عناوین کل اخبار http://dari.irib.ir Fri, 23 Nov 2018 07:22:36 +0430 fa-af قاسمی:حمله به اماکن دیپلماتیک قابل توجیه نیست http://dari.irib.ir/news/live/item/120987- http://dari.irib.ir/news/live/item/120987- سخنگوی وزارت امورخارجه ایران ،حمله به اماکن دیپلماتیک با هرگونه بهانه را غیر قابل توجیه دانست.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران روز سه شنبه در بیانیه ای اظهارات سرکرده مهاجمان به سفارت عربستان در تهران را بی اساس و مردود دانست و گفت:حمله به اماکن دیپلماتیک خلاف قانون،غیر اخلاقی و مردود است و با هیچ بهانه ای قابل توجیه نیست.

به گزارش اداره کل دیپلماسی رسانه ای وزارت امورخارجه؛«بهرام قاسمی»سخنگوی وزارت امور خارجه ایران تاکید کرد: اقدامات افراد خودسر و ناآگاه به اماکن دیپلماتیک که پرونده آنان نزد محاکم قضایی مفتوح بوده درچارچوب خواست دشمنان ایران بویژه رژیم تروریست پرور آل سعود است، زیرا هیچ عقل سلیمی اقدام درچارچوب منافع دشمنان و همپیمانان صهیونیستهای غاصب و کودک کش را نمی پذیرد.

«حسن کردمیهن» متهم آمریت حمله به سفارت عربستان در نامه ای سرگشاده به رئیس جمهوری ایران ، از محاکمه و نوع برخورد با حمله کنندگان به سفارت عربستان در تهران انتقاد کرد.

حمله به سفارت عربستان در تهران پس از اعدام شیخ نمر روحانی سرشناس شیعی این کشور از سوی آل سعود رخ داد و در آن، گروهی از حمله کنندگان وارد ساختمان مذکور شده و بخشی از ساختمان سفارت را آتش زدند.

این حمله با واکنشهای بین المللی و قطع روابط سیاسی ایران و عربستان سعودی همراه شد.

قوه قضاییه ایران دو هفته پیش با برگزاری دادگاهی 21 نفر را به اتهام دست داشتن در این حادثه بطور علنی محاکمه کرد اما هنوز احکام آنها صادر نشده است.

 

 

]]>
ایران Tue, 02 Aug 2016 17:51:19 +0430
میزان سرب در مواد نفتی وارداتی افغانستان تهدید کننده نیست http://dari.irib.ir/news/افغانستان/item/120985- http://dari.irib.ir/news/افغانستان/item/120985- رئیس اداره ملی استاندارد افغانستان اعلام کرد که تحقیقات جدید این اداره نشان می دهد میزان سرب موجود در مواد نفتی وارداتی بسیار اندک است و خطری متوجه بهداشت مردم نیست.

به گزارش امروز ایرنا، "نقیب الله فائق"  رئیس اداره ملی استاندارد افغانستان در نشستی مطبوعاتی، نتیجه تحقیقات از 120 نمونه بنزین و گازوئیل افغانستان را تشریح کرد و گفت که گازوئیل های وارداتی بطور کامل استاندارد بوده، اما میزان سرب در بنزین 6/67 فیصد بیش از حد استاندار بوده است که این میزان، تهدیدی علیه شهروندان کابل نخواهد بود.

'فایق' تاکید کرد که نمونه ها دراین تحقیقات، با استفاده از دستگاههای ازمایشگاهی پیشرفته و قابل اطمینان که به تازگی خریداری شده، مورد بررسی قرارگرفته و نتایج آن در اختیار رسانه ها و مردم گذاشته شده است.

وی گفت که 2 نمونه از بنزین آزمایش شده در مرزهای کشور و 4 نمونه از جایگاه های بنزین نشان می دهد که علاوه بر واردات مواد نفتی از مرزهای قانونی در افغانستان، بخشی از آن به صورت غیرقانونی وارد کشور می شود.

اداره محیط زیست و ریاست مواد نفتی دانشگاه پلی تکنیک کابل در انجام این تحقیق که چهار ماه به طول انجامیده است، مشارکت داشته اند.

]]>
افغانستان Tue, 02 Aug 2016 16:52:44 +0430
ممنوعیت ثبت نام دانش آموزان افغان در مدارس پاکستان http://dari.irib.ir/news/افغانستان/item/120984- http://dari.irib.ir/news/افغانستان/item/120984- "عبدالقادر بلوچ" وزیر امور ایالتی و مرزی پاکستان اعلام کرد که زمان بازگشت پناهندگان افغان از پاکستان به کشورشان فرارسیده است.

 دولت ایالتی خیبرپختونخواه به اداره آموزش و پرورش این کشور دستور داد تا از ثبت نام فرزندان پناهجوی افغان در مدارس خصوصی این ایالت خودداری کنند.

به گزارش امروز خبرگزاری تسنیم، بر اساس دستور این دولت ایالتی، حتی مدارسی که معلمان افغانستانی داشته‌اند نیز باید آنها را اخراج کنند.

پیش از این نیز، ژنرال بازنشسته "عبدالقادر بلوچ" وزیر امور ایالتی و مرزی پاکستان اعلام کرده بود که زمان بازگشت پناهندگان افغان از پاکستان به کشورشان فرارسیده است.

وی افزود، پاکستان دیگر پناهندگان افغان را تحمل نخواهد کرد.

وزیر امور ایالتی و مرزی پاکستان اظهار داشت، اقتصاد پاکستان هزینه بیش از دو میلیون پناهنده افغان را تحمل نمی‌کند بنابراین، راهی به جز بازگشت آن‌ها به کشورشان وجود ندارد.

بلوچ گفت که دولت کابل به تعهدات خود در مورد بازگشت پناهندگان کشورش عمل نمی‌کند.

این در حالی است که "محمود خان اچکزی" رهبر حزب "پختونخوا عوامی ملی" پاکستان در واکنش به اخراج پناهندگان افغان از ایالت "خیبرپختونخوا" اعلام کرده بود که افغان‌ها حق زندگی در این ایالت را دارند و باید بدون هراس به کار و فعالیت خود ادامه دهند.

]]>
افغانستان Tue, 02 Aug 2016 16:39:13 +0430
موج جدید بازداشت مخالفان در بحرین http://dari.irib.ir/news/11بین-الملل/item/120982- http://dari.irib.ir/news/11بین-الملل/item/120982- نیروهای رژیم آل خلیفه رئیس شورای جمعیت الوفاق و تعداد دیگری از روحانیون را بازداشت کردند.

 در راستای سرکوب اعتراضات داخلی و اعمال فشار بر مردم بحرین، مسئولان بحرینی روز دوشنبه "جمیل کاظم" رئیس شورای جمعیت الوفاق را به همراه هفت تن دیگر از روحانیون و مداحان بازداشت کردند.

به گزارش سایت مرآة البحرین،از سوی دیگر دستگاه امنیتی بحرین با احضار پدران برخی از کشته شدگان انقلاب این کشور، آنها را بازداشت کرده است.

نیروهای آل خلیفه همچنین یک فعال بحرینی به نام "یاسر ناصر" را نیز بازداشت کردند.

در عین حال، دادستانی کل بحرین مدت حکم بازداشت "مجید المشعل" روحانی شیعه و رئیس شورای علمای اسلامی این کشور را 15 روز اعلام کرده است.

نیروهای امنیتی آل خلیفه صبح روز شنبه با یورش به خانه "المشعل" این روحانی شیعه را بدون اعلام دلیل و اتهام، بازداشت کردند.

بحرین ازسال 2011 صحنه اعتراضات مسالمت آمیز ضد رژیم آل خلیفه است.

مردم بحرین خواهان آزادی، برقراری عدالت ، رفع تبعیض و روی کار آمدن نظامی منتخب در کشورشان هستند اما رژیم آل خلیفه همواره با سرکوب به اعتراضات انها پاسخ می دهد.

 

]]>
بین الملل Tue, 02 Aug 2016 15:45:24 +0430
دریادار سیاری: نباید در تأمین تجهیزات به کشورهای خارجی محتاج بود http://dari.irib.ir/news/live/item/120981- http://dari.irib.ir/news/live/item/120981- امیر دریادار «حبیب‌الله سیاری» فرمانده نیروی دریایی اردوی جمهوری اسلامی ایران گفت:نیروی دریایی اردو در صورت در اختیار داشتن تجهیزات مناسب، می‌تواند در آب‌های دنیا دریانوردی کند و قدرت خود را به نمایش بگذارد.

فرمانده نیروی دریایی اردوی جمهوری اسلامی ایران گفت: نیروی دریایی برای تأمین تجهیزات مورد نیاز خود به دانسته‌های دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی نیاز دارد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)؛ امیر دریادار «حبیب‌الله سیاری» فرمانده نیروی دریایی اردوی جمهوری اسلامی ایران روز سه شنبه در حاشیه مراسم بازدید از مجتمع تحقیقاتی جهاد دانشگاهی در جمع خبرنگاران با تأکیدبر اینکه نیروی دریایی راهبردی ، نیرویی تجهیزات محور است،تصریح کرد:نیروی دریایی اردو در صورت در اختیار داشتن تجهیزات مناسب، می‌تواند در آب‌های دنیا دریانوردی کند و قدرت خود را به نمایش بگذارد.

فرمانده نیروی دریایی اردوی جمهوری اسلامی ایران با اشاره به تأکیدات مقام معظم رهبری بر لزوم خودکفایی و نقش‌آفرینی جهاد دانشگاهی در این زمینه،افزود:همانطور که مقام معظم رهبری برای جهاد دانشگاهی تأکید کرده‌اند، این نهاد باید بکوشد تا در جهت خودکفایی علمی و تأمین تجهیزات مورد نیاز روی پای خود بایستد.

 

]]>
ایران Tue, 02 Aug 2016 15:01:47 +0430
واکنش افغانستان به ایجاد گذرگاه مرزی در تورخم توسط پاکستان http://dari.irib.ir/news/افغانستان/item/120980- http://dari.irib.ir/news/افغانستان/item/120980- وزارت امور خارجه افغانستان اقدام پاکستان در ایجاد تأسیسات و گذرگاه مرزی در مرز تورخم را محکوم کرد.

 وزارت امور خارجه افغانستان روز سه شنبه در بیانیه ای اعلام کرد، کابل اقدام پاکستان در ساخت گذرگاه مرزی در مرز تورخم را برخلاف عرف حاکم، مغایر با اصول حسن همجواری و تاسف بار می داند.

به گزارش ایرنا، در این بیانیه تاکید شده است، دولت افغانستان گزینه های مختلف را برای جلوگیری از ادامه این تخطی های اسلام اباد، به صورت جدی مورد بررسی قرار خواهد داد.

گذرگاه مرزی تورخم در نزدیکی شهر جلال آباد مرکز ولایت ننگرهار افغانستان و نزدیک شهر پیشاور پاکستان، اصلی ترین گذرگاه میان دو کشور است.

حدود دو ماه قبل نیروهای مرزی افغانستان و پاکستان در مرز تورخم به دلیل ساخت دروازه ایست و بازرسی با هم درگیر شدند که دست کم 4 مرزبان افغان و یک افسر پاکستان کشته شدند.

پاکستان پس از بروز درگیری میان دو کشور، ساخت دروازه در مرز تورخم را متوقف کرد، اما بعد از دو هفته منابع افغان گزارش دادند که اسلام آباد تنها 100 متر از محل قبلی عقب نشینی کرده و کار ساخت این دروازه را از سر گرفته است.

 

 

]]>
افغانستان Tue, 02 Aug 2016 14:39:18 +0430
گفتگوی تلویزیونی رئیس جمهوری ایران؛ امشب http://dari.irib.ir/news/live/item/120978-گفتگوی-تلویزیونی-رئیس-جمهوری-ایران؛-امشب http://dari.irib.ir/news/live/item/120978-گفتگوی-تلویزیونی-رئیس-جمهوری-ایران؛-امشب

رئیس جمهوری اسلامی ایران امشب در برنامه ای تلویزیونی با مردم سخن می گوید.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ «حسن روحانی» رئیس جمهوری اسلامی ایران بعد از خبر ساعت 21 شبکه اول تلویزیون به صورت مستقیم با مردم سخن می‌گوید.

به گفنه «پرویز اسماعیلی» معاون ارتباطات و اطلاع رسانی دفتر رئیس جمهوری اسلامی ایران، رئیس جمهوری در این گفت و گوی ویژه، مهمترین مسائل روز ایران در حوزه های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، منطقه ای و بین المللی را تشریح می کند.

معاون ارتباطات و اطلاع رسانی دفتر رئیس جمهوری اسلامی ایران افزود: رئیس جمهوری همچنین با ارائه گزارش کوتاهی از عملکرد دولت، مهمترین برنامه های مربوط به حوزه های روابط خارجی، منطقه ای و سایر مسائل اقتصادی و اجتماعی را نیز با مردم در میان گذاشته و به سوالات مطرح روز پاسخ خواهد داد.

]]>
ایران Tue, 02 Aug 2016 11:37:53 +0430
کشته شدن والی خودخوانده گروه طالبان در ولایت هلمند افغانستان http://dari.irib.ir/news/افغانستان/item/120977- http://dari.irib.ir/news/افغانستان/item/120977- دفتر مطبوعاتی مقام ولایت هلمند افغانستان از کشته شدن "ملاعبدالرحیم" والی خودخوانده گروه طالبان در این ولایت خبر داد.

به گزارش خبرنگار رادیو دری، دفتر مطبوعاتی مقام ولایت هلمند افغانستان روز سه شنبه در بیانیه ای اعلام کرد: ملاعبدالرحیم و 15 تن از دیگر اعضای گروه طالبان در حمله هواپیماهای بدون سرنشین آمریکایی در منطقه "زرغون" ولسوالی "نادعلی" ولایت هلمند کشته شد.

بر اساس این گزارش، ولسوالی های نادعلی و خانشین ولایت هلمند در روزهای اخیر صحنه درگیری شدید گروه طالبان و نیروهای امنیتی افغان بوده است.

"حیات الله حیات" والی هلمند، تولید و قاچاق مواد مخدر را یکی از علت های اصلی ادامه جنگ و ناامنی در این ولایت  دانسته است.

گفتنی است، درگیری ها میان طالبان و نیروهای دولتی از اواخر سال گذشته در ولایت هلمند آغاز شده است و نیروهای طالبان حمله گسترده ای را علیه این ولایت تدارک دیده بودند که با واکنش و مقابلع قاطع ارتش افغانستان رو به رو شدند.

 

]]>
افغانستان Tue, 02 Aug 2016 10:53:43 +0430
تخت‌روانچی: روابط ایران و انگلیس به سطح سفیر ارتقاء پیدا نمی کند http://dari.irib.ir/news/live/item/120976-تخت‌روانچی-روابط-ایران-و-انگلیس-به-سطح-سفیر-ارتقاء-پیدا-نمی-کند http://dari.irib.ir/news/live/item/120976-تخت‌روانچی-روابط-ایران-و-انگلیس-به-سطح-سفیر-ارتقاء-پیدا-نمی-کند

معاون اروپا و امریکای وزارت امورخارجه ایران گفت: هنوز زمان آن نرسیده است که روابط ایران و انگلیس به سطح سفیر ارتقاء پیدا کند.

«مجید تخت‌روانچی» معاون اروپا و آمریکای وزارت امورخارجه ایران در گفتگو با خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) درخصوص ارتقای روابط ایران و انگلیس به سطح سفیر با توجه به تغییر دولت در اینکشور و همچنین نتایج انتخابات پارلمانی در ایران گفت: به نظر می رسد هنوز تغییری ایجاد نشده که دو کشور بخواهند روابطشان را به سطح سفیر ارتقاء دهند.

این دیپلمات ارشد ایران با بیان اینکه سفارت‌خانه‌های دو کشور در حال حاضر مشغول انجام کارهای جاری در بخش کنسولی و اقتصادی هستند، تصریح کرد: در حال حاضر روابط دو کشور در سطح کاردار است و اگر شرایط به جایی برسد که بتوان روابط را به سطح سفیر ارتقاء داد، این موضوع در چارچوب مقررات داخلی ایران انجام می‌شود.

معاون وزیرامورخارجه ایران همچنین در مورد سرنوشت شکایت ایران از آمریکا در دیوان بین‌المللی دادگستری لاهه درباره برداشت‌های غیرقانونی این کشور از دارایی‌های ایران افزود: ایران شکایت خود را در این مورد در دادگاه لاهه ثبت کرده است؛ مراحل اداری اولیه آن طی شده و وکلای ایران اسناد اولیه را به دادگاه ارائه کرده‌اند.

]]>
ایران Tue, 02 Aug 2016 10:41:38 +0430
ناپدید شدن ۷۰ نیروی امنیتی افغان پس از درگیری با طالبان در ولایت هلمند http://dari.irib.ir/news/افغانستان/item/120975-ناپدید-شدن-۷۰-نیروی-امنیتی-افغان-پس-از-درگیری-با-طالبان-در-ولایت-هلمند http://dari.irib.ir/news/افغانستان/item/120975-ناپدید-شدن-۷۰-نیروی-امنیتی-افغان-پس-از-درگیری-با-طالبان-در-ولایت-هلمند

رئیس شورای اجتماعی ولسوالی "نادعلی" در ولایت هلمند در جنوب افغانستان از ناپدید شدن حدود ۷۰ نیروی امنیتی پس از درگیری با گروه طالبان خبر داد.

به گزارش روز سه شنبه خبرگزاری تسنیم، "محمد نبی الفت" ضمن اعلام این خبر افزود: درگیری نیروهای امنیتی با گروه طالبان در ولسوالی نادعلی ادامه دارد.

بر اساس این گزارش، "ذبیح‌الله مجاهد" سخنگوی گروه طالبان افغانستان ادعا کرده است که 46 نیروی امنیتی افغان در نادعلی تسلیم این گروه شده‌اند.

"بشیر احمد شاکر" مسئول کمیته امنیتی شورای ولایتی هلمند پیشتر اعلام کرد: در صورت عدم ارسال نیروهای کمکی به نادعلی، در پی حملات طالبان این ولسوالی سقوط خواهد کرد.

گفتنی است، گروه طالبان در روزهای اخیر حملات گروهی به ولسوالی های خانشین، گرمسیر و نادعلی در ولایت هلمند را افزایش داده‌اند.

]]>
افغانستان Tue, 02 Aug 2016 09:44:31 +0430