این وب سایت بسته شده است. ما به پارس تودی دری تغییر پیدا کرده ایم.
چهارشنبه, 09 ثور 1394 09:02

سفر رئیس جمهوری افغانستان و هیات همراه به جمهوری اسلامی ایران

 

 

 

محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان پیشتر در راس یک هیات عالیرتبه و بزرگ به تهران سفر، و با مقامات جمهوری اسلامی ایران به ویژه رهبر معظم انقلاب و حسن روحانی رئیس جمهوری دیدار و گفت و گو کرد.
رهبر معظم انقلاب، حضرت آیت الله خامنه ای در دیدار رئیس جمهوری افغانستان با تاکید بر این که ایران خانه دوم برادران افغانستانی است، مساله مهاجرین را مساله مهمی عنوان کرد که باید مورد توجه قرار گیرد.
موضوع مهم دیگر جوانان نخبه، تحصیل کرده و صاحب توان و حرفه افغان بود که در ایران ساکنند. جمعیتی که اگر به کار گرفته شوند توان ایفای نقشی موثر در وطن خود را دارند. موضوع اساسی دیگری که طرفین روی آن تمرکز داشتند همکاری های اقتصادی بود. اشرف غنی هم در دیدار با فعالان اقتصادی دو کشور صراحتا از فعالان حوزه اقتصادی ایران خواست که با حمایت دولت در ایجاد زنجیره کارخانه و کارگاه های تبدیل مواد خام به فرآوری شده، به افغانستان کمک کنند.
حسن روحانی رئیس جمهوری ایران هم در کنفرانس خبری مشترکی که با رئیس جمهوری افغانستان داشت: ضمن تاکید بر گسترش هرچه بیشتر روابط دو کشور از آمادگی جمهوری اسلامی برای همکاری با افغانستان در عرصه های مختلف از جمله مبارزه با تروریزم و مواد مخدر و همچنان همکاری های اقتصادی سخن گفت.
گزارش حسینی
((رئیس جمهوری اسلامی افغانستان و هیات همراه به جمهوری اسلامی ایران سفر کرد تا به فرمایش رهبر معظم انقلاب اسلامی به خانه دومش آمده باشد و زمینه های نزدیکی و گسترش بیش از پیش همکاری ها در عرصه های مختلف فراهم شود.محمد اشرف غنی و حسن روحانی رئیسان جمهوری دو کشور هم در دیدارها، و در کنفرانس خبری مشترک به این مسایل تاکید کردند.
جناب روحانی گفت  (( این سفر در دولت وحدت ملی و دولت جدید افغانستان آغازی برای همکاریهای وسیعتر در زمینه منافع مشترک دو کشور در زمینه مسائل اقتصادی، انرژِی و همکاریها در بخش صنایع و معادن، تجارت و سرمایه گزاریهای اقتصادی، ترانزیت،راه آهن ،جاده و توسعه بنادر جنوبی خواهد بود که افغانستان بتواند کشورهای شمالی و شرقی را به آبهای آزاد متصل کند. همچنین مسئله مهاجرین افغانی حل و فصل شد و قرار شد افرادی که می خواهند در ایران برای فعالیت های اقتصادی و کاری و تخصصی و مسائل علمی حضور پیدا کنند در چارچوب ویزا و قانون این تردد انجام بگیرد.))
آقای غنی هم گفت: (( از فرصتها برای ایجاد همکاری دو جانبه و سه و چهار جانبه در منطقه برای تبدیل منطقه از یک نقطه خطر به نقطه صلح و ثبات استفاده شود. امروز ما با خطر جدی تروریسم دچار هستیم ، کار ما این هست که اراده سیاسی را به اقدامات عملی، زمانی و مکانی مبدل سازیم تا فضای اعتماد سازی برای این که از طرح به عمل رویم روز به روز بیشتر شود و این امر ایجاب می کند که مسائل عمده طبقه بندی شود و در چارچوب محدوده های زمانی به صورت تدریجی اما اساسی مورد توجه قرار بگیرد.))
رئیس جمهور روحانی به راه های مبارزه مشترک با مواد مخدر هم اشاره کرد و  قول همکاری داد:(( مشکل مواد مخدر این هست که تولید آن در سالهای اخیر افزایش پیدا کرده است وما باید در قدم اول این مشکل را مهار کنیم و کاهش دهیم و بعد مسئله مواد مخدر در منطقه به حل و فصل نهایی برسد. برای این کار دو نوع اقدام نیاز هست. یکی ، اقدام اطلاعاتی امنیتی هست و بخش دیگر این هست که ما بتوانیم با مسئله مواد مخدر و تولید به صورت ریشه ای مقابله کنیم و آن کشت جایگزین هست که در افغانستان باید انجام بگیرد. در این زمینه وزارت کشاورزی ما هر کمکی که لازم باشد انجام خواهد داد و همه زمینه ها برای یک کشت پر برکت برای مردم افغانستان و منطقه وجود دارد و ما هم ترانزیت خود را  با همکاری دو کشورآماده می کنیم تا محصولات افغانستان و محصولات معدنی افغانستان بتواند به کشورهای هدف صادر شود.))
رئیس جمهور غنی هم ضمن قدردانی از این مساله به ایجاد مکانیزمی برای استفاده مشترک از آب رودخانه هیرمند تاکید کرد و گفت  (( ما 5 حوزه عمده دریایی داریم . دریای هلمند بر اساس یک معاهده تنظیم شده حقوق و وجایب ایران و افغانستان ایجاد شد وچارچوب همکاری ما به مراتب بزرگتر هست . قسمی که جناب رئیس جمهور گفتند ایجاد بازار برای افغانستان و سرمایه گزاری برای  یک زراعت مدرن که با بازار جهانی ارتباط داشته باشد مسئله ای هست که مکانیزم راه حل ریشه ای را برای ریشه کن کردن مواد مخدر ایجاد می کند که در این بخش همکاری ما اساسی هست.))
اکنون این امیدواری وجود دارد که سفر رئیس جمهور غنی و هیات همراه به جمهوری اسلامی ایران باب جدیدی را در همکاری های دو کشور و توسعه آن در عرصه های مختلف بگشاید.))
کارشناسان :
محمد قاهر سینا
داکتر علی واحدی
 
رئیس جمهور افغانستان در این سفر بیشتر چه مسایلی را  دنبال می کرد و نقش جمهوری اسلامی ایران در قضایای افغانستان چگونه است؟
محمد قاهر سینا
((از پالسیهای مشخص حاکمیتی که جناب اشرف غنی در صدر اهداف حاکمیت دوره خود در نظر دارد تامین روابط اقتصادی، احیاء و بازسازی هویت ترانزیتی افغانستان در منطقه هست و دومین چیزی که در این جا مطرح هست روابط رقابتی هست زیرا امنیت در افغانستان وابسته به کاربردهایی هست که ما بتوانیم تشنجات اختلافات نظامی را به رقابتهای اقتصادی تبدیل کنیم. جناب اشرف غنی روی  مسیرهای انتقالات و ترانسپورتی در  مسیر افغانستان به آسیای میانه و  آسیای جنوبی تلاش دارد که ایران در آنجا نقشی اساسی دارد زیرا ما می توانیم از طریق ایران به دریا راه داشته باشیم و برای افغانستان می تواند سهولتهای بیشتری ایجاد کندو بازارهای آسیای میانه را در اختیار کشورهایی مانند ایران و پاکستان قرار بدهد که با سهولتها ی بیشتر باشد. اگرچه در ابتدای اعلام حاکمیت جناب اشرف غنی این تلاشها با پاکستان و چین زیاد صورت گرفت اما جناب اشرف غنی نقش ایران را نادیده نگرفته است؛ اساس این مسئله مربوط به بندر چابهار در ایران می شود و  مسئله دیگری که بسیار مهم هست مسائل امنیتی داخل افغانستان هست که بدون تفاهم با ایران و پاکستان ناممکن هست زیرا اگر ایران و پاکستان در این قسمت تعهدی نسبت به افغانستان داشته باشند امکان دستبردهای  استخبارات جهانی آمریکا و انگلیس و اروپا در این جا کمتر می شود.))
اما چه زمینه های همکاری بین دو کشور همسایه و برادر وجود دارد که باید مورد توجه قرار بگیرد؟
 داکتر صاحب واحدی
((جمهوری اسلامی ایران از نظر  تامین امنیت و مبارزه با مواد مخدر در منطقه به عنوان یک کشور مقتدر و با تجربه و قوی مطرح هست اما  افغانستان  این مشکل را هم در زمینه تامین امنیت و هم در زمینه مواد مخدر دارد . متاسفانه آمریکاییها  که گفته بودند ما برای تامین شدن امنیت در افغانستان تلاش می کنیم و کشور انگلیس هم در زمینه مهار مواد مخدر وعده داده بود  هیچ کدام به وعده هایشان عمل نکردند. جناب اشرف غنی به صراحت گفت ایران در زمینه کنترل مواد مخدر و مبارزه با مواد مخدر نقش اول را داشته است و در این زمینه هم خیلی موفق بوده است . فکر می کنم جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک کشور اسلامی و قوی در مقابل این کار هیچ نوع توقعی از افغانستان ندارد و به عنوان یک کشور همسایه و دوست  که امنیت افغانستان را از خود می داند و کنترل مواد مخدر به نفع افغانستان و ایران و منطقه هست در این زمینه اگر دولت افغانستان از جمهوری اسلامی ایران کمک بخواهد و هماهنگی داشته باشد ودر این زمینه برنامه ریزی و کمیسیونی تشکیل شود ایران می تواند جمهوری اسلامی افغانستان را در تربیت نیروهای پلیس،نیروهای امنیت،تقویت ارتش و در کنترل مواد مخدر کمک کند ووزارت کشاورزی ایران هم اعلام کرد که ما حاضریم برای جایگزین کردن مواد مخدر به افغانستان کمک کنیم.))
افغانستان و ایران دارای مرزهای مشترک و طولانی هستند. این مرزها گاهی شاهد ناامنی هایی است که برای دو طرف مشکل ساز می شود. همکاری های نزدیک دو کشور چه تاثیراتی می تواند  در تامین امنیت این مرزها و اطراف آن ها داشته باشد؟
سینا
(( زمانی که هر دو حکومت در مقامات بالا  به یک توافق و تعهد واقعی می رسند  انگیزه بسیار خوب برای قوتهای امنیتی هر دو کشور هست که می توانند با هم با تفاهم کار کنند. وقتی که جناب رئیس جمهور افغانستان با مقامات امنیتی حکومت اسلامی ایران به توافق می رسد در آن صورت قوتهای امنیتی هر دو کشور می توانند با تفاهم و همنوایی کار نمایند .از سویی وقتی ما قاچاق مواد مخدر را با توافق دوجانبه در کنترل بیاوریم و مهار بسازیم در این صورت زمینه تامین  امنیت فراهم می شود و مانع فعالیتهای خرابکارانه استخبارات جهانی می گردد.))
یکی از موضوعات مورد بحث مقامات ایران و افغانستان، مساله مهاجران افغان و در میان آن ها نخبگان و تحصیلکردگان جامعه مهاجر و جذب و به کارگیری آنان برای پیشبرد امور در افغانستان بود. در این رابطه چه اقداماتی باید صورت بگیرد و بویژه از سوی دولت افغانستان  چه تمهیداتی باید فراهم شود؟:
واحدی
 (( در طول سه دهه مراکز آموزشی افغانستان در سطح دانشگاه و در سطح ابتدایی بخاطر نبود امنیت و مسائلی از این قبیل مشکل داشته است و  افراد متخصص و فنی و تحصیلکرده برای بازسازی افغانستان و در احیای زیر سازه های افغانستان و استفاده از منابع طبیعی افغانستان محدود است.اما در  این سه دهه جمهوری اسلامی ایران برای افغانستان سنگ تمام گذاشته است یعنی در تمام رشته ها چه از نظر کمی و چه از نظر کیفی پذیرش کرده است و در ایران حدود 360 هزار دانش آموز و 12 هزار دانشجو در ایران تحصیل می کنند و فکر می کنم جمهوری اسلامی ایران  وظیفه خود را در قبال تربیت نیروهای متخصص و تحصیلکرده انجام داده است . علیرغم مشکلاتی که جمهوری اسلامی ایران در زمان جنگ ، تحریم و کمبود بودجه داشتند  به اکثر دانشجوها بورسیه دادند . نقش دولت افغانستان این هست که در زمینه پذیرش و بکارگیری نیروها تلاش کنند و کمیسیونی تشکیل شود و از این نیروها حمایت شود زیرا متاسفانه در این مدت دانشجویانی که فارغ التحصیل شدند حاضر بودند به آنجا بروند و نقش ایفا کنند که به آن صورت از اینها استقبال نشد لذا دولت افغانستان وظیفه دارد که در زمینه جذب و بکارگیری و تشویق و حمایت اینها کار کند که  برای بازسازی افغانستان بکار گرفته شوند.))
کارشناسان به استحکام مرزهای دو کشور و همکاری های نزدیک مرزی تاکید دارند تا از سوء استفاده های استخبارات کشورهای بیگانه از برخی ضعف ها در کشورهای منطقه جلوگیری شود، این سوء استفاده ها چگونه است که باید برای جلوگیری از آن تلاش صورت بگیرد؟:
سینا
((تمام جنگهایی که در سوریه یا یمن واقع می شود کشورها یا استخبارات جهانی به آنها  انگیزه مذهبی می دهد و آن را به یک جنجال مذهبی می کشانند تا به این ترتیب دوام جنگ زیاد شود. اگر همین مسئله را ما با توافق دو جانبه هر دو کشور ایران و افغانستان تحت کنترل خود دشته باشند در آن صورت در آینده زمینه دستبردهای استخباراتی مساعد نمی شود و این یک موفقیت بزرگ برای هر دو جانب هست . کشور افغانستان با اردوی جدید خود که هنوز آموزش کافی ندارد می تواند با ایران که یک اردوی جنگ دیده دارد و از سالهای 1980 به این طرف اردو تجربیات کافی دارد از آنها استفاده بیشتر داشته باشیم و آموزش ببینیم و این یکی از مطالب بسیار بزرگی خواهد بود که ایران می تواند با افغاستان همکاری داشته باشد.))
همکاری های اقتصادی، تجاری و ترانزیتی بین افغانستان و ایران از موضوعاتی بود که در سفر آقای غنی به آن تاکید شد و مقامات جمهوری اسلامی ایران هم قول مساعد دادند، گسترش همکاری ها در این زمینه چقدر موثر است و از چه جنبه هایی به نفع افغانستان خواهد بود؟:
واحدی
 (( افغانستان کشوری هست که متاسفانه بنادر آبی ندارد و محدود به خشکی هست.  جمهوری اسلامی ایران چند بندر آبی دارد و از نظر ترانزیتی و انتقال مواد تجارتی و اجناس می تواند یک زمینه مساعد برای ورود و خروج کالا باشد و حتی یک زمینه انتقال به آسیای میانه باشد که اگر افغانستان ارتباط تجارتی و ترانزیتی خود را از طریق بندر چابهار و چندین بنادر دیگر که جمهوری اسلامی ایران از طریق شمال در قسمتهای بنادر آبی دارد اگر در این زمینه برنامه ها دقیق شود برای  افغانستان مفید و از نظر هزینه هم پایین هست .جمهوری اسلامی ایران یک سلسله امتیازات دارد که به نفع افغانستان هست و سبب تشویق تجار افغانستان هست و از نظر ترانزیتی در آسیای میانه یک منفعت خوبی برای افغاستان هست .))

 

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید