این وب سایت بسته شده است. ما به پارس تودی دری تغییر پیدا کرده ایم.
دوشنبه, 27 میزان 1394 08:23

به صدا درآمدن زنگ های برجام در ایران ، اروپا و آمریکا

به صدا درآمدن زنگ های برجام در ایران ، اروپا و آمریکا

با پایان یافت فرصت 90 روزه بررسی توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 ، برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) ، وارد مرحله اجراء شد .
ایران و کشورهای عضو گروه 1+5 ، 23 سرطان سال جاری پس از 12 سال مذاکره بر سر یک راه‌حل مشترک جامع و بلندمدت برای پایان دادن به موضوع هسته‌ای ایران در وین ، پایتخت اتریش ، به توافق رسیدند.
اتحادیه اروپا روز یکشنبه با صدور بیانیه‎ای همه تحریم‎های اقتصادی مالی مرتبط با برنامه هسته‎ای ایران را لغو کرد. در بیانیه اتحادیه اروپا ، آمده است اجرایی شدن لغو تحریم‎ها همزمان با اعلام آژانس بین المللی انرژی اتمی مبنی بر انجام تعهدهای ایران درچارچوب برجام خواهد بود.
باراک اوباما ، رئیس جمهوری آمریکا هم در روز اجرای برجام ، دستور لغو تحریم‌ها ضد ایران را صادر کرد.
اوباما روز یکشنبه در پیامی به دولتش دستور برداشتن گام‌های لازم را برای لغو سریع و مناسب تحریم‎ها ضد ایران ، برای اجرای برجام بر اساس قوانین آمریکا ، صادر کرد.
همزمان فدریکا موگرینی ، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و محمد جواد ظریف ، وزیر خارجه ایران در بیانیه‎ای مشترک ، بر تعهد همه طرف‎ها برای اجرای برجام در سریع‎ترین زمان ممکن تاکید کردند.
موگرینی و ظریف ، تصریح کردند روز تصویب برجام ، نقطه عطف دیگری است که ایران و گروه پنج به علاوه یک را ، گامی دیگر به آغاز اجرای برجام ، که قویاً به آن متعهد هستند ، نزدیک‎تر می‎کند.
پیش از این ، فیلیپ هاموند ، وزیر خارجه انگلیس در بیانیه‎ای با اعلام آغاز زمان اجرای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) از روز ، یکشنبه (26 میزان) ، اعلام کرد امروز، روز مهمی برای اجرای توافق هسته‎ای با ایران است.
وزیر خارجه انگلیس تصریح کرد با اجرای توافق هسته‎ای ، منطقه امن‎تری به وجود خواهد آمد و در عین حال فرصت‎هایی برای تعامل ایران با جامعه بین المللی در پی لغو تدریجی تحریم‎ها فراهم می‎شود.
سخنگوی وزارت خارجه چین هم با استقبال از اجرایی شدن برجام ، تحقق آن را نتیجه زحمات ایران و کشورهای عضو 1 +5 و سرآغاز فصل جدیدی از همکاری‎های بین المللی دانست و بر تداوم نقش مثبت چین در ادامه این راه تاکید کرد.
سخنگوی وزارت خارجه چین تاکید کرد که کشورش همواره با حساسیت موضوع برجام را پیگیری می‎کند و همچنان به نقش پررنگ خود در بازطراحی راکتور آب سنگین اراک ادامه می‎دهد.
همچنین آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در بیانیه‎ای ، اعلام کرد جمهوری اسلامی ایران اطلاع داده است که اجرای مشروط پروتکل الحاقی را آغاز می‌کند. در بیانیه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی آمده است جمهوری اسلامی ایران در 18 اکتبر 2015 (26 میزان)به مدیرکل آژانس اطلاع داده است که از روز اجرای "برجام" (روزیکشنبه) ، به طور مشروط پروتکل الحاقی توافق‎نامه پادمانی را تا زمان تصویب آن در مجلس شورای اسلامی ایران اجراء می‌کند.
پیش از این ، یک بار پروتکل الحاقی به مدت دو سال و نیم در زمانی که حسن روحانی ، مسئول پرونده هسته‌ای ایران بود ، به طور موقت و داوطلبانه اجرایی شده است.
با اجرای برجام و تا روز لغو تحریم‎ها ضد ایران ، جمهوری اسلامی ایران بر اساس تعهدهای خود یک‌سری اقدام‎ها را در سایت هسته‎ای فردو، سایت هسته‎ای نطنز و تاسیسات آب سنگین اراک انجام می‎دهد. طرف مقابل (اتحادیه اروپا و آمریکا) نیز یک‌سری پیش‌نویس‌ و دستورالعمل‌ها را برای شرکت‌ها و همچنین مکاتبات لازم را در زمینه لغو تحریم‎ها ضد ایران انجام خواهند داد.
لغو تحریم‌ها ضد ایران دو مرحله دارد. مرحله اول به طور رسمی توسط شورای وزیران اتحادیه اروپا انجام خواهد شد و زیرساخت لغو تحریم‌ها انجام می‌شود اما اجرای آن در مرحله دوم رخ خواهد داد. این مرحله ، مرحله‌ای است که ایران و گروه پنج به علاوه یک اقدامات متعهد شده خود را انجام دادند و اجرای "قانون لغو تحریم" روزی خواهد بود که به عنوان روز اجرایی شدن شناخته می‌شود. گفته می شود اول ژانویه 2016(11 جدی 1394) روز لغو تحریم‎ها ضد ایران خواهد بود .
مرحله پایانی برجام که گفته می‎شود به طور واقعی با لغو تحریم‎ها ، عملیاتی خواهد شد ، منوط به انتشار گزارش نهایی یوکیا آمانو ، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره فعالیت‎های هسته‎ای گذشته و حال ایران است. با تائید اقدامات ایران بر اساس برجام در گزارش نهایی آمانو و برطرف شدن ابهام ساختگی غرب از فعالیت‎های هسته‎ای ایران ، برجام به طور واقعی به مرحله اجراء در خواهد آمد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید