامین امنیت و برآوردن نیازهای صحی مردم و سایر خدماتی که برای شهروندان و مردم نیاز هست زیرا ملت ولی نعمت دولت یا حکومت هست. در حوزه معارف هم قاعده همین هست و توقع ملت و مردم و شاگردان و اولیاء شان فراهم ساختن بستر مناسب برای آموزش و پرورش هست. بستر مناسب درمدرسه، امکانات مناسب و رساندن  به موقع کتاب و معلمین مسلکی از خواسته های مردم  می باشد؛ این عوامل برآورده شدنی نیست مگر این که دولت تصمیم قاطع بگیرد. با توجه به نابسامانی و نیازهای فراوانی که در حوزه معارف و تحصیلات وجود دارد دولت باید یک مقدار از زیاده روی ها و زیاده خواهی ها را کم کند و در بخش معارف سرمایه گزاری نماید.))
مهمترین مقوله   به عنوان پیش زمینه برای پیشرفت در معارف و تعلیم و تربیه افغانستان چیست؟:
حسینی
((  فکر می کنم آنچه که مهم هست و به پدیده معارف مربوط می شود موضوع امنیت هست که دولت باید کوشش کند که وضعیت امنیتی خوب شود . شرایط فعلی این کشور به حدی رسیده است که اگر وضعیت امنیتی خوب شود حتی دیگر کشورها حاضرند که در افغانستان در عرصه معارف سرمایه گزاری کنند . تا حدودی در عرصه معارف افغانستان سرمایه گزاری کردند و کارهای متفاوتی دیده شده است که برای مردم جالب و جذاب بوده است .
اگر امنیت تامین شود به گونه ای علاقه پیدا می کنند که در عرصه معارف به عنوان یک تجارت سرمایه گزاری کند که دولت افغانستان می تواند از این فرصت استفاده کند. افزون بر این تاکنون افغانستان کوشش کرده است که یک نهاد جهانی به نام مشارکت جهانی برای معارف درست کند که افغانستان در چند سال گذشته توانست هزینه این نهاد را بدست آورد که این نهاد به دولت افغانستان وعده هایی داد که در عرصه معارف به افغانستان کمک کند . با این نهاد و نهادهای مشابه، دولت افغانستان باید کوشش کند که از اینها در عرصه بهبود وضعیت معارف افغانستان استفاده کند .))
چه کارهای دیگری باید صورت بگیرد تا متعلمان افغان بیش از پیش برای فراگیری و آموزش تشویق و ترغیب شوند که نتیجه آن هم رشد معارف و  ساخت آینده ای بهتر خواهد بود؟
اعتمادی
(( سه عامل  باعث رغبت محصل و اولیاء شاگردان به تحصیل و آموزش می شود . اول محیط و مدرسه ای که شاگردان در آنجا مشغول تدریس هستند و دوم معلم و سوم مواد درسی که برای شاگردان آماده می شود. اگر دولت در این سه محور تمرکز داشته باشد و سرمایه گزاری و هزینه نماید قطعا ما شاهد رشد آموزش و پرورش جدید در افغانستان خواهیم بود.))

 

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید