این وب سایت بسته شده است. ما به پارس تودی دری تغییر پیدا کرده ایم.
چهارشنبه, 15 میزان 1394 12:48

آخرین اخبار داخلی و خارجی مربوط به فاجعه منا

شناسایی تعداد دیگری از زایران ایرانی جان باخته در فاجعه منا،افزایش احتمال بازداشت برخی زائران و ادامه انتقادها از سوء مدیریت عربستان، مهمترین خبرهای مربوط به فاجعه منا در چند ساعت گذشته است.
سعید اوحدی، رئیس سازمان حج و زیارت جمهوری اسلامی ایران با تشریح آخرین وضعیت زایران جان باخته و آسیب دیده ایرانی در منا و روند انتقال آنها به ایران گفت، با شناسایی 45 زایر ایرانی دیگر جان باخته، آمار مفقودان به 71 تن کاهش یافته و عملیات شناسایی همچنان ادامه دارد.
اوحدی کارشکنی مسئولان سعودی را مانع روش شدن سریع وضعیت مفقودان ایرانی وخارجی فاجعه منا برشمرد و افزود، این وضعیت برای زایران غیر ایرانی بسیار بغرنج تر است.
سیدحسن قاضی زاده هاشمی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران هم با ابراز نگرانی از لاینحل ماندن وضعیت دهها زایر مفقود شده ایرانی گفت، با توجه به سابقه رژیم سعودی ممکن است برخی از مفقودین فاجعه منا جزو دستگیر شدگان و یا در بازداشتگاه‌های عربستان باشند.
هاشمی با اشاره به اینکه پیشتر تعداد جان باختگان ایرانی فاجعه منا 465 نفر اعلام شده بود گفت، از نظر دولت ایران لحاظ کردن واژه متوفی برای همه آنها درست نیست و آمار دقیق جان باختگان پس از بازگشت کامل حجاج از عربستان اعلام خواهد شد.
دبیرکل حزب الله لبنان هم در اظهاراتی با اشاره به تلاش رژم سعودی برای سرپوش گذاشتن روی فاجعه درناک منا گفت،آنچه درمنا رخ داد شیوه ورفتار غیرانسانی سعودی ها بود،زیرا اظهارات شاهدان و تصاویر پخش شده نشان می دهد،سعودی ها، بدون اینکه میان جان باختگان، زخمی ها و زنده ها تفاوتی قائل شوند، آنها را مانند احشام دسته دسته داخل کانتینرها می ریختند.
سید حسن نصرالله با اشاره به سابقه سوء مدیریت سعودی در برگزاری مراسم حج، مخالفت اینکشور با درخواست برای برگزاری نشست ویژه جهت بررسی ابعاد فاجعه منا در نشست مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک را نشانه، مشکوک بودن حادثه منا دانست.
در چنین شرایطی روزنامه اتریشی وینر زایتونگ در تازه ترین شماره خود با ارائه گزارش مشروحی درباره جان باختن هزاران زایر مسلمان در مراسم حج امسال، تاکید کرد که بی مسئولیتی رژیم آل سعود مهمترین دلیل وقوع این فاجعه درناک است.این روزنامه اتریشی نوشت، عربستان گستاخانه بدون قبول مسئولیت این فاجعه، زایران و برخی کشورها را عامل این فاجعه معرفی می کند که این اقدام نوعی فرار به جلو و فرافکنی از سوی مقامات ریاض است.
در چنین شرایطی اعلام شد، دهها تن از خانواده‌ های حُجاج مغربی به طور رسمی از دولت عربستان بخاطر سهل انگاری و سوء مدیریت در برگزای مراسم حج شکایت کرده و خواستار تحقیقات و بازخواست مسوولان حادثه منا شده اند.
در همین ارتباط مکی سال Macky Sall رئیس‌جمهوری سنگال دیروز با اعلام سه روز عزای عمومی در این کشور بخاطر جان باختن گروهی از زایران سنگالی در منا، توضیح سریع و شفاف مسئولان سعودی را درخصوص دلایل وقوع این فاجعه خواستار شد.
در فاجعه غمبار منا که مصادف با عید قربان رخ داد، هزاران تن از زایران کشورهای اسلامی ازجمله صدها زایر ایرانی جان خود را از دست دادند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید