این وب سایت بسته شده است. ما به پارس تودی دری تغییر پیدا کرده ایم.
یکشنبه, 17 جوزا 1394 20:07

جنجالی شدن بحث تفاهم نامه استخباراتی بین افغانستان و پاکستان

 

 

 

پیشتر اخبار مبنی بر امضای تفاهمنامه اطلاعات استخباراتی بین اداره امنیت ملی افغانستان و سازمان استخبارات اردوی پاکستان (آی. اس. آی) مطرح شد.گفته شده است  که بر اساس این تفاهمنامه سازمان استخبارات نظامی پاکستان نیروهایامنیت ملی افغانستان را آموزش داده و تجهیز می کند و هر دو نهاد استخباراتیبا سازمان‌های استخباراتی دشمن مبارزه خواهند کردو هر دو نهاد از متهمان رویدادهای هراس‌افگنانه بازپرسی می‌کنند.با نشر این خبر محافل سیاسی و حتی پارلمان افغانستان شدیداً به آن واکنش نشان دادند و آن را خلاف منافع ملی این کشور خواندند. سپس سخنگویشورای امنیت ملی افغانستان اعلام کرد که  تفاهم ‌نامههمکاری‌های استخباراتی با پاکستان امضا نشده و فقط مسوده یا پیش نویس مراحلتخنیکی آن به امضاء رسیده است. او دستبرد به متن تفاهم نامه راهم که مطرح شده رد کرد.از سوی دیگر سخنگوی ریاست اجرایی حکومت وحدت ملی افغانستان اعلام کرد که جلوی پنهان کاریها و خودسری ها در پیوند با امضای تفاهمنامه یتبادل اطلاعات استخباراتی میان کابل- اسلام آباد گرفته شده است.او تاکید کرد که افشای این پنهان کاری ها درسی بود که پس از این کسی دست به چنین معامله های پنهانی نزند .
مجیب الرحمن رحیمی سخنگوی ریاست اجرایی حکومت وحدت ملی افغانستان:
(( این دستبردها باید اصلاح شود . در این موارد اختلاف جدی و پنهان کاری وجود ندارد، ما در مرحله ای زندگی می کنیم که مردم افغانستان در یک سطح بالایی از آگاهی قرار دارند زیرا حضور رسانه ها اجازه نمی دهد که با قضایای جدی و قضایایی که به سرنوشت مردم در افغانستان ارتباط می گیرد کسی  با پنهان کاری یا با معامله پشت پرده بازی کند . در متن توافق نامه موارد اختلافی که امنیت ملی نشانه گیری کرده بود  باید از مصوبه خارج شود و شخص رئیس اجرائیه آنها را به قلم خودشان نشانه کرده بود که باید در متن وجود نداشته باشد اما این که چگونه این موارد در متن باقی مانده است حالا در یک مرحله ای قرار دارند که مردم افغانستان
می فهمند و به پارلمان افغانستان این گزارش داده شده و در رسانه ها هم بازتاب گسترده ای داده شده است.))
کارشناسان
بشیر بیژن ، کارشناس مسایل سیاسی
سید مسعود حسینی ، استاد دانشگاه
سوال نخست آن است که دلیل مطرح شدن تفاهم نامه استخباراتی با پاکستان چیست؟ به چه دلیل نسبت به آن اعتراض می شود و داستان پنهان کاری ها در حکومت چیست؟
 بشیر بیژن ، کارشناس مسایل سیاسی
(( ما به شدت از استخبارات آی ا س آی و سرنوشت مان نگران هستیم . محتوای این ماجرا به وضاحت نشان می دهد که هنوز حلقات و اشخاصی در بدنه دولت به شدت برای تحقق اهداف پاکستان تلاش می کنند. می گویند که این در اصل یک مصوبه هست و اکنون که رسوا شدند می گویند در حد یک مسوده هست ؛آماده ساختن اینگونه متن در جایگاه رهبری دولت افغانستان ، انعکاس دهنده حضور کسانی هست که برای اهداف پاکستان سهم دارند . از مردم افغانستان تقاضا می کنیم که انسجام پیدا کنند زیرا تنها راهی که ما می توانیم به فردای خود مطمئن باشیم همین هست که مردم افغانستان انسجام داشته باشند زیرا انسجام مردم ممکن است جلو یک مقدار از مسائل را بگیرد.))
سید مسعود حسینی،استاد دانشگاه
(( یکی از قضایای داغ چند روز اخیر افغانستان همین قضیه امضای تفاهم نامه  امنیت ملی افغانستان و استخبارات پاکستان بوده است که در واقع منجر به واکنشهای تندی از جانب عده ای از جریانها در افغانستان بوده است .
عده ای از صاحبنظران در این زمینه ابراز نظر کردند و نهایتا به نحوی این جریان را محکوم کردند و در عین حال با توجه به تناقض گوییهای مقامات دولت وحدت ملی ، نمی شود  نفهمید اصل جریان از چه قرار است. زمانی بیان کردند که شورای امنیت ملی این تفاهم نامه را امضاء کرده است اما بعدا دیدیم که شورای امنیت ملی هم این موضوع را رد کرد و بعد طوری دیده می شود که احتمالا خود رئیس جمهور چنین تفاهم نامه ای را با مقامات استخبارات پاکستان امضاء کرده باشد . در ابتدای امر دیدیم که جناب داکتر عبدالله که 50 درصد قدرت را در دولت وحدت ملی دارد به نحوی اینها خواستند که امضای این تفاهم نامه را توجیه کنند ولی بعدها دیدیم که موضع گیریهایی از طرف این بخش از قدرت دولت وحدت ملی هم صورت گرفت مبنی بر این که عنوان کردند که گویا پنهان کاری صورت گرفته است و اینها درجریان تمام قضایای این تفاهم نامه قرار نداشتند . اگر ما فرض را بر این بگیریم که واقعیت هم همین هست که افغانستان با پاکستان مشکل دارد به نظر من افغانستان و پاکستان باید بروند به طرف این که مشکل را حل کنند.
این مشکلها حل نمی شود مگر این که دو جانب از نزدیک با همدیگر همکار باشند و نهایتا خواسته های یکدیگر را به گونه واضح بفهمند.))
گفته شده است در تفاهم نامه مواردی بوده است که از سوی ریاست اجرایی نشانی شده بوده که باید برداشته می شد اما چنین نشد و حالا بحث پنهان کاری مطرح می شود. آیا این به معنای ادامه اختلاف نظرها میان تیم های حکومتی نیست؟ در این صورت آیا وحدت در حکومت وحدت ملی زیر سوال نمی رود؟
بیژن
 ((مصیبتی که از بابت حکومت وحدت ملی در افغانستان خلق شده است که در تمامی ساحات زندگی مردم افغانستان، سایه سیاهی افکنده شده است که مردم متاثر هستند. اینها هیچ کاری را در طول این مدت انجام ندادند که حداقل مردم افغانستان یک مقدار امیدوارشوند. به این لحاظ زندگی مردم افغانستان با تشویش و نگرانی همراه هست و هر روز که بگذرد به لحاظ اقتصادی، سیاسی، نظامی و حتی اجتماعی بحران افزایش پیدا می کند.))
بحث پنهان کاری و خودسری که مطرح شده است مشخصاً در چه رابطه ای است که خلاف منافع افغانستان دانسته شده است. و آیا چنین مسایلی و مطرح شدن اختلاف نظرات میان اعضای حکومت می تواند حل کننده مشکلات باشد؟
حسینی
 (( در مورد همین تفاهم نامه مشکل از جایی آغاز شد که اولا محتوای تفاهم نامه تا حدودی گنگ بود و اینکه محتوای تفاهم نامه به نحوی هست که گویا منافع پاکستان در این تفاهم نامه بیشتر در نظر گرفته شده است . این قضایاباعث شده است که یکسری موضع گیریهای سخت و تندی ابراز شود. تاکید می کنم که دولتمداران افغانستان باید قبول کنند که افغانستان با پاکستان مشکل دارد و باید برای حل این مشکل، قدم پیش بگذاریم زیرا افغانستان بیشترین ضرر را از همین ناحیه می بیند لذا لازم هست که افغانستان راههای منطقی را جستجو کند که دقیقا منافع ملی افغانستان در نظر گرفته شود. خوب هست که هر دو جانب به وضاحت بیایند و در جریان مذاکره داخل شوند و مشکلات را بررسی کنند.))
اختلاف نظرات در بین حکومت وحدت ملی به گفته کارشناسان مشهود است. اگر این مساله همچنان ادامه پیدا کند مردم چطور می توانند امیدوار باشند  که کار و تلاش آن ها در نهایت منجر به بهبود اوضاع شود؟اما راه حل چیست؟
 بیژن
((شخصیتهای متفکر و متعهد در افغانستان حاضرند راهکارهای برون رفت از این وضعیت را در اختیار جناب اشرف غنی و جناب عبدالله قرار بدهند. راه حل انسجام نهادهای فکری و فرهنگی و از این طریق انسجام مردم  افغانستان به واسطه شخصیتهای متعهد،  متنفذین و روشنفکرانی است که مردم به آنها باور دارند. با اشتراک مردم باید یک تصمیم در سطح ملی گرفته شود که در آن تصمیم همه شهروندان افغانستان،  دخیل باشند.))
حسینی
 ((  فکر می کنم که در همین جریان امضای تفاهم نامه  بین افغانستان و پاکستان ، گروهی از مردم ما احساساتی برخورد کردند. به دلیل جو تبلیغاتی که بر جامعه حاکم هست اینها به طور طبیعی واکنشهای منفی در برابر پاکستان نشان می دهند .به نظر من اگر ما بخواهیم به گونه عمیق و علمی به قضیه بپردازیم باید احساسات را کنار بگذاریم و باید راه حل را جستجو کنیم و و طبیعتا تا ما با پاکستان ارتباط برقرار نکنیم و آنها با دیدگاههای ما آشنا نشوند طبیعتا که قضیه حل نمی شود اما یک مساله دیگری هم که دقیقا این مشکل را ، به یک مشکل اساسی تبدیل کرد همین اختلافاتی بود که در بین مقامات دولتی وجود داشته و دارد. در همین بحث جناح داکتر عبدالله ، در ابتدا نگاه مثبتی داشت و جناب رحیمی سخنگوی ریاست اجرائیه در تلویزیونها و رسانه های افغانستان در ابتدا سعی داشت که به نحوی امضای این تفاهم نامه را توجیه کند اما یکدفعه دیدیم که این بخش از دولت در تقابل قرار گرفت . ما از طرف مقامات دولت افغانستان صحبتهای ضدونقیضی در قبال این تفاهم نامه شنیدیم که در اقع باعث ایجاد شک و تردید در بین جامعه شده است و نهایتا پنهان کاریها باعث شد که مردم هم بیش از پیش به این قضیه مشکوک شوند.))
اگر قرار باشد که در هر مساله ای در افغانستان جنجال پیش بیاید  به نظر می رسد که کارها مختل می شود. حالا چه باید شود و دولت باید چگونه عمل کند که هم اعتماد مردم جلب شود و هم کارهای مربوط به حکومت بر اساس منافع و مصالح ملی پیش رود؟:
حسینی
 ((دولت بخاطر این که روح مردم را در کنترل خود دربیاورد بهتر این هست که چنین قضایای مهمی  را افشاءکند و مردم را در جریان قرار دهد که مردم به عنوان طرف اصلی این جریان بفهمند که با سرنوشت آنها چه کسانی و چگونه بازی می کنند بنابراین به نظر من بهتر این هست که افغانستان اولا تلاش کند که دقیقا همان منافع را در تفاهم نامه جستجو کند که پاکستان جستجو می کند یعنی حقی کمتر از پاکستان برای خود در نظر نگیرد. یکسری از مسائل اختلافی می ماند که آیا چیزی به نام جدایی طلبی در افغانستان داریم یا نداریم که درواقع قضیه را کمی پیچیده کرده است و گویا منافع این مساله بیشتر به جیب پاکستان می رود که باید این مسائل هم به گونه واضح و آشکار با مردم مشورت صورت بگیرد و رای و نظر مردم از طریق نشستها گرفته شود.))

 

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید