این وب سایت بسته شده است. ما به پارس تودی دری تغییر پیدا کرده ایم.
دوشنبه, 13 میزان 1394 18:38

ایران مصمم به پیگیری حقوقی و سیاسی فاجعه منا

جمهوری اسلامی ایران به عنوان کشوری سوگوار از فاجعه منا ، به طور جدی این موضوع را پیگیری می‎کند و مسئولان سعودی را مسبب اصلی جان‎باختن حجاج هنگام آئین مهم رمی جمرات می‎داند.
دوازده روز از مصیبت سنگین فاجعه منا می‎گذرد و به سبب عمق فاجعه رمی جمرات ، ابراز همدردی با بازماندگان این فاجعه در ایران اسلامی به شکل گسترده و منسجم ادامه دارد. مسئولان عالیرتبه ایران اسلامی هم در هر برنامه و سخنرانی ، فاجعه منا را به عنوان اولویت نخست سخنان خود مطرح و درباره آن مطالبی ایراد می‎کنند.
حسن روحانی ، رئیس جمهوری اسلامی ایران روز دوشنبه در همایش ملی روز روستا در تهران ، در آغاز سخنان خود به فاجعه منا اشاره کرد و مجددا به ملت داغ‎دیده ایران و بازماندگان فاجعه منا تسلیت گفت.
روحانی ، گفت جان باختن زائران در منا در وضعیتی دردآور به دلیل بی‌کفایتی، بی‌تدبیری، بدون برنامه‌ ریزی و احیاناً تقصیرهایی روی داد که باید مورد بررسی قرار گیرد. رئیس جمهوری ایران گفت فاجعه منا به طور جدی در سطح منطقه‎ای و بین المللی پیگیری می‎شود . وی تاکید کرد ایران ندای مظلومیت مردم مسلمان و جان باختگان فاجعه منا را در نشست سالیانه مجمع عمومی سازمان ملل به گوش جهانیان رساند.
روحانی با بیان این که با وقوع فاجعه منا ، مسئولان ایران تلاش‎های شبانه روزی خود را برای کمک به حجاج آسیب دیده پیگیری کردند و همچنان نیز ادامه دارد ، تصریح کرد ایران ، نخستین کشوری بود که توانست پیکر حاجیان خود را به آغوش خانواده‌ها بازگرداند تا مرهمی بر آلام آنان باشد.
آیت الله صادق آملی لاریجانی ، رئیس قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران نیز روز دوشنبه در نشست مسئولان عالی قضایی در تهران ، گفت حادثه منا نشان داد سعودی‎ها لیاقت مدیریت حج را ندارند.
آیت الله آملی‎لاریجانی ، تهمت زدن به دیگر کشورها را از مسائل قابل توجه در حادثه منا توصیف کرد و اظهار داشت این حادثه و مسائل مختلف آن نشان داد که سعودی‎ها لیاقت مدیریت حج را ندارند و کشورهای اسلامی باید چاره‎ای برای این موضوع بیاندیشند. رئیس دستگاه قضایی ایران ، گفت مردم بسیاری از کشورهای اسلامی داغدار رفتار خصمانه و توأم با تکبر و بی مسئولیتی سعودی‎ها شدند که قابل اغماض نیست .
محمود علوی ، وزیر اطلاعات ایران هم گفت دولت جمهوری اسلامی ایران تاکنون جلساتی را برای بررسی و پیگیری حادثه منا تشکیل داده و وزارت اطلاعات مکلف شده است مستندات این حادثه را جمع آوری کند تا بر اساس این مدارک ، عمدی یا غیر عمدی بودن فاجعه رمی جمرات ، مشخص شود. علوی تاکید کرد که معاونت حقوقی ریاست جمهوری ایران ، مسئول تهیه مبانی حقوقی و اقامه دعوی از طرف ایران به نمایندگی از خانواده‎های داغ دیده فاجعه منا ، برای اقدام در مجامع حقوقی بین المللی شده است .
وزیر اطلاعات ایران گفت ، در آیین حج امسال و در فاجعه منا ، 22 کشور اسلامی از جمله جمهوری اسلامی داغدار شدند و این فاجعه ، ریشه در بی‎کفایتی و بی‎صلاحیتی مسئولان سعودی دارد.
همزمان با روز عید سعید قربان و هنگام انجام یکی از مهمترین مناسک فریضه حج یعنی رمی جمرات در منا ، به سبب ازدحام جمعیت و بی مسئولیتی حکام و ماموران سعودی ، هزاران زائر بیت الله الحرام از جمله 465 زائر ایرانی جان خود را از دست دادند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید