این وب سایت بسته شده است. ما به پارس تودی دری تغییر پیدا کرده ایم.
دوشنبه, 31 حمل 1394 18:37

مواضع دولتمردان افغانستان در رابطه با حمله عربستان به یمن

 

 

 

 موضعی که از آدرس ریاست جمهوری افغانستان در رابطه با حمله عربستان و هم پیمانانش به یمن پیشتر اعلام شد، واکنش های زیادی را درپی داشت.پس از حمله عربستان به یمن ، سران ریاض از برخی دولت های کشورهای اسلامی درخواست همکاری و از برخی هم از جمله افغانستان تقاضای اعلام موضع کرد. شورای امنیت ملی افغانستان هم در این رابطه جلسه ای تشکیل داد که برآیند آن بیانیه ای بود که از آدرس ریاست جمهوری منتشر شد و از آن چنین برمی آمد که تلویحاً از این حمله حمایت  شده است. اما این اعلام موضع واکنش های زیادی را حتی در بین مقامات عالیرتبه دولتی سبب شد و نسبت به آن اعتراض و انتقاد کردند. برخی از وابستگان به دولت هم درصدد توجیه برآمدند و گفتند موضع دولت کابل آن است که اگر حرمین شریفین مورد تعرض قرار بگیرد افغانستان از عربستان حمایت خواهد کرد، در حالی که این رژیم آل سعود و هم پیمانانش هستند که حمله به یمن را سازماندهی کرده اند و در نتیجه آن هم هزاران یمنی کشته و زخمی و ده ها هزار نفر دیگر آواره و بی خانمان شده اند.
 داکتر رنگین دادفر سپنتا وزیر سابق خارجه در این خصوص گفت : ((این سیاست را یک سیاست اشتباه ، ماجرا جویانه و خطرناک برای امنیت و ثبات در منطقه می دانم. ما باید مسئولانه برخورد کنیم و این مسئله هیچ ربطی به دفاع از حرمین شریفین ندارد زیرا هیچ تهدیدی متوجه حرمین شریفین نیست. ما کشوری هستیم که خودمان درگیر یک جنگ تجاوزکارانه هستیم ، جنگی که توسط همسایه مان پاکستان و نیروهای وابسته به پاکستان یعنی طالبان تحمیل شده است. در چنین اوضاعی گشودن یک جبهه جدید و درگیر کردن افغانستان در یک جبهه جدید یک سیاست غیر مسئولانه هست و گمان به  این که اینها می توانند به پروسه صلح افغانستان از این طریق کمک کنند باعث شده است که  یک جبهه پرتنش نو را با یکی از همسایه های خود که با آن دارای اشتراکات بسیار فراوانی  از جمله اشتراکات وسیع و عمیق تمدنی هستیم  باز کنیم که به سود ما نیست. ما از جمله کشورهای مسلمان هستیم که خوشبختانه در میان ما هیچ تنش نیرومندی میان تشیع و تسنن وجود ندارد. ما همان مسلمان افغانی هستیم که بدون شک جبهه گیری به سود یکی از طرفها بدین گونه غیر مسئولانه در داخل کشور ما و برای وحدت ملی ما تاثیرات زیانباری برجای خواهد گذاشت و به همین دلیل هست که می گویم دست از این ماجرا جوییها بردارند . در درون حکومت وحدت ملی در این زمینه وحدتی وجود ندارد و معاون دوم رئیس اجرائیه حکومت وحدت ملی و همچنین حلقات دیگر با چنین مواجهه گیریهایی مخالف هستند. دفاع از حرمین شریفین وظیفه ماست اما حرمین شریفین در معرض هیچ نوع تهدیدی قرار ندارند.
ما باید به کشورهای دیگر اجازه دهیم که خوشان مشکلاتشان را حل کنند و افغانستان نباید با این آتش بازی کند. با پشتیبانی غیر لازم و غیر ضروری از مداخله عربستان در یمن به طرف منازعه تبدیل می شویم اما دلیل نمی شود که ما بخشی از نیروهای جنگ طلب باشیم در شرایطی که در کشور خود هر روز دهها جوان افغان را در مصاف با تروریسم قربانی می دهیم.))
گزارش حسینی
((اعلام موضع ریاست جمهوری افغانستان با استناد به جلسه شورای امنیت ملی این کشور در رابطه با حمله عربستان و هم پیمانانش به یمن واکنش های متفاوتی را در میان دولتمردان، نمایندگان پارلمان و کارشناسان افغان درپی داشت.
از بیانیه ریاست جمهوری در این خصوص چنین برمی آمد که دولت افغانستان تلویحاً از این حمله حمایت کرده و دفاع از حرمین شریفین هم به عنوان توجیهی برای آن آورده شده است اما همزمان با انتقادها و اعتراض ها نسبت به این موضع گیری، برخی سران حکومتی تاکید کردند که موضع افغانستان حمایت از حمله عربستان نبوده است. داکتر عبدالله عبدالله رئیس اجرایی حکومت وحدت ملی افغانستان:(( از حمله به یک کشور دیگر حمایت صورت نگرفته است در اعلامیه ای که صادر شده  به وضاحت اظهار شده است  در صورتی که حرمین شریفین مورد تهدید قرار بگیرد وظیفه همه مسلمانها هست اما در مسائلی که مربوط به جهان اسلام می شود به دلیل این که افغانستان کشوری هست که از جنگ درد دیده است ما خواستار حل صلح آمیز قضیه از طریق گفتگو هستیم.))
از منابع نزدیک به ریاست جمهوری افغانستان  اظهار نظر چندانی در این رابطه شنیده نشد و این در حالی بود که برخی همچنان موضوع دفاع از حرمین شریفین را مطرح می کنند. برخی از مقامات دولتی هم می گویند آنچه در بیانیه ریاست جمهوری منتشر شده با آنچه در جلسه شورای امنیت ملی در این خصوص توافق شده بود، متفاوت است و از آن سوء تعبیر شده است. محمد محقق معاون دوم ریاست اجرایی حکومت وحدت ملی افغانستان: ((در رابطه با حوادثی که در یمن می گذرد اظهار تاسف و برای ملت برادر و مسلمان یمن آرزوی صلح می کنم و امیدوار هستم که با وساطت سازمان ملل متحد، شورای امنیت سازمان ملل و کنفرانس اسلامی هرچه سریعتر این غائله خاتمه پیدا کند . اگر این رسم ایجاد شود که هر قدرتمندی به ضعیفی حمله کند نظام سازمان بین المللی از هم می پاشد که این امر برای جهان بشریت بسیار خطرناک هست. مطلبی که در دولت فیصله شد  این بود که از جنگ طرفداری نشود و از سازمان ملل متحد و کنفرانس اسلامی خواسته شود که سریعتر اقدام به صلح کنند و در تمام نقاط دنیا ما طرفدار جنگ نیستیم))
نمایندگان پارلمان افغانستان هم ضمن انتقاد از اعلام موضع ریاست جمهوری تاکید می کنند که مساله یمن و مسایلی مثل این  باید از طریق مراجع بین المللی مربوطه از جمله سازمان ملل متحد و سازمان کنفرانس اسلامی حل و فصل شود. و  تعیین سرنوشت هر ملتی به شمول ملت یمن باید به دست خودشان باشد و جهان هم به آن احترام بگذارد. سید محمد جمال فکوری بهشتی عضو پارلمان افغانستان((حملات عربستان در یمن مداخله ای آشکار هست که امیدواریم سازمان ملل متحد در این قسمت بر اساس حقوق بین الملل نظارت کند و تصمیم بگیرد. باور ما بر این هست که سازمان ملل متحد باید حامی تمام کشورهای کوچک باشد. منافع کشورهای کوچک نباید قربانی اهداف دیگران شود. هر ملتی باید سرنوشت خود را تعیین کند و تصمیم بگیرد ؛ اگر چنانچه مداخله ای از بیرون صورت بگیرد هیچ وقت آن ملتها به سرنوشت خود مسلط نخواهند شد و بحران در کشور ادامه خواهد یافت . ملت و مردم یمن باید خودشان تصمیم بگیرند و بر تصیم اکثریت قاطع مردم باید احترام بگذارند.))
 
هرچند که  موضع حکومت از سوی برخی دولتمردان رد شده است واکنشها همچنان ادامه دارد و کارشناسان و نمایندگان مردم خواستار آن هستند که دولت در اعلام مواضع خود در خصوص مسایل بین المللی دقت بیشتری کرده و منافع این کشور را درنظر بگیرد. اما چه چیزی باعث شده است که بیانیه ای از آدرس ریاست جمهوری با استناد به جلسه شورای امنیت ملی افغانستان صادر شود و سپس برخی دولتمردان افغان آن را رد کردند؟
محمد مختاری ، کارشناس مسایل سیاسی
(( با کمال تاسف  تجاوزی که از سوی کشور عربستان و تعداد زیادی از کشورهای هم پیمان عربستان صورت گرفت در حقیقت یک سنت بدی را بنیان گذاری کردند مبنی بر اینکه هر کشوری که قدرتی داشته باشد به راحتی می تواند به کشور ضعیف تر حمله کند و سازمان ملل و سازمانهایی مثل شورای امنیت و سازمان و نهادهای بین المللی دیگر را زیر سوال برد و یک سنت بسیار خطرناکی را بر جای گذاشت و جنایات فاحشی در شرف انجام هست و طبعا این موضوع دیدگاهها و موضع گیریهای ضدونقیضی را در دنیا و علی الخصوص در کشور عزیزمان به دنبال داشت))
 
حمله عربستان به یمن از نظر حقوق بین الملل چگونه است؟ با توجه به اینکه در خبرها داریم که تعداد زیادی اززنان و کودکان یمنی هم در نتیجه بمباران های مکرر جان خود را از دست داده اند.
حبیبی ، کارشناس حقوق بین الملل
 (( در قسمت جنایاتی که در یمن صورت گرفته است  از لحاظ حقوق بشری و همچنان مطابق با قوائد حقوق جزای بین المللی عام ،جنایات صریح و آشکار جنگی هست که اعلامیه جهانی حقوق بشر و صلیب سرخ ، استفاده از بعضی از سلاحهای جنگی را ممنوع ساخته است ومی توانیم جرایم جنگی صفت دهیم  و می تواند رسما در شورای امنیت مطرح شود.))
ارزیابی موضع افغانستان
هادی ، فعال سیاسی
((  متاسفم وضعیتی پیش آمده است که به هیچ عنوان به نفع مسلمین و به نفع جامعه اسلامی نیست.  فکر می کنم  در قضیه داخلی یمن ، دخالت نظامی صورت گرفته باشد که این دخالت منجر بر کشتار انسان های بیگناه و زنان و اطفال شده است. به هیچ عنوان به صلاح افغانستان نبود که از این آدرس ، از این کشوی که 36 سال هست که در خون وآتش گرفتار هست در قضایای کشورها ی دیگر دخالت کند که وقتی اعلام موضع از سوی دولت افغاستان صورت گرفت فردای آن روز از طرف رئیس اجرائیه و معاون اجرائیه وتعداد زیادی از شخصیتهای ملی کشور رد شد و گفتند به صلاح افغانستان نیست . افغانستان باید از سازمان کنفرانس کشورهای اسلامی بخواهد قضایای یمن را بر اساس مذاکره حل و فصل کند.))
پارلمان افغانستان نیز به موضع ریاست جمهوری در قبال حمله عربستان به یمن انتقاد کرده است. آیا لازم نبود که در این رابطه نظر آنان پرسیده می شد و بحث دفاع از حرمین شریفین در شرایط موجود آیا جایگاهی دارد؟
مختاری ، کارشناس مسایل سیاسی
 ((در ارتباط با منافع کلی کشور و سیاستهای کلان خانه ملت باید نظر و دیدگاه  نمایندگان مستقیم ملت  لحاظ شود در حالی که جناب رئیس جمهور به صورت فردی و یا همان مجموعه و تیم خاصی که در حلقه ریاست جمهوری هستند تصامیم و اقداماتی را اتخاذ می کنند که نگرانیهایی را در سطح کشور به وجود آورده است .نزدیک به شش ماه از تشکیل حکومت وحدت ملی می گذرد اما هنوز کابینه تشکیل نشده است و وزارتخانه ها و ولایات با سرپرستی اداره می شوند و این خلاء قدرت سبب شده است که روز به روز نا امنی در کشور توسعه پیدا کند و امروز علاوه بر طالبان، داعش هم به وجود آمده است و بسیاری از جنایات دیگر مثل گروگانگیری و قتل عام صورت می گیرد . لذا این اقدام ، یک اقدام کاملا شتاب زده بود و خود رئیس اجرائیه هم به نحوی تلویحا مخالفت خود را نشان داد. این که استناد می شود که به حمایت از حرمین شریفین این اقدام صورت گرفته است کاملا اشتباه است زیرا اساسا خود عربستان که مورد تهدید نیست. حرمین شریفین، مکه معظمه و مدینه منوره که مورد تهدید نیست تا کشورهای اسلامی به این بهانه ائتلافی تشکیل دهند .اگر مکه معظمه و مدینه منوره با خطر مواجه شود این وظیفه کل امت اسلامی در سراسر دنیا هست که حمایت کند. اما بحث در این جا هست که از این مسئله یک دستاویزی درست کردند تا بتوانند به اهداف سیاسی خود برسند.))
حبیبی ، کارشناس حقوق بین الملل
 ((افغانستان مشکلات خود را دارد و در قسمت مشکلات داخلی افغانستان باید توجه جدی صورت بگیرد و در قدم دوم حکومت جناب رئیس جمهور اشرف غنی از طریق انتخابات آمده است و مطابق با ماده چهارم قانون اساسی افغانستان حاکمیت به مردم تعلق دارد بنابراین لازم نیست که جناب رئیس جمهور تصامیمی عجولانه اتخاذ کند بلکه در مورد این موضوعات مهم باید با مردم افغانستان مشورت کند.))

 

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید