این وب سایت بسته شده است. ما به پارس تودی دری تغییر پیدا کرده ایم.
یکشنبه, 20 ثور 1394 16:57

ناامنی های گسترده در شمال افغانستان

مدتی است مناطق مختلف افغانستان بویژه ولایت های شمالی شاهد ناامنی های گسترده و تحرکات شدید مخالفان مسلح و گروه های تروریستی است. ناامنی ها اکنون از مناطق جنوبی به حوزه غرب و شمال افغانستان کشیده شده و نگرانی های زیادی را در بین مردم ایجاد کرده است،هرچند نیروهای امنیتی افغان هم عملیات گسترده ای را علیه آنان در این مناطق آغاز و تاکید کرده اند که به آنان امان نخواهند داد. با این حال مردم افغانستان که تجارب سختی از حضور و فعالیت گروه های تروریستی و مخالفین مسلح دولت دارند همچنان نگران اوضاع هستند.
گزارش حسینی
((افزایش و گسترش ناامنی ها در نقاط مختلف افغانستان، مردم این کشور و آگاهان سیاسی را نگران کرده است. مدتی است که مناطق مختلف افغانستان و بویژه مناطق شمالی این کشور شاهد فعالیت گسترده طالبان و سایر مخالفین مسلح دولت کابل است. تروریست های خارجی هم در میان آنان دیده شده است. کارشناسان، قدرت های بزرگ را در این مساله دخیل می دانند و می گویند از آنجا که طالبان دیگر نمی توانند اهداف آن ها را در منطقه پیاده کنند دست به ایجاد گروه های تروریستی دیگری زده اند و از آنان حمایت می کنند. یکی از عوامل تشدید ناامنی ها در افغانستان هم همین مساله است.
وحید مژده کارشناس و فعال سیاسی افغان می گوید :(( طالبان از برنامه بین المللی خود صرف نظر کردند و گفتند که جنگ ما در داخل افغانستان محدود هست و فقط علیه نیروهای خارجی دست به عملیات زدند. این مسئله سبب شد که آمریکاییها به فکر گروهی باشند که آن گروه برنامه بین المللی داشته باشد و بتواند برای کشورهای دیگر مشکل ایجاد کند و افغانستان به عنوان یک وزیرستان بزرگ ، مرکز این تنشها و نا امنیها باشد بنابراین با چنین حکومت ضعیفی آنها زمینه را برای جنگهای بیشتر مساعد ساختند و امضای قرارداد امنیتی هم انگیزه همین جنگها بود که بخش بزرگی از شمال افغانستان که در گذشته منطقه امن افغانستان بود حالا ناامن شده است .))آگاهان همچنان می گویند ائتلاف بین المللی که برای مقابله با گروه های تروریستی از جمله داعش بوجود آمده است در حقیقت به رشد این گروه ها کمک می کند، تا قدرت های بزرگ به اهداف خود در منطقه و جهان دست پیدا کنند.
سید وحید ظهوری حسینی کارشناس و فعال سیاسی-فرهنگی افغان:
(( پیشروی این نا امنیها به شمال افغانستان و حضور گروههای خطرناک بین المللی مانند داعش ، این نکته را می رساند ،ائتلاف بین المللی که علیه این جریان به وجود آمده در حقیقت برای رشد این جریان هست و امروز مانند حرکت طالبان از جنوب افغانستان ، داعش و امثال آن به مناطق شمالی افغانستان هم گسترش پیدا کرده است و کشورهای آسیای میانه و همچنین بسیاری از کشورهای دیگر منطقه را تهدید می کند و این حرکت ، یک حرکت حمایت شده از طرف استکبار جهانی و دشمنان اسلام در سطح بین المللی هست.))
به دنبال افزایش ناامنی ها و نگرانی ها ، وزارت های دفاع و داخله افغانستان عملیات وسیعی را در مناطق مختلف بویژه ولایت قندوز که بیشتر هدف حملات مخالفان مسلح و تروریست ها بود، راه اندازی کردند. دولت وزیری معاون سخنگوی وزارت دفاع در این خصوص تاکید کرد: جنگ در افغانستان وجود دارد اما نیروهای افغان عملیات خود را علیه مخالفان آغاز کرده اند و نگرانی خاصی وجود ندارد. وی گفت هیچ کدام از ولسوالیها و ولایتها سقوط نمی کند و هیچ نوع تشویشی وجود ندارد اما یک مطلب وجود دارد که در افغاستان جنگ وجود دارد و دشمن از این وضعیت سوء استفاده می کند.
صدیق صدیقی سخنگوی وزارت داخله هم گفت: با انجام عملیات نیروهای امنیتی افغان علیه تروریست ها امنیت تامین خواهد شد و جای نگرانی نیست چون تروریست ها نه پایگاه مردمی دارند و نه قدرت نظامی که بتوانند ایستادگی کنند.وی افزود تعداد تروریستها در قندوز به صدها تن می رسد اما آمار دقیق از تعداد اینها به طور مشخص نداریم اما مسئله مهم این هست که ما از آنها بیشتر هستیم . افغانستان با سی میلیون افغان به همراه 400 هزار نیروی امنیتی قویتر هست.مردم افغانستان حالا منتظرند ببینند نیروهای امنیتی کشورشان چه برخوردی با مخالفان مسلح و تروریست هایی خواهند داشت که امنیت آن ها را هدف قرار داده اند. هرچند انتقادهایی از دولت شان به خاطر نوع عملکردش دارند که کار را به اینجا کشانده است.))
کارشناسان
سید حسن صفایی ، معاون شورای مرکزی حزب اعتدال
سید مسعود حسینی ، استاد دانشگاه
اوضاع امنیتی در سمت شمال افغانستان و ولایت بلخ چگونه است؟ خبرها حاکی از نابسامانی اوضاع امنیتی است هرچند که دولت هم برای مهار ناامنی ها تلاش می کند.
سید حسن صفایی ، معاون شورای مرکزی حزب اعتدال
(( در این اواخر با وجود این که حکومت وحدت ملی تلاشهای جدی داشته و اراکین قدرت وعده های روشنی به مردم افغانستان دادند متاسفانه وضعیت روز به روز در اکثر نقاط افغانستان خصوصا در حوزه شمال افغانستان بدتر می شود از جمله در بدخشان و قندوز درگیریهای شدیدی جریان داشت و همچنین حوادثی که در داخل ریاست سارانوالی ولایت بلخ ،کوه البرز و ولایت چیمتال و در ولایت سرپل به وجود آمد.))
 
ارزیابی اوضاع امنیتی در حال حاضر
سید مسعود حسینی ، استاد دانشگاه
(( ازهمه تلاشها و بخصوص روابط افغانستان و پاکستان و حضور چین در قضایای صلح در افغانستان تحلیلی که وجود دارد این هست که این گروه در عرصه نظامی صاحب صلاحیتهای آنچنانی نیستند و در عوض گروه دیگری که اینها در عرصه کارهای خرابکارانه و ایجاد نا امنی صاحب صلاحیت هستند در گوشه و کنار افغانستان به نحوی می خواهند که ابراز وجود کنند و همه اینها دست به دست هم دادند و وضعیت را به گونه چشمگیری نا امن ساختند اما فکر می کنم دو عامل عمده وجود دارد یکی اینکه گروهی از طالبان که در پیوستن با دولت افغانستان علاقمند نیستند و دوم اینکه فصل ، فصل نا امنی و جنگ در افغانستان تلقی می شود .))
عوامل ناامنی های اخیر
صفایی
((سازماندهی بسیار بزرگی وجود دارد در گذشته همین طور که غربیها ،طالبان را با یک سرمایه کلان به وجود آوردند طبعا به یک نحوی تبلیغ از داعش می شود با وجود این که در بعضی از مناطق خصوصا در ولایتهای فاریاب و ولایتهای سرپل، داعش به یک نحوی مشاهده شده است و مراکزهای تربیوی را ایجاد کردند که بیشتر این زدوبندها در سطح منطقه از یک طرف به قضایای چین و از طرف دیگر به قضایای کشورهای آسیای میانه ارتباط پیدا می کند و از جانب سوم در قضایای اوکراین یک سلسله از مسائل جریان دارد . کل این مسائل از طرف غربیها برنامه ریزی شده است و حمایتهای بسیار کلانی را در پشت سر دارد لذا شاید یک تعداد از حلقات بسیار معلوم الحالی درداخل حکومت افغانستان در این قضایا دخیل باشند .)
مقامات امنیتی افغان گفتند در بین کشته های مخالفین مسلح در عملیات آنان اجساد تعداد قابل توجهی از خارجی ها دیده شده است نقش عوامل خارجی در ناامنی ها چیست؟
مسعود حسینی
((به طور کلی حضور خارجیها در جنگ اخیر افغانستان چیز نو و تازه ای نیست.زمانی که پدیده طالب و حاکمیت طالب نو حضور بوداز طرف دولت همان وقت یعنی در زمان استاد ربانی ادعاهایی از طرف دولت می شد که دستان خارجی دخیل هست. طی چند سال گذشته هم مقامات دولتی افغانستان بارها ادعا کردند که خارجیها در نا امنیهای افغانستان دست دارند اما نکته ای که می تواند با گذشته متفاوت باشد ظهور و حضور پدیده داعش در افغانستان هست که تا هنوز به اثبات نرسیده است که کسانی از بیرون از مرزهای افغانستان وارد افغانستان شده باشند ولی این احتمال قوت بیشتری دارد که همه مخالفان دولت افغانستان، کسانی که به نام طالب بودند با تغییر نام و احتمالا ایجاد رابطه با مراکز داعش در عراق و سوریه دست به یکسری از تحرکات می زدند.اضافه بر این از گذشته های دور ما مخالفانی از کشورهای ازبکستان،تاجیکستان و آسیای میانه داشتیم که اینها به لحاظ تاریخی هم از اوایل قرن بیستم در افغانستان به نحوی حضور داشتند که گاهی مورد حمایت دولت بودند و گاهی در تقابل با دولتها قرار داشتند .))
مقامات امنیتی اعلام کردند در میان اجساد مخالفین مسلح و تروریست هاییکه در عملیات نیروهای افغان کشته شدند تعداد قابل توجهی از اجساد تروریست های خارجی هم دیده شدند. خارجی ها چه اهدافی را در افغانستان دنبال کردند که آشکارا نتایج دخالت هایشان در ناامنی های این کشور دیده می شود؟
صفایی
(( در قضایای بدخشان و قندوزهم یک تعداد از نیروهای خارجی حضور داشتند و منابع خبری هم تایید کردند که حتی رهبری عملیات را یکی از عربها بر عهده دارد که تا هنوز اسامی شان افشاء نشده است . اینها روی یک برنامه مشخص از کشورهای مختلف آمدند و فعلا علاه بر نقاط شمال افغانستان در سایر جاهها فعالیت گسترده دارند اما شمال از لحاظ مختلف و زدوبندهای کلان قدرتها خصوصا غربیها به خاطر قضایای اوکراین و چین و کشورهای آسیای میانه و منافع اقتصادی یا حداقل مناطقی امن بوده است و شخصیتهای جهادی در راس این مسائل قرار داشته است و دستاوردهایی در تامین امنیت و بازسازی داشتند . فکر می کنم برای یک عده خصوصا غربیها این موضوع قابل قبول نیست زیرا با وجود این که هشتم ثور یک روز با افتخار و با عزت برای مردم افغانستان به حساب می آید اما به نحوی آنها می خواهند این ارزشها را کمرنگ کنند .))
علاوه بر دخالت غربی ها در ناامنی های افغانستان که از سوی آگاهان مطرح می شود کارشناسان همواره به دخالت پاکستانی ها در این مساله اشاره داشتند. نقش پاکستانی ها در ناامنی های کنونی افغانستان چگونه است؟
مسعود حسینی
(( پاکستان بارها متهم به دخالت در امور افغانستان شده است . بخشی بزرگ از کسانی که در افغانستان دست به عملیات خرابکارانه می زنند به نحوی تحت حمایت دولت پاکستان قرار دارند افزون بر این که مخالفان کشورها ی شمالی افغانستان هم به اقداماتی دست می زنند ولی فکر می کنم ولی ریشه همه اینها را باید در پاکستان جستجو کرد . اگر پدیده داعش در افغانستان بدون حمایت کشورهای همسایه بروز کند چنین چیزی ممکن نیست و در کل این پاکستان هست که با توجه به خیلی از مسائل همواره تلاش کرده است که امنیت در افغانستان نابسامان باشد و منافع پاکستان در همین هست که فضای افغانستان فضایی نا امن باشد.))
به دنبال افزایش ناامنی ها در مناطق مختلف افغانستان، نمایندگان پارلمان این کشور ضمن انتقاد از عملکرد دولت، آمریکایی ها را هم به خاطر عمل نکردن به وعده هایشان جهت کمک به دولت کابل برای تامین امنیت، مورد انتقاد شدید قرار دادند و خواستار تجدید نظر و یا لغو پیمان امنیتی کابل-واشنگتن شدند.
صفایی
((جناب اشرف غنی پیمان امنیتی را امضاء کردند با وجود این که بر خلاف خواست مرم افغانستان بود طبعا در آن زمان نمایندگان افغانستان دلایلی را پذیرفتند که شاید به مصلحت و امنیت افغانستان بینجامد با وجود این که افرادی از آغاز دیدگاههای روشن خود را در قبال امضای پیمان امنیتی داشتند و همچنین در گذشته که پیمان استراتژیک امضاء شد هیچگونه اثر مثبتی نداشت و از زمانی که این پیمان امضاء شد در عوض این که امنیت بهتر تامین شود بر عکس امنیت افغانستان بدتر شد و همیشه مردم افغانستان نگرانیهای زیادی دارند .بیکاری ،فقر و مشکلات روزمره دامنگیر مردم هست و نمایندگان افغانستان متوجه اشتباهات گذشته خود شدند. اما وقتی در مجلس رای دادند امروز می خواهند رای خود را پس بگیرند و نظر آنها یک واقعیتی هست که اعتمادی که در گذشته با رای خود در این پیمان دادند امروز می خواهند اعتماد خود را پس بگیرند.))
با وجود اینکه دولت افغانستان علیه مخالفین مسلح دست به عملیات زده است و در حال جنگ با آنان است، انتقادهایی از سوی کارشناسان در رابطه با چگونگی برخورد با مخالفان مسلح و تروریست ها متوجه این دولت است. دولت افغانستان چگونه باید عمل کند که مخالفین مسلح دیگر تهدیدی برای خود دولت و مردم محسوب نشود و صلح و ثبات در این کشور تامین شود؟
مسعود حسینی
(( تا زمانی که سیاست دولت افغانستان و دولت وحدت ملی در قبال طالبان مشخص نباشد و تعریف مشخصی از دوست و دشمن ارائه نشود فکر
نمی کنم که این مشکل حل شود . ما در افغانستان بیشتر از 300 هزار نیروی نظامی آموزش دیده داریم هرچند آمار دقیقی از مخالفان مسلح در دسترس نیست ولی 20هزار آمار داده می شود . اگر دولت با این همه نیرو و امکاناتی که دارد نتواند مبارزه کند به این معنا هست که دولت ، دولتیناتوان هست و شعارهایی که در راستای تجهیز اردوی ملی و پلیس ملی داده شده شعارهای دروغینی بوده است و به معنای دیگر این هست که آمریکا و حامیان جامعه جهانی که طی چند سال گذشته در افغانستان حضور داشتند اینها هم نا موفق بودند.))

 

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید