این وب سایت بسته شده است. ما به پارس تودی دری تغییر پیدا کرده ایم.
سه شنبه, 22 دلو 1387 20:22

دستاوردهاي نظامي

این گفتار آخرين قسمت از مجموعه گفتارهای « سه دهه با انقلاب اسلامي » است. در قسمت های قبل گفتيم كه جمهوري اسلامي ايران در طول سی سال گذشته ، به برکت همت و تلاش مردم و مسئولین ، به پیشرفتهای شگرفی در زمینه های مختلف دست يافته است كه برخي از اين دستاوردها ذکر شد . علاوه بر موفقیتهای جمهوری اسلامی ایران در عرصه های سیاسی ، اقتصادی ، فرهنگی و اجتماعی ، در زمینه نظامی نیز ايران ، پیشرفتهای چشمگيري داشته است . البته انگیزه پیشرفت در زمينه نظامي ، افزايش توان دفاعي كشور براي مقابله با توطئه هاي بيگانگان بوده است . انقلاب اسلامي ایران ، انقلابی ارزشي است كه با توكل به خدا و بدون اتكا به اسلحه به پيروزي رسيد ، اما از همان ابتدای پیروزی با توطئه های نظامی که عمدتاً از خارج هدايت می شد ، روبرو شد . حدود یک و نیم سال پس از پیروزی انقلاب، حمله صدام به ايران آغاز شد . همزمان ایران توسط دولتهای غربی مورد تحريم قرار گرفت . اين مسائل ، مسئولان نظام جمهوري اسلامي را به این نتیجه رساند که برای دفاع از انقلاب اسلامی ، تماميت ارضي کشور و مردم ایران ، باید در جهت توانمندي و افزایش قدرت دفاعي و نظامی کشور تلاش كنند .

البته قبل از انقلاب نیز ، شاه درصدد بود اردویی قدرتمند و مجهز داشته باشد. اما انگیزه او بیشتر جاه طلبی و تحریک بیگانگان ، بویژه امریکا برای فروش سلاح به ایران بود . در آن دوران ، واشنگتن میلیاردها دالر تسلیحات پیشرفته به ایران فروخت که برای بکارگیری آنها حضور مستشاران نظامی امریکا در ایران لازم بود . به همین دلیل ، دهها هزار مشاور نظامی امریکایی در صنایع نظامی ایران مشغول به کار شدند كه در واقع نبض اردوی ایران را در دست داشتند .
در پی پیروزی انقلاب اسلامی در ایران و خروج مستشاران نظامی امریکا ، رسيدن به استقلال و خودکفایی که از شعارهای اصلی انقلاب بود ، در عرصه نظامی بيش از پيش مورد توجه قرار گرفت . بنا به نظر مسئولان و کارشناسان جمهوري اسلامي دولتهای صاحب تکنولوژی نظامی پيشرفته ، حاضر نبودند با ایران انقلابی همکاری کنند . به علاوه همکاری با چنین دولتهایی ، به ويژه در زمينه نظامي ، موجب ادامه وابستگی ايران به دولتهای غربی مي شد . بر همين اساس ، ساخت تجهيزات نظامي نيروهاي مسلح ايران، توسط متخصصان توانمند ايراني آغاز شد .
مسئله مهم دیگر در صنایع نظامی ایران ، ماهیت تدافعی آن است . از آنجا که جمهوری اسلامی ایران همواره در معرض تهدیدات نظامی منطقه ای و فرا منطقه ای قرار داشته ، تسلیحاتی را تولید کرده است كه بوسیله آنها بتواند از خاک ایران دفاع کند و یا دشمن را از حمله باز دارد . کارشناسان نظامی ، از جمله " آنتونی کوردزمن " کارشناس ارشد مرکز تحقیقات استراتژیک و بین المللی امریکا ، این موضوع را تاييد می کنند . وی می گوید : " قدرت نظامی ایران بیشتر حالت دفاعی دارد تا تهاجمی ایران در گذشته توانایی عظیم خود را در برابر فشارهای خارجی و هرگونه تهاجم ، حتی در شرایطی به مراتب دشوارتر از اوضاع کنونی ، به خوبی نشان داده است . "

در عرصه نیروی زمینی ايران ، مهمترین پیشرفتها در زمینه ساخت راکت های مختلف حاصل شده است . ايران راکت زمین به زمین " شهاب - 3 " را با برد حدود 2000 کیلومتر و دقت بسیار زیاد توليد كرده است که موجب تعجب کارشناسان نظامی جهان شده است . البته نسل جديد اين راکت به نام شهاب - 4 نیز در دست بررسی و طراحی است . مرکز مطالعاتی شورای روابط خارجی امريكا چند ماه پیش در گزارشی اعلام كرد : " راکتهای
بالستیک دوربرد ایران یکی از برگهای برنده ایران است . ایران هزاران راکت از انواع مختلف دراختیار دارد که مهمترین آنها شهاب 1 ، 2 و 3 است . راکت شهاب 3 ، قادر است هر هدف و پایگاه امریکایی را در خلیج فارس و حتی اسرائیل نشانه بگيرد . " از دیگر راکتهای ایران می توان به قدر - 1 با 1800 کیلومتر برد و همچنین " فاتح 110 " اشاره کرد .

البته ایران داراي انواع راکتهای ضد زره چون راکتهای توفان و تندر و راکتهای زمین به هوا چون " صياد 1 و 2 " و " شهاب ثاقب " است . شهاب ثاقب می تواند طیارات نظامي دشمن را در ارتفاع بسیار پایین نيز تشخیص دهد و منهدم کند . همچنین در 31 جنوری سال جاري ( 2009 ) ، سردار مصطفی محمد نجار ، وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح ایران ، سیستم جدید پدافند هوایی را معرفی کرد که با برخورداري از تکنولوژی پیشرفته قادر است طیارات و راکت ها را کشف ، ردیابی و نابود کند .
تانک " ذوالفقار " از جمله تسلیحات سنگین زرهی است که ایران آن را تولید می کند . این تانک ، مجهز به انواع سلاحهای پیشرفته و داراي قدرت مانور بالا است . نفر بر زرهی " براق " نیز با توانایی های بسیار ، ازجمله محافظت در برابر سلاحهای کیمیاوی ، جایگاه ویژه ای در ساختار نیروی زمینی اردوی ایران دارد . البته ایران ، انواع سلاحهای انفرادی را نیز تولید می کند که مسلسل " خیبر " ، ازجمله آنهاست .

نیروی هوایی اردوی ایران ، همواره قدرتی توانمند در منطقه بوده است . در جریان جنگ تحمیلی صدام علیه ایران ، متخصصان این نیرو ، انواع تعمیرات اساسي را روی طیارات فانتوم امریکایی که در زمان شاه خریداری شده بود ، انجام دادند . کارشناسان ايراني ، راکت هدايت شونده " تاو " را جایگزین راکتهای هوا به هوای پیشرفته جنگنده های اف - 14 کردند . اکنون طیارات جنگنده صاعقه به عنوان یک طیاره نظامی ایرانی به تدریج وارد ناوگان نیروی هوایی اردو می شود که با راکتها و تجهیزات مختلف ، از قابليت عملياتي فوق العاده اي براي مقابله با دشمن برخوردار است . هلی کوپترهای شاهد و شباویز نیز از دستاوردهای انجینران ایراني است . امروزه ، طیارات بدون سرنشین ، نقش مهمی در شناسایی ، عکس برداری و حتی حمله به دشمن دارند . به همین دليل ، کارشناسان ایرانی انواع این طیارات را در اندازه های مختلف و با کاربردهای گوناگون ، تولید می کنند . جديدترین دستاورد صنایع هوایی ایران ، ساخت نمونه ای از طیارات رادار گریز است که دارای تکنولوژی بسيار پیشرفته ای است و بزودی در خط تولید قرار می گیرد .

ایران در جنوب و شمال ، دارای مرزهای آبی است و به همین دلیل ، به مكانيزم دفاعي قدرتمندي بویژه در خلیج فارس و دریای عمان - در جنوب کشور - نیاز دارد . ایران تاکنون شناورهای متعددی ساخته که ناوشکن غدیر، جماران و دماوند از آن جمله اند . زیردریایی های غدیر و سابحات نیز از جمله پیشرفتهای ایران در ساخت زیردریایی است . اما زیردریایی نهنگ را می توان مهمترین و پیشرفته ترین زیردریایی ایران دانست که به اژدرها و راکتهای پيشرفته مجهز است . شبکه راکتهای دریایی ایران نیز متشکل از راکتهای سطح به دریا، هوا به دریا و دریا به دریا است . مهمترین راکت زیردریایی ایران ، حوت نام دارد که رادار گریز و بسیار سریع است وهیچ ناوی نمی تواند از تیررس آن در امان باشد .

نیروی دریایی ایران ، مجهز به انواع و اقسام قایق های تندرو است . این قایقها اکنون در اشکال متعدد با توانایی های مختلف دراختیار رزمندگان ایرانی قرار دارد . قایق پرنده ، نوعی از این قایقهاست که در مواقع لزوم می تواند از سطح آب به پرواز درآيد و ماموریتهای شناسایی و نظامی انجام دهد . شورای روابط خارجی واشنگتن در گزارشی درمورد ناوگان دریایی ایران می نویسد: " ایران دارای ناوگان دریایی است که شامل ناوشکن ، زیردریایی ، صدها قایق تندرو و مجهز به راکت هاي دریایی با بردهای مختلف و همچنین راکتهای پیشرفته زمین به دریاست که قادرند هر هدف دریایی را در خلیج فارس و دریای عمان نابود کنند ."

پیشرفت هاي ايران در زمينه تکنولوژی ، علاوه بر بخش نظامی ، طبی ، هسته ای ، زراعی ، صنعتی و غیره ، در صنایع هوا - فضا نیز خیره کننده است . چند ماه پیش ایران راکتی را به فضا پرتاب کرد تا شرایط را براي پرتاب اولین ماهواره ساخت ایران به فضا ، ارزیابی کند . بالاخره در سوم فبروری سال جاری ، ماهواره امید توسط یک ماهواره بر ایرانی به نام سفیر - 2 در مدار زمین قرار گرفت . علاوه بر ماهواره و ماهواره بر ، ایستگاه پرتاب و دستگاههای کنترل زمینی ماهواره نیز کاملاً ساخت متخصصان توانای ایرانی هستند . ماهواره امید هر 24 ساعت ، 15 بار به دور زمین می گردد و اطلاعات خود را به گیرنده های زمینی در ایران ارسال می كند . رسانه های غربی این اقدام ایران را علی رغم تحريم اقتصادی و علمی غرب ، بسیار مهم توصیف کردند . چنانکه جفری نوردن ، کارشناس موسسه تکنولوژی ماساچوست در روزنامه امریکایی نیویورک تایمز نوشت : " ایران با استفاده از راکت ساخت خود برای پرتاب ماهواره ، به جمع هشت کشور دارنده این تکنولوژی پیوست." وی این اقدام را یک شاهکار تخنیکی واقعی خواند که باوجود تحریمهای غرب علیه ایران ، بوقوع پیوست . ایران اکنون ماهواره مصباح را نیز آماده پرتاب کرده است و قصد دارد در دو سال آینده ، چهار ماهواره دیگر به فضا بفرستد .

موفقیتهای ایران درزمینه های مختلف علمی و تکنولوژی ، اکنون به الگویی برای كشورهاي در حال انکشاف تبدیل شده است . براساس این الگو که در چارچوب ارزشهای انقلاب اسلامی شکل گرفته ، علم در خدمت مردم و نه طبقه اي خاص است و پیشرفتهاي علمی با تکیه بر نیروهای خودی و توکل بر خداوند انجام می شود . چنین پیشرفتی نه تنها به وابستگی منجر نمي شود ، بلکه استقلال علمی و صنعتی را به ارمغان مي آورد كه البته اين براي قدرتهاي سلطه گر و انحصار طلب خوشايند نيست .

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید