این وب سایت بسته شده است. ما به پارس تودی دری تغییر پیدا کرده ایم.
جمعه, 04 ثور 1394 21:19

افزایش ناامنی ها در افغانستان و بررسی دلایل آن

 

 

 

ناامنی ها اخیراً در نقاط مختلف افغانستان افزایش یافته است. با گذشت دو ماه از ربوده شدن 31 مسافر در ولایت جنوبی زابل توسط مخالفین مسلح، هنوز سرنوشت آنان مشخص نیست، نا امنی ها و آدم ربایی ها در نقاط دیگرهم وجود دارد، حمله گروه اخیر تروریست ها به دادستانی در مزار شریف در شمال شرق افغانستان دست کم 18کشته و بیش از 65 زخمی برجای گذاشت، ده ها سرباز اردوی ملی در ولایت بدخشان در شمال شرق افغانستان در حمله گسترده تروریستان به پوسته های آنان کشته و زخمی شدند و نمونه های دیگری از گسترش ناامنی ها هم در ولایات مختلف دیده می شود. این مسایل ناراحتی و عصبانیت نمایندگان مردم در شورای ملی افغانستان را هم سبب شد و آنان بصورت جدی از دولت خواستند تا در این زمینه فکر اساسی کند.
گزارش حسینی
((ناآرامی‌های اخیر در نقاط مختلف افغانستان به خصوص مواردی که در ولایت بلخ و بدخشان در شمال و شمال شرق افغانستان رخ داد و تلفات سنگینی به افراد غیرنظامی و نیروهای امنیتی وارد کرد صدای نمایندگان مردم در مجلس شورای ملی را بلند کرد.پیشتر کمیسیون های امنیت داخلی و دفاعی پارلمان افغانستان نشست فوق العاده و مشترکی را با مقام‌های امنیتی این کشور برگزار کردند.نمایندگان مردم، عصبانی از شیوه عملکرد مسئولین و سران حکومتی، انتقادات شدیدی مطرح و تعدادی از آنان خواستار استعفای سران حکومت شدند.
 مقام‌های امنیتی هم در مورد رویداد خونین بدخشان و دیگر ولایت‌ها به پرسش های اعضای مجلس پاسخ دادند. شیر محمد کریمی رئیس ستاد اردوی افغانستان گفت که حدود ۲۵۰تروریست با لباس‌های سیاه به پوسته‌های اردوی ملی در ولسوالی‌های جرم و وردوج بدخشان حمله ور شده و نیروهای امنیتی را کشتند.شیرمحمد کریمی گفت که در زمان حمله مخالفان مسلح دولت، برخی قومندانان در قرارگاه‌ها حضور نداشته‌اند و به همین دلیل مدیریت و عملکرد نیروهای دفاعی ضعیف بوده و باعث افزایش تلفات شده است.
نورالحق علومی، وزیر امور داخله افغانستان می‌گوید که عملیات نظامیان پاکستان در وزیرستان و دیگر بخش‌های آن کشور باعث شده تا شورشیان وارد افغانستان شوند. وی تصریح نمود  ((در وزیرستان و در شمال و جنوب فعالیتهای محاربه ای صورت می گیرد و یک تعداد که به نیروهای مخالفین مسلح یا نیروهای وحشت افکن بستگی دارند اینها به طرف افغانستان گسیل داده شده اند و از جنوب افغانستان تا شمال کوشش می کنند که خود را به طرف شمال که مصون تر بود  برسانند.))) کارشناسان می گویند به هم ریختگی نظام و فساد موجود در ارگان های حکومتی باعث ایجاد مشکلات عدیده و از جمله افزایش ناامنی ها در این کشور شده است.
وحید مژده کارشناس سیاسی افغان: ((افغانستان وضعیتی شکننده دارد. در عصر کنونی ما یک دولت به معنای واقعی اش در افغانستان نداریم و همه چیز از کنترل خارج شده است . نظام دولتی از هم پاشیده است طالبان به بدخشان حمله کردند و بیش از 20 پاسگاه از نیروهای افغان را گرفتند. این سربازها برای فرار  برای موترهایشان نیاز داشتند که متاسفانه نفت وجود نداشت و همه در آنجا دستگیر و کشته شدند.))در حالی که انتقادهای تند نمایندگان مردم متوجه قصر ریاست جمهوری و ریاست اجرایی است، اجمل عابدی سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان در اظهارات کوتاهی گفت که افراد مقصر در حوادث پیش آمده مورد عفو دولت و ملت نخواهند بود(( کسانی که باعث شهادت نیروهای امنیتی ما می شوند باید بدانند مورد عفو ملت و مردم قرار نمی گیرند.))در هر صورت اعضای مجلس شورای ملی افغانستان می گویند که مقام‌های ارگان های امنیتی، کم کاری می کنند. مردم افغانستان هم چشمانشان به نمایندگان و دولتشان دوخته شده است تا ببینند که آن ها بالاخره برای برقراری امنیت در این کشور چه خواهند کرد.))
.................................................................................................
کارشناسان
عبدالرئوف انعامی منشی پارلمان افغانستان
سید قاسم مظفری ، کارشناس مسایل سیاسی
رمضان بشردوست ، نماینده ولسی جرگه
 
علل رویداد بدخشان
 عبدالرئوف انعامی منشی پارلمان افغانستان
(( علت اساسی این بوده است که در نزدیکی ها پستهای دفاعی نبوده است و در کوههای بلندی که در دفاع از این قرار داشته است آنجا هم از نظر سوق الجیشی و نظامی پوسته دیگری نبوده است که اینها عقب نشینی کنند. کسانی که در صحنه بودند  گفتند  ما تا 30/5 ساعت درگیر بودیم اما بعد از آن هم مواد ما تمام شد و موترها هم نفت نداشتند که ما از ساحه فرار کنیم و هیچ کسی هم به داد ما نرسید در حالی که از آغاز جنگ  با مرکز و با قومندانی امنیه بدخشان و با تمام ارگانهای ذیر بط امنیت تماس گرفتیم که ما در محاصره هستیم و وضعیت بسیار بدی داریم و اگر شما به داد ما نرسید ما تلف می شویم اما اصلا هیچ صدایی از هیچ طرف نیامد و بالاخره نفت موترها تمام شد تا فرار کنیم و تعداد کسانی که زخمی یا کشته یا اسیر شدند از 100 نفر کمتر نیست.آنها با برطرف کردن یک قومندانی کندگ قناعت ملت را می خواهند که بتوانند تمام ضعف و ناکارایی شان را جبران کنند. مسئولان درجه یک رهبران حکومت وحدت ملی هستند که تا هنوز برای تعیین وزیر دفاع در یک وطن توافق نکرده اند و هنوز در اردوی ملی رئیس ستاد ارتش تعیین نشده است. در بدخشان از ابتدا که مخالفین پیدا شدند قطعا مردم محل با اینها همکاری نداشتند اما بخاطر این که اینها هراس افکنی کردند مردم از ترس همکاریهای کمی با آنها دارد اما هر زمانی که در بدخشان یک فرد موفق در برابر مخالفین ایستاد شد فردا آن فرد برکنار شد .))
 
شاهد افزایش ناامنی ها و گسترش ناامنی ها بویژه به مناطق شمالی افغانستان هستیم. کارشناسان معتقد هستند که این مساله دلایل داخلی و خارجی دارد.
سید قاسم مظفری
 (( در مجموع وضعیت نا امنی بستگی به وضعیت سیاسی کشور دارد. هنوز کابینه تشکیل نشده است و وزارت دفاع از طریق سرپرست اداره می شود و برای اهداف دیگر هم اراده قوی سیاسی برای مقابله با دشمنان و امنیت مردم در سطح رهبری کشور وجود ندارد . از طرف دیگر دشمنان داخلی و بین المللی ما تحت عنوان این که مبارزه را در درون کشور خودشان با نیروهای مخالفشان آغاز کرده باشند نیروهای مخالف افغانستان را بیشتر از سرحدات خودشان بر اساس یک پالسی مدون بیرون کردند و  آنها را به درون مرزهای افغانستان  فرستادند و زمینه برای تحرکات نیروهای مخالف دولت افغانستان آماده است ، این عوامل دست به دست هم دادند و سبب نا امنی بیشتر در کشور ما گردیدند.))
ناامنی ها و بویژه حوادث امنیتی اخیر صاحبنظران و نمایندگان مجلس افغانستان را بسیار عصبانی و ناراحت کرده است. چنانچه آشکارا  خواستار کناره گیری سران مملکت می شوند. چه انتظاراتی از سران حکومت وحدت ملی وجود داشت که برآورده نشد؟
مظفری
(( به نماینده های محترم تا حدودی حق می دهیم زیرا رئیس جمهور و رئیس اجرائیه تا به حال نتوانستند روی پستهای کلیدی به توافق برسند و همچنان کشمکشهای دیگری وجود دارد که سبب شده است که  روی اوضاع سیاسی، اقتصادی، و اجتماعی کشور اثرات ناگوار منفی را بگذارند و مردم در شرایط فعلی به شدت گرفتار بحران شدند ؛لذا این حادثه اخیر خشم مردم و نمایندگان ما را برانگیخته  و سبب شده است مقامات دولتی و امنیتی ما را احضار کنند و همچنین خواستار استعفای رئیس جمهور دولت وحدت ملی شدند زیرا آنها دستاوردهای آنچنانی نداشتند و شعارهایی که در دوران کمپاین انتخاباتی سر دادند آن شعارها فراموش شده است . دشمنان داخلی و خارجی وطن از این فرصت سود بیشتر بردند و دست به تحرکات نظامی علیه امنیت و فرزندان عزییز وطنمان زدند .)
رمضان بشر دوست:نماینده ولسی جرگه
 (( من رسما درخواست کردم که طبق ماده 69 قانون اساسی افغانستان عبدالله   وغنی به محکمه کشانده شوند  زیرا  سیستم ما طوری عیار شده است که قومندان،امر حوزه و والی صندلی را توسط پول یا توسط حزب خود می خرند . سیستم قومندان و پلیس طوری عیار هست که این سیستم برای خدمت نیست. یک فرد هزاره یا پشتون یا ازبک که تا دکترا خوانده هست به عنوان اجیر هم مقرر نمی شود اما افرادی که والی یا ولسوال یا قومندان و یا رئیس مقرر می شوند اگر این افراد جزء رهبران کشور نباشند پدرشان هم نمی تواند فرار کند و این افراد در طول 14 سال مجازات ندیدند.وقتی اینها در کمپاین خود می گویند که ما با فساد مبارزه می کنیم بزرگترین فاسد در کنارش ایستاده بود و حمایت می کرد . مشکل امروز افغانستان این هست که یک فرد پاک و صادق از هزاره ، پشتون ، ازبک و یا تاجیک در قدرت وجود ندارد ومتاسفانه در افغانستان یک سیستم مافیایی وجود دارد که ملت را به گروگان گرفته است.)) 
در شرایطی که روز به روز دامنه ناامنی ها در افغانستان گسترده تر می شود صحبت هایی از اختلاف نظرات بین رئیس جمهوری و رئیس اجرایی حکومت وحدت ملی افغانستان و تیم های آن ها مطرح می شود که این مساله هم باعث ناراحتی و انتقاد صاحبنظران و آگاهان شده و او را از دلایل افزایش ناامنی ها می دانند. این اختلافات چقدر جدی است و چقدر بر اوضاع کشور تاثیر دارد؟
مظفری
(( بحرانهای امنیتی ، سیاسی ، اقتصادی و اجتماعی از اختلافاتی که در دو تیم وجود دارد منشاء می گیرد.یعنی داکتر صاحب عبدالله در راستای قدرت بیشتر و این که فعالیتهای بیشتر را برای خود داشته باشد و پستهای مهم و کلیدی دیگر را در اختیار خود قرار دهد و همچنین داکتر صاحب اشرف غنی به همین منوال و جنرال صاحب دوستم هم در این اواخر حرفها و صحبتهایی داشتند که گویا وزارت دفاع باید به برادران ازبک تعلق بگیرد و لویی درستیز به برادران هزاره ما تعلق بگیرد. کشمکشهای قدرت در بین سران دولت وحدت ملی وجود دارد که این کشمکشها تبعات منفی را در مجموع دولت و جامعه و شرایط افغانستان می گذارد که دشمنان داخلی و خارجی می توانند از این فرصت استفاده بزرگی کنند.)
وزیر داخله افغانستان، به نقش پاکستان در ناامنی های افغانستان اشاره کرده است بطوریکه در وزیرستان عملیات نظامی به راه انداخته و شورشیان مسلح به سمت افغانستان آمده اند و تلاش دارند در بخش‌هایی از شمال این کشور نفوذ کنند. در چنین شرایطی دولتمردان افغان چگونه باید عمل کنند تا این کشور از گزند ناامنی ها و برنامه های مخالفان مسلح در امان بماند؟
 مظفری
(( پاکستانیها دو پهلو بازی کرده اند و هیچ وقت در راستای کمک و آوردن صلح به افغانستان صادقانه عمل نمی کنند  بلکه  به دنبال خواسته های دیگر هستند . لذا ما  از دولتمردان افغانستان توقع داریم که شرایط حساس کنونی را  احساس  و درد و مشکلات مردم  را درک کنند و بخاطر مصلحت مردم و کشور ما اقدام کنند و از هواهای نفسانی و خواهشهای شخصی و تیمی خود دوری کنند و مصلحت کلی و ملی جامعه را در نظر بگیرند و بعد از این کوشش کنند که پارلمان ما هم به همین کابینه ای که تازه درست شده است به اینها رای دهند تا وضعیت از حالت سرپرستی نجات پیدا کند و وزارتخانه ها به شکل قانونی و اصولی خود دست به کار شوند .اگرهمین موضوعات رادرنظر بگیرند و به خواسته های خارجیها کمتر گوش کنند شاید از این وضعیت تا حدودی نجات پیدا کنند.))

 

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید