این وب سایت بسته شده است. ما به پارس تودی دری تغییر پیدا کرده ایم.
چهارشنبه, 19 جوزا 1395 09:29

موافقت اردوغان با مصوبه سلب مصونیت از نمایندگان مجلس

رییس جمهوری ترکیه با مصوبه سلب مصونیت از نمایندگان مجلس موافقت کرد.
به گزارش روز چهارشنبه خبرگزاری آناتولی، رجب طیب اردوغان رییس جمهوری ترکیه با مصوبه سلب مصونیت از نمایندگان مجلس موافقت کرد و به این ترتیب مسیر برای محاکمه 138 نماینده این نهاد هموار شد.
رییس جمهوری ترکیه پس از آن با مصوبه سلب مصونیت از نمایندگان مجلس موافقت کرد که اکثریت نمایندگان مجلس این کشور با اضافه کردن 2 متمم به قانون اساسی با لغو این مصونیت موافقت کردند.
پایگاه خبری تلویزیون دولتی ترکیه روز دوشنبه با استناد به مدارک موجود در مجلس و وزارت دادگستری ترکیه اعلام کرد که با اجرای این مصوبه یک نماینده منفرد، 57 نماینده از حزب مخالف جمهوری خلق، 55 نماینده حزب دمکراتیک خلق ها، 10 نماینده حزب ملی گرای ترک حرکت ملی و 29 نماینده حزب حاکم عدالت و توسعه در معرض سلب مصونیت و احتمال محاکمه قرار گرفتند.
ناظران آگاه با استناد به قانون اساسی ترکیه معتقدند که اگر حتی 28 نفر از این 152 نماینده از مجلس اخراج شوند ترکیه مجبور به برگزاری انتخابات میان دوره ای خواهد شد.
به گفته این منابع براساس ماده 78 قانون اساسی ترکیه اگر 5 فیصد از کل 550 کرسی نماینده مجلس (28 کرسی) خالی بماند، دولت موظف به برگزاری انتخابات میان دوره ای در طول سه ماه می باشد.
از سوی دیگر برخی از کارشناسان نیز مدعی هستند که روند سیاسی در ترکیه به گونه ای است که حزب حاکم برای دستیابی به شمار کافی از نمایندگان برای تغییر قانون اساسی و گذر از نظام پارلمانی به نظام ریاستی که آرزوی دیرینه رجب طیب اردوغان می باشد در صدد برگزاری انتخابات زودهنگام می باشد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید