این وب سایت بسته شده است. ما به پارس تودی دری تغییر پیدا کرده ایم.
سه شنبه, 22 سرطان 1395 08:35

کوتاهی قد ارمغان کم کاری تیروئید برای کودکان

 

یک متخصص غدد گفت: یکی از عمده ترین بیماری هایی که منجر به کوتاهی قد در کودکان می شود؛ کم کاری تیروئید است.
 
غلام حسین محمد پور متخصص غدد در گفت وگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ گفت: یکی از عمده ترین بیماری هایی که منجر به کوتاهی قد در کودکان می شود؛ کم کاری تیروئید است.
 
وی افزود: از علایم این بیماری، کند ذهنی، خواب آلودگی، خستگی مفرط و فراموش کاری های پیاپی است که پدر و مادرها باید با دیدن هر یک از این علائم  به پزشک متخصص مراجعه کنند.
 
این متخصص اظهار کرد: البته جای نگرانی در شناخت به موقع بیماری وجود ندارد و اگر این بیماری قبل از بسته شدن صفحات استخوانی شناخته شود به راحتی قابل درمان است و مشکلی در قد کودک ایجاد نمی کند.
 
وی گفت: برای کم کاری تیروئید معمولا داروی لووتیروکسین تجویز می‌شود که این دارو در بافت‌ها به هورمون تری یدوتیرونین (T3) تبدیل می‌شود و سطح مناسبی از T3 که هورمونی فعّال‌تر از T4 است را ایجاد می‌کند. 
 
محمدپور با بیان اینکه ما به بیماران توصیه میکنیم که از خوردن مواد غذایی حاوی ویتامین C مثل توت فرنگی و هندوانه و موز و هم چنین ویتامین A مثل تخم مرغ و سبزی های سبز رنگ غافل نشوند، گفت: خوردن بسیاری ازخوراکی ها مانند غذاهای پرچرب و  کلم خام برای افرادی که کم کاری تیروئید دارند، مضر است و ممکن است بیشتر منجر به آسیب بدنی این افراد شود.
 

وی افزود: غذاهای دریایی، انواع سبزیجات، لبنیات و تخم مرغ که حاوی مقادیر متفاوتی از ید هستند برای افراد مبتلا به تیروئید توصیه می شود.

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید