افغانستان http://dari.irib.ir Wed, 06 Mar 2019 14:16:22 +0430 fa-af تقدیر وزیر سابق اقتصاد افغانستان از پیشرفت ایران http://dari.irib.ir/news/افغانستان/item/120647- http://dari.irib.ir/news/افغانستان/item/120647- وزیر سابق اقتصاد افغانستان از پیشرفت ایران در عرصه های مختلف تقدیر کرد.

وزیر سابق اقتصاد افغانستان از پیشرفت ایران در عرصه های مختلف تقدیر کرد.

محمد امین فرهنگ، وزیر سابق اقتصاد افغانستان امروز در گفتگو با رادیو دری برون مرزی گفت: افغانستان می تواند ماشین‌آلات صنعتی و صنایع کوچک مورد نیاز خود را با کیفیت و قیمت مناسب از ایران تهیه کند.

وی مناسبات ایران و افغانستان را دوستانه و نمونه توصیف کرد و گفت: باید فضایی مناسب و وسیع برای سرمایه گذاران و تاجران دو کشور فراهم شود.

وزیر سابق اقتصاد افغانستان با اشاره به استقبال خوب از نخستین نمایشگاه ماشین‌آلات صنعتی و صنایع کوچک ایران و افغانستان در کابل گفت: تهیه ماشین آلات صنعتی از کشورهای غربی نیاز به هزینه های هنگفت دارد و سرمایه گذاران می توانند همان ماشین‌آلات صنعتی را با کیفیت و قیمت مناسب از ایران فراهم کنند.

گفتنی است نخستین نمایشگاه ماشین‌آلات صنعتی و صنایع کوچک ایران و افغانستان روز شنبه در کابل برگزار شد.

]]>
افغانستان Tue, 19 Jul 2016 08:32:02 +0430
کشته شدن دهها عضو گروه طالبان در افغانستان http://dari.irib.ir/news/افغانستان/item/120644- http://dari.irib.ir/news/افغانستان/item/120644- دهها عضو گروه طالبان در افغانستان کشته شدند.

دهها عضو گروه طالبان در افغانستان کشته شدند.

به گزارش ایرنا، وزارت دفاع افغانستان اعلام کرد که در عملیات 24 ساعت گذشته در مناطق مختلف این کشور 58 عضو گروه طالبان کشته، 28 تن زخمی و 10 نفر از آنها نیز دستگیر شدند.

وزارت دفاع افغانستان روز دوشنبه با انتشار بیانیه ای اعلام کرد، در این عملیات که در ولایت های ننگرهار، پکتیکا، غزنی، لوگر، زابل، بادغیس، سمنگان، جوزجان، تخار، قندوز و هلمند انجام شد، مقادیری مهمات بدست نیروهای ارتش افتاد.

در این بیانیه آمده است که در این مدت 4 سرباز افغانستان نیز در درگیری ها با طالبان کشته شدند.

]]>
افغانستان Tue, 19 Jul 2016 08:21:02 +0430
ناکام ماندن حمله به نیروهای امنیتی افغانستان http://dari.irib.ir/news/افغانستان/item/120643- http://dari.irib.ir/news/افغانستان/item/120643- مقام های افغانستان از ناکام ماندن حمله گروه تروریستی حقانی به نیروهای امنیتی این کشور خبر دادند.

مقام های افغانستان از ناکام ماندن حمله گروه تروریستی حقانی به نیروهای امنیتی این کشور خبر دادند.

به گزارش خامه پرس، مقام های افغانستان روز دوشنبه اعلام کردند، یکی از اعضای گروه تروریستی حقانی پیش از حمله به خودروی حامل نیروهای امنیتی در منطقه 9 پلیس در شهر قندهار، هدف قرار گرفت و کشته شد.

مقام های افغانستان افزودند: مهاجمان دو نفر بودند که یکی از آنها پس از ناکام ماندن حمله به نیروهای امنیتی از محل گریخت.

ساعاتی پیش در روز دوشنبه نیز در حمله افراد مسلح به پاسگاهی در منطقه البک ولسوالی شاه ولی کوت در ولایت قندهار پنج تن از نیروهای افغانستان کشته شدند.

]]>
افغانستان Tue, 19 Jul 2016 08:18:20 +0430
ممنوع الخروج شدن بیش از 100 کارمند شهرداری کابل http://dari.irib.ir/news/افغانستان/item/120642- http://dari.irib.ir/news/افغانستان/item/120642- دادستانی کل افغانستان اعلام کرد که ۱۱۰ تن از کارمندان شهرداری کابل ممنوع‌الخروج شده اند.

دادستانی کل افغانستان اعلام کرد که ۱۱۰ تن از کارمندان شهرداری کابل ممنوع‌الخروج شده اند.

به‌گزارش خبرگزاری آوا، بصیر عزیزی، سخنگوی دادستانی کل افغانستان روز دوشنبه در نشست خبری در کابل افزود: این اقدام دادستانی کل افغانستان در پی تلاش‌های این نهاد برای مبارزه علیه فساد اداری، انجام می‌شود.

به گفته وی، پرونده اتهامات فساد اداری این کارمندان شهرداری کابل هفته گذشته به دادستانی کل فرستاده شده است.

]]>
افغانستان Tue, 19 Jul 2016 07:52:58 +0430
داعش به دستور سازمان اطلاعات پاکستان در جنوب افغانستان می جنگد http://dari.irib.ir/news/افغانستان/item/120637- http://dari.irib.ir/news/افغانستان/item/120637- سخنگوی استاندار ننگرهار افغانستان فاش کرد که گروه تروریستی داعش به دستور سازمان اطلاعات پاکستان در این ولایت می جنگد.

سخنگوی استاندار ننگرهار افغانستان فاش کرد که گروه تروریستی داعش به دستور سازمان اطلاعات پاکستان در این ولایت می جنگد.

به گزارش ایرنا، عطاالله خوگیانی روز دوشنبه به رسانه های محلی افغانستان گفت: اسناد و مدارکی را بدست آورده که نشان می دهد داعش با هدایت مستقیم سازمان اطلاعات پاکستان در ولایت ننگرهار می جنگد.

وی افزود: به تازگی دو شهروند تاجیکستانی را قبل از پیوستن به داعش دستگیر کردند و مدارک بدست آمده از آنان نشان می دهد که داعشی های تاجیک، در ولسوالی های اچین، خوگیانی و کوت ولایت ننگرهار، پس از فراگیری آموزش های تروریستی در پاکستان، وارد افغانستان شده و نظامیان این کشور را هدف قرار میدهند.

براساس این گزارش، 30 نقطه از ولسوالی کوت ولایت ننگرهار در کنترل داعش است.

در این حال، معاون مجلس نمایندگان افغانستان روز گذشته اعلام کرد که اگر مردم علیه داعش مقاومت نکنند دولت توان از بین بردن آنان را ندارد.

ظاهر قدیر، پیشتر نیز برخی از مقامات دولتی را به حمایت از داعش متهم کرده بود.

]]>
افغانستان Mon, 18 Jul 2016 16:53:31 +0430
خنثی شدن حملات تروریستی در ولایت قندوز افغانستان http://dari.irib.ir/news/افغانستان/item/120636- http://dari.irib.ir/news/افغانستان/item/120636- پلیس افغانستان از خنثی شدن چندین حمله تروریستی در ولایبت قندوز خبر داد.

پلیس افغانستان از خنثی شدن چندین حمله تروریستی در ولایت قندوز خبر داد.

به گزارش خامه پرس، پلیس افغانستان روز دوشنبه اعلام کرد، نیروهای امنیتی پس از اطلاع یافتن از برنامه گروه طالبان برای انجام چندین حمله هماهنگ تروریستی در منطقه قلعه ذال Qala Zal ولایت قندوز، در محل حاضر شده و این حملات را خنثی کردند.

پلیس افغانستان تصریح کرد در جریان خنثی شدن حملات تروریستی در منطقه قلعه ذال 6 نفر از اعضای طالبان کشته شدند.

پلیس افغانستان افزود: در این درگیری ها در همچنین 3 عضو طالبان زخمی شدند.

بنا بر اعلام دفتر هماهنگی امور انساندوستانه سازمان ملل، درگیری ها در ولایت های بغلان، قندوز و بدخشان طی ماه های اخیر صدها خانواده را از خانه های خود اواره کرده است.

]]>
افغانستان Mon, 18 Jul 2016 15:31:06 +0430
سفر وزیر مهاجرین افغانستان به پاکستان http://dari.irib.ir/news/افغانستان/item/120635- http://dari.irib.ir/news/افغانستان/item/120635- هیاتی از وزارت مهاجرین افغانستان برای بررسی وضعیت مهاجرین افغان و بازداشت آنها در پاکستان به اسلام اباد سفر کرد.

هیاتی از وزارت مهاجرین افغانستان برای بررسی وضعیت مهاجرین افغان و بازداشت آنها در پاکستان به اسلام اباد سفر کرد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، حفیظ‌الله میاخیل، سخنگوی وزارت مهاجرین افغانستان گفت: مقاماتی از پاکستان، افغانستان و سازمان ملل در نشستی 3 جانبه در خصوص مشکلات اخیر مهاجرین افغان ساکن پاکستان گفت‌وگو خواهند کرد.

سید حسین عالمی بلخی، وزیر مهاجرین افغانستان رهبری هیئت افغان را برعهده دارد و در نشست 8 و 9 ماه اسد شرکت خواهد کرد.

مدت اقامت مهاجرین افغان در پاکستان در پایان 2016 به پایان خواهد رسید.

بر اساس گزارش‌های اخیر، بیش از 8000 شهروند افغان فاقد مدرک در شهر پیشاور پاکستان در مدت 6 ماه اخیر دستگیر شده‌اند.

رسانه‌های پاکستانی گزارش کردند که دولت این کشور سیاست جدیدی برای بازگشت مهاجرین افغان طراحی کرده است.

عبدالقادر بلوچ، وزیر امور ایالتی و مرزی پاکستان چندی پیش اعلام کرده بود که کشورش خواستار بازگشت محترمانه مهاجرین افغان است.

]]>
افغانستان Mon, 18 Jul 2016 15:19:48 +0430
احتمال سقوط ولایت ارزگان در حملات گسترده گروه طالبان http://dari.irib.ir/news/افغانستان/item/120630- http://dari.irib.ir/news/افغانستان/item/120630- گروه طالبان در ولایت ارزگان پیشروی کرده‌ و مناطق بیشتری در این ولایت به تصرف این گروه درآمده است.

شورای ولایتی ارزگان افغانستان از حملات گسترده گروه طالبان و احتمال سقوط بیشتر شهرستان‌های این ولایت خبر داد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم ، «محمد ظاهر نادری» عضو شورای ولایتی «ارزگان» اعلام کرد، به دلیل حملات گسترده طالبان تمام شهرستان‌های این ولایت در معرض خطر سقوط قرار دارند.

وی افزود، گروه طالبان در ولایت ارزگان پیشروی کرده‌ و مناطق بیشتری در این ولایت به تصرف این گروه درآمده است.

نادری تصریح کرد، نیروهای امنیتی و نظامی افغان توان کافی را برای مقابله با افراد وابسته به گروه طالبان ندارند.

عضو شورای ولایتی ارزگان افزود، نیمی از مناطق این ولایت تحت کنترل گروه طالبان قرار گرفته و در مناطق دیگر این ولایت جنگ‌های شدیدی جریان دارد.

این در حالی است که نیروهای امنیتی و نظامی افغان مدعی هستند که گروه طالبان را وادار به عقب‌نشینی کرده‌اند.

«دوست محمد نایاب» سخنگوی ولایت ارزگان در این باره با رد خبر احتمال سقوط اکثر شهرستان‌های این ولایت گفت، درست است که گروه طالبان حملات خود را در مناطق مختلف این ولایت تشدید کرده‌ است، اما تمام شهرستان‌ها هنوز تحت کنترل نیروهای امنیتی و نظامی افغان قرار دارد.

]]>
افغانستان Mon, 18 Jul 2016 12:05:35 +0430
ورود رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا به افغانستان http://dari.irib.ir/news/افغانستان/item/120627- http://dari.irib.ir/news/افغانستان/item/120627- دفتر ریاست جمهوری افغانستان اعلام کرد، ژنرال جوزف دانفورد، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا وارد افغانستان شده و با مقامات این کشور دیدار کرده است.

رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا وارد افغانستان شد.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، دفتر ریاست جمهوری افغانستان دیروز (یکشنبه) اعلام کرد، ژنرال جوزف دانفورد، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا وارد افغانستان شده و با مقامات این کشور دیدار کرده است.

در این دیدار آقای دانفورد از تلاش‌های نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان بخصوص نیروهای ویژه این کشور قدردانی کرد و گفت، این نیروها در شرایط دشوار دست‌آوردهای قابل ملاحظه داشته‌اند.

وی همچنین گفت، نیروهای ویژه افغانستان از عالی‌ترین نهادها در منطقه هستند.

دانفورد تأکید کرد، آمریکا به حمایت نیروهای مسلح افغانستان ادامه می دهد و مصمم است که این نیروها را به صورت همه جانبه تجهیز و تقویت کند.

عبدالله عبدالله رئیس اجرایی دولت وحدت ملی افغانستان نیز در دیدار با دانفورد درباره تقویت و رشد همکاری‌های دوجانبه میان نیروهای مسلح افغانستان و آمریکا، برای تأمین صلح و استقرار در افغانستان، مبارزه با تروریسم و هراس افکنی گفت و گو کرد.

چندی قبل اشتون کارتر، وزیر دفاع آمریکا از افغانستان دیدار و اعلام کرد، هدف از سفرش به افغانستان دادن صلاحیت‌های بیشتر به ژنرال نیکلسون فرمانده نیروهای آمریکایی و ناتو در افغانستان است.

]]>
افغانستان Mon, 18 Jul 2016 11:25:20 +0430
بی تاثیر بودن ناآرامی ها در ترکیه بر حمایت آمریکا از افغانستان http://dari.irib.ir/news/افغانستان/item/120614- http://dari.irib.ir/news/افغانستان/item/120614- ژنرال "جان نیکلسون" فرمانده نظامیان آمریکایی در افغانستان اعلام کرد که کودتای تعدادی از مقامهای ارتش در ترکیه تاثیری برروند حمایت آمریکا از افغانستان و جنگ علیه طالبان نمی گذارد.

ژنرال "جان نیکلسون" فرمانده نظامیان آمریکایی در افغانستان اعلام کرد که کودتای تعدادی از مقامهای ارتش در ترکیه تاثیری برروند حمایت آمریکا از افغانستان و جنگ علیه طالبان نمی گذارد.

به گزارش ایرنا، خبرگزاری صدای افغان "آوا" به نقل از نیکلسون اعلام کرد که نظامیان خارجی در افغانستان درحالت تهاجمی قرار دارند و با کمک نیروهای افغان باید ابتکار جنگ و عمل را از طالبان بگیرند.

وی یکشنبه تاکید کرد که افزایش شمار نظامیان آمریکایی در افغانستان به دستور 'باراک اوباما' وضعیت جنگ را در این کشور در درازمدت تغییر خواهد داد و کمک به نیروهای افغان برای شکست طالبان از خواسته های واشنگتن است.

325 نظامی کشور ترکیه در افغانستان در قالب کشورهای عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی"ناتو" انجام وظیفه می کنند.

ترکیه پس از کودتای جمعه شب نظامیان خود را از عراق خارج کرد.

برخی رسانه های افغانستان خاطرنشان کرده اند که امکان دارد ترکیه نظامیان خود را مانند عراق، از این کشور نیز خارج کند اما مقامات ترکیه تاکنون در این باره اظهارنظر نکرده اند.

]]>
افغانستان Sun, 17 Jul 2016 17:50:10 +0430