این وب سایت بسته شده است. ما به پارس تودی دری تغییر پیدا کرده ایم.
شنبه, 18 میزان 1394 18:55

آغاز فصل جدید ارتباطات اقتصادی ایران با کشورهای جهان

 آغاز فصل جدید ارتباطات اقتصادی ایران با کشورهای جهان

وزیر امور اقتصاد و دارایی جمهوری اسلامی ایران در جمع نمایندگان نهادهای پولی و مالی کشورهای جهان اعلام کرد، فصل جدیدی از ارتباطات اقتصادی ایران با کشورهای جهان آغاز شده است.
علی طیب نیا که برای شرکت در اجلاس سالانه بانک جهانی و صندوق بین المللی پول International Monetary Fund (IMF) در لیما پایتخت پرو به سر می برد، در سخنانی در افتتاحیه این نشست تاکید کرد، ایران با پتانسیل های بالای اقتصادی، به عنوان کشوری نوظهور مطرح است.
وزیر اقتصاد ایران، دارا بودن منابع طبیعی، موقعیت استراتژیک، نیروی انسانی تحصیل کرده، بازار بزرگ داخلی و زیرساخت های مناسب را به عنوان بخشی از مزیت های اقتصادی برشمرد که به ایران در بین کشورهای خاورمیانه، موقعیت انحصاری می بخشد.
وزیر اقتصاد ایران با اشاره به سابقه خوب ایران در عمل به تعهداتش به عنوان عضو بانک جهانی و صندوق بین المللی پول، ابراز امیدواری کرد که این موسسات، خدمات خود را برای توسعه پایدار ایران اختصاص دهند.
وزیر امور اقتصادی و دارایی جمهوری اسلامی ایران در حاشیه اجلاس سالانه بانک جهانی و صندوق بین المللی پول با همتای اکوادوری و ژاپنی خود نیز دیدار کرد.
طیب نیا در دیدار «تارو آسو» ( Taro Aso) معاون نخست وزیر و وزیر اقتصاد و دارائی ژاپن بر گسترش روابط و همکاری های دوکشور تاکید کرد. وی با اشاره به فضای مثبت ایجاد شده برای گسترش روابط فنی و اقتصادی با ژاپن، امضای موافقت نامه پایه میان دو کشور را زمینه ساز همکاری های اقتصادی دانست.
طیب نیا همچنین در دیدار «فائوستو اررا» (Herrera Fausto) وزیر دارایی اکوادور در خصوص راه های توسعه روابط تجاری و اقتصادی دو کشور گفت و گو کرد.
فائوستو اررا، هم با استقبال از توافق هسته ای ایران و گروه 1+5 و با توجه به دیدار اخیر روسای جمهوری دو کشور در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل، خواستار توسعه روابط تجاری و همکاری های اقتصادی دو کشور شد.
اجلاس سالانه ۲۰۱۵ بانک جهانی و صندوق بین المللی پول که به مدت سه روز با حضور روسای بانک جهانی و صندوق بین المللی پول برگزار می شود، فرصتی برای گردهمایی نمایندگان نهادهای پولی و مالی کشورهای مختلف است.
برنامه وزیر اقتصاد ایران در سفر به پرو علاوه بر حضور در نشست بانک جهانی، دیدار با مقامات کشورها و نهادهای مختلف از جمله رئیس مؤسسه مالی بین‌المللی (IFC)، وزیر خزانه داری انگلستان، وزیر دارایی چین، وزیر اقتصاد و دارایی ایتالیا، معاون نخست وزیر کره جنوبی و مدیر منطقه خاورمیانه بانک جهانی است.
طیب نیا همچنین در میزگرد «خاورمیانه و شمال آفریقا» با حضور رئیس بانک جهانی و جلسات کمیته توسعه و کمیته پولی و مالی بین‌المللی صندوق (IMFC) شرکت می کند.
از ایران علاوه بر دکتر طیب نیا، ولی الله سیف، رئیس کل بانک مرکزی نیز به منظور شرکت در این اجلاس، به پرو رفته است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید