این وب سایت بسته شده است. ما به پارس تودی دری تغییر پیدا کرده ایم.
پنج شنبه, 30 میزان 1394 10:45

لغو همه تحریم ها؛ خط قرمز ایران برای اجرای برجام

معاون وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد: لغو همه تحریم های اقتصادی و مالی ضد ایران برای اجرای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) خواست جمهوری اسلامی است.

سیدعباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه ایران دیشب (چهارشنبه شب) در گفتگو با شبکه دو سیما، با بیان این که نگاه رهبر معظم انقلاب اسلامی درباره برجام برای ما ملاک است، گفت: طبق برجام اگر تحریم های کنگره آمریکا برداشته نشود نقض برجام است و اگر تحریم های اقتصادی مرتبط افزوده شود و این نیز به نوعی نقض برجام محسوب می شود.

حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی دیروز (چهارشنبه) در نامه‌ای به حسن روحانی، رئیس‌ جمهوری اسلامی ایران، با اشاره به بررسیهای دقیق و مسئولانه برجام در مجلس شورای اسلامی و شورایعالی امنیت ملی و عبور این موافقتنامه از مجاری قانونی، دستورات مهمی را درباره رعایت و حفظ منافع ملی و مصالح عالیه ایران صادر کردند.

حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی دراین نامه، هر اظهاری مبنی بر باقی ماندن ساختار تحریم ها و وضع هر تحریم ضد ایران در هر سطح و به هر بهانه را به منزله نقض برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) دانستند.

سیدعباس عراقچی مذاکره کننده ارشد مذاکرات هسته ای ایران یادآور شد: در برجام همانطور که رهبر معظم انقلاب فرمودند هدف ما رفع تحریم های ظالمانه بود و با توجه به پیچیدگی های تحریم ها ازسوی شورای امنیت و آمریکا، لغو آنها ترتیباتی در بر جام دارد.

معاون وزیرامورخارجه ایران افزود: در برجام ذکر شده تحریم های مرتبط با هسته ای حذف می شود طرف مقابل حق ندارد که این تحریم ها را با عناوین دیگری باز گرداند و تحریم جدیدی برقرار کند.

عراقچی گفت: قرارداد مدرن سازی راکتور اراک با کشورهای عضو1+5 درحال نهایی شدن است و این قرارداد با امضاء از سوی وزرای خارجه هفت کشور (ایران و 1+5) لازم الاجرا خواهد بود.

معاون وزیر خارجه ایران یکی از بزرگترین کارها در مذاکرات هسته ای ایران و کشورهای 1+5 را حل و فصل موضوع "پی ام دی" یا همان "مسائل حال و گذشته" فعالیت های هسته ایران دانست.

در همین حال، "علی اکبر صالحی" رییس سازمان انرژی اتمی ایران دیروز (چهارشنبه) نامه رهبر معظم انقلاب اسلامی به رییس جمهوری درباره برجام را حایز اهمیت دانست و تاکید کرد: از نامه و حمایت های همیشگی ایشان تشکر می کنیم و تابع فرمایشات ایشان هستیم.

صالحی افزود: رهبر معظم انقلاب همواره حامی جدی فعالیت های صلح آمیز ایران بودند و نقش آفرینی های ایشان در پیشبرد فعالیت های هسته ای و به سرانجام رسیدن موضوع پرونده ساختگی هسته ای که به سرانجام رسید حایز اهمیت است.

رییس سازمان انرژی اتمی همچنین بر هوشیاری و فریب نخوردن در مقابل طرف مقابل تاکید کرد.

نامه رهبر معظم انقلاب اسلامی به حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران که حاوی هشدارها و دستوراتی درباره اجرای مشروط برجام است، بازتاب گسترده ای در رسانه های جهان به ویژه رسانه های خارجی و منطقه داشته است.

"شین هوا" خبرگزاری رسمی چین امروز پنجشنبه در گزارشی نوشت؛ رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران در این نامه تاکید کردند، اجرای تعهدات مربوط به برجام باید مورد توجه همه طرف ها باشد و رعایت این مساله فقط مختص به ایران نیست.

تارنمای "انگلیس نیوز" چین نیز در گزارشی نوشت: رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران در این نامه توصیه کرده است که ضمن رعایت هوشیاری، فریب آمریکا را نخورند، زیرا این کشور قابل اعتماد نیست و بارها این موضوع را در ارتباط با جمهوری اسلامی ثابت کرده است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید