این وب سایت بسته شده است. ما به پارس تودی دری تغییر پیدا کرده ایم.
جمعه, 06 حمل 1395 15:34

اعلام شروط واشنگتن برای لغو تحریم ها علیه روسیه توسط جان کری

 

 

 

جان کری وزیر امور خارجه امریکا شروط مورد نظر واشنگتن برای لغو تحریم ها علیه روسیه را اعلام کرد. کری روز پنج شنبه پس از دیدار با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در کاخ کرملین که بیش از چهار ساعت بطول انجامید در کنفرانس مطبوعاتی گفت: در مذاکرات با طرف روسی، وعده باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا در مورد لغو تحریم ها در مورد روسیه را تکرار کردم.وزیر خارجه آمریکا در باره شروط مد نظر آمریکا تصریح کرد که ، اگر همه مفاد توافقنامه مینسک-2 (برای حل و فصل بحران اوکراین) اجرا، شود ، تمام تسلیحات و نیروهای روسیه از شرق اوکراین خارج شوند و حق حاکمیت اوکراین بر مرزهای خود احیا گردد، تحریم های اعمال شده در مورد روسیه لغو خواهد شد.
البته مقامات آمریکایی در هر مقطع زمانی شروط متفاوتی را برای لغو تحریم ها علیه روسیه مطرح کرده اند. در این زمینه جان کربی سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در 16 مارس تاکید کرد تحریم ها علیه روسیه تنها زمانی لغو می شود که شبه جزیره کریمه به اوکراین بازگردانده شود. وی تاکید کرد که تحریم ها علیه روسیه تا زمان ادامه اشغال کریمه توسط این کشور ادامه خواهد یافت. کربی بار دیگر بر خواست واشنگتن برای بازگردانده شدن کریمه به اوکراین تاکید کرد.شبه جزیره کریمه در مارس 2014 پس از برگزاری یک همه پرسی از خاک اوکراین جدا و ضمیمه خاک روسیه شد.اوکراین و متحدانش نتیجه این همه پرسی را قبول ندارند. کشورهای غربی پس از ضمیمه شدن کریمه به خاک روسیه، تحریم های اقتصادی را علیه مسکو اعمال کرده اند.در این راستا باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا در اوایل مارس 2016 تحریم های مرتبط به دخالت های روسیه در اوکراین را برای یک سال دیگر تمدید کرد. با این همه این برای اولین باربود که یک مقام آمریکایی یعنی سخنگوی وزارت خارجه از لزوم بازگرداندن شبه جزیره کریمه به عنوان شرط لازم برای لغو تحریم های گسترده غرب علیه روسیه یاد کرد .
علاوه بر تحریم های آمریکا، اتحادیه اروپا نیز تحریم های جداگانه ای علیه روسیه به تصویب رسانده و تا ژوئن 2016 این تحریم ها را تمدید کرده است. برخی کشورهای اتحادیه اروپا خواستار لغو این تحریم ها شده اند و قرار است در ژوئن 2016 در این باره تصمیم گیری شود.این در حالی است که وزارت خارجه روسیه در 3 مارس 2016در بیانیه ای تمدید تحریم های ضدروسی از سوی آمریکا را تقبیح و اعلام کرد وقت آن رسیده است که واشنگتن بی فایده بودن سیاست های تحریمی خود و خطر سیاست رویارویی با روسیه را بپذیرد.روسیه در عین حال بر حق خود برای دادن پاسخ به این اقدامات امریکا مطابق با منافع اش تصریح کرد.
این در حالی است که فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز جمعه 18 مارس در دومین سالروز الحاق کریمه به روسیه، با انتشار بیانیه ای به نمایندگی از وزیران امور خارجه 28 کشور عضو این اتحادیه خواستار تحریم مسکو از سوی جامعه جهانی شد. در بیانیه موگرینی الحاق شبه جزیره کریمه به روسیه محکوم شده است. موگرینی در بیانیه خود گفته است که اتحادیه اروپا همچنان بر این باور است که الحاق کریمه به روسیه نقض معیارهای قوانین بین المللی و چالشی برای امنیت جهانی است. در مقابل وزارت خارجه روسیه ، با انتشار بیانیه ای در 19 مارس ، بیانیه مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا درباره تحریم این کشور را غیرمنصفانه خواند.

 

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید