این وب سایت بسته شده است. ما به پارس تودی دری تغییر پیدا کرده ایم.
یکشنبه, 12 میزان 1394 15:35

ادامه انتقال و تشییع جان باختگان فاجعه منا در ایران اسلامی

در ادامه انتقال جان باختگان ایرانی فاجعه منا، پیکر ١١٤ زائر ایرانی صبح امروز (یکشنبه) وارد تهران شد.
با انتقال دومین گروه از پیکر جان باختگان فاجعه منا به تهران، هنوز جسد ٢٤٦ زائر ایرانی در سردخانه های عربستان است.
به گفته «سید حسن قاضی زاده هاشمی» وزیر بهداشت،درمان و آموزش پزشکی ایران،باقی پیکرهای جان باختگان فاجعه منا تا پایان این هفته به ایران منتقل می شود.
«سعید اوحدی» رئیس سازمان حج و زیارت ایران نیز از تفاهم با سعودی ها برای در اختیار گرفتن ظرفیت سردخانه جده به منظور نگهداری و شناسایی اجساد زائران ایرانی در این شهر که به فرودگاه بین المللی دسترسی دارد،خبر داد.
اوحدی افزود،در توافقی با وزارت کشور عربستان قرار شد ظرفیت سردخانه جده صرفاً به پیکر زائران ایرانی
تعلق گیرد تا شناسایی به سرعت انجام شود.
تاکنون پیکر 218 نفر از جان باختگان ایرانی وارد جمهوری اسلامی شده است و براساس اعلام مسئولان، پیکر آن دست از جان باختگان منا که هنوز شناسایی نشده‌اند پس از تعیین هویت از طریق آزمایش "دی‌ان‌ای" برای انجام مراسم تشییع و خاکسپاری به زادگاه و محل سکونت‌شان انتقال می‌یابد.
مراسم تشییع پیکر شماری از جان باختگان فاجعه منا امروز در تهران و دیگر شهرهای ایران اسلامی برگزار شد.
آیت الله «محمد محمدی ری شهری» نماینده پیشین رهبر معظم انقلاب اسلامی در سازمان حج و زیارت در مراسم تشییع پیکرهای پاک هشت نفر از جان باختگان فاجعه منا در تهران، این فاجعه غمبار را نتیجه سهل انگاری مسئولان رده بالای عربستان سعودی دانست.
نماینده پیشین رهبر معظم انقلاب اسلامی در سازمان حج و زیارت با بیان اینکه طریق جمرات حادثه خیز است و در سال های قبل هم حوادثی با مقیاس کوچکتر رخ داده است،افزود، سوال این است که چرا سعودی ها برای این امر پیش بینی لازم را نکردند؟
«علی شمخانی» دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران نیز گفت،باید روشن شود که حادثه هولناک منا چرا در جهان اسلام اتفاق افتاد؟ و چرا بیشترین حجم مفقودان و جان باختگان این حادثه نصیب ایران شده است.
دبیرشورای عالی امنیت ملی ایران تاکید کرد،جمهوری اسلامی ایران تا روشن شدن علت اصلی فاجعه غمبار منا، به همراه کشورهایی که در این فاجعه دچار مصیبت شده اند با تشکیل یک کمیته حقیقت یاب پیگیر معرفی شدن عامل یا عاملان این فاجعه خواهد بود.
عصر امروز هم مراسم گرامیداشت جان باختگان فاجعه منا، از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی در حسینیه امام خمینی (ره) و همزمان در شبستان امام خمینی (ره) حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه (س) در شهر قم (جنوب تهران ) و همزمان در سراسر ایران برگزار می شود.
«حسن روحانی» ، رئیس جمهوری اسلامی ایران روز شنبه در آئین ادای احترام به جانباختگان فاجعه منا در فرودگاه مهرآباد تهران ، با تاکید بر لزوم پی‌گیری علت حادثه منا ،گفت،چنانچه در حادثه منا مشخص شود که ماموران عربستانی تقصیر داشتند ، ایران به هیچ عنوان از آن نخواهد گذشت.
رئیس قوه مجریه ایران افزود، جمهوری اسلامی ایران در فاجعه منا با زبان ادب وارد شد و از زبان دیپلماسی
استفاده کرد اما اگر لازم باشد جمهوری اسلامی از زبان اقتدار خود نیز استفاده خواهد کرد.
رئیس جمهوری اسلامی ایران، تصریح کرد،باید حقیقت مساله فاجعه منا به طور کامل روشن شود و از طریق یک کمیته حقیقت‎یاب باید کشورهای اسلامی بدانند که چرا این فاجعه دردناک رخ داده است.
فاجعه منا و کشته شدن هزاران زائر بیت الله الحرام در حال برگزاری مراسم "رمی جمرات" در مناسک حج امسال که از بیست و پنج سال گذشته تاکنون، خونبارترین حادثه از این دست به شمار می آید، موجی از محکومیتهای بین المللی را نیز در پی داشته است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید