بین الملل http://dari.irib.ir Fri, 18 Jan 2019 13:43:31 +0430 fa-af رد نمایشی بودن کودتا در ترکیه از سوی "اردوغان" http://dari.irib.ir/news/11بین-الملل/item/120650- http://dari.irib.ir/news/11بین-الملل/item/120650- رییس جمهوری ترکیه ادعاهای مطرح شده درباره نمایشی بودن کودتای نافرجام را رد کرد.

رییس جمهوری ترکیه ادعاهای مطرح شده درباره نمایشی بودن کودتای نافرجام را رد کرد.

به گزارش روز سه شنبه خبرگزاری آناتولی، "رجب طیب اردوغان" در گفتگو با شبکه تلویزیونی "سی ان ان" با رد ادعاهای مطرح شده از سوی برخی مخالفان دولت ترکیه درباره اینکه کودتای نافرجام اقدامی نمایشی بوده است، گفت چنین چیزی ممکن نیست.

رییس جمهوری ترکیه افزود: افرادی که چنین ادعاهایی را مطرح می کنند بدنبال وارونه جلوه دادن واقعیات هستند، وگرنه چطور می توان اجازه داد که تعداد زیادی از غیرنظامیان قربانی یک نمایش شوند.

"رجب طیب اردوغان" با اشاره به اینکه خود و نزدیکانش به هیچ وجه راضی به از دست رفتن جان غیرنظامیان نمی شوند، افزود: کودتاچیان چنین ادعاهایی را مطرح کرده اند.

رییس جمهوری ترکیه با تروریستی خواندن جنبش هیزمت، تصریح کرد؛ ضربه ای که به این جنبش وارد شده است، بی سابقه است.

"رجب طیب اردوغان" گفت که از باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا خواسته است، فتح ا...گولن رهبر جنبش هیزمت را به ترکیه تحویل دهد.

رییس جمهوری ترکیه پیشتر نیز با متهم کردن گولن در نقش داشتن در کودتای نافرجام گفته بود، جنبش هیزمت را ریشه کن و نظامیان خائن کودتاگر به شدت مجازات خواهند شد.

ترکیه از نیمه شب جمعه شاهد تلاش بخشی از نظامیان این کشور برای کودتا علیه دولت رجب طیب اردوغان بود که به نتیجه نرسید و شکست خورد.

]]>
بین الملل Tue, 19 Jul 2016 10:10:59 +0430
برکناری 8 هزار پلیس در ترکیه http://dari.irib.ir/news/11بین-الملل/item/120631- http://dari.irib.ir/news/11بین-الملل/item/120631- مقامات ترکیه از برکناری هشت هزار نیروی پلیس در سراسر این کشور خبر دادند.

مقامات ترکیه از برکناری هشت هزار نیروی پلیس در سراسر این کشور خبر دادند.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، مقامات ترکیه اعلام کردند، هشت هزار نیروی پلیس در سراسر این کشور و از جمله دو شهر استانبول و آنکارا به اتهام دست داشتن در کودتای نافرجام اخیر برکنار شده اند.

این اقدام در ادامه تدابیر امنیتی ترکیه پس از کودتای نافرجام مذکور صورت می گیرد از روز شنبه تاکنون حدود 6 هزار نفر اعم از شخصیت های نظامی و قضایی در ترکیه به اتهام مشارکت در این کودتا بازداشت شده اند.

بر اساس آخرین آمار ارائه شده از سوی دولت ترکیه، در نتیجه حوادث روزهای اخیر بیش از 290 نفر از جمله حدود 160 کودتاگر کشته و حدود یک هزار و 400نفر دیگر زخمی شده اند.

اقدامات اخیر ترکیه از جمله بازداشت های گسترده افراد به ظن دست داشتن در این کودتا و نیز تجدید نظر درباره منع اعدام، انتقادهای زیادی به همراه داشته است.

دولت ترکیه "فتح الله گولن" مخالف دولت و ساکن در آمریکا را عامل اصلی این کودتا می داند، اتهامی که وی تکذیب کرده است.

جمعه شب شماری از نظامیان ترکیه با استقرار در ورودی پلهای موسوم به "بوغاز ایچی" و "سلطان محمد فاتح" استانبول - سعی در اشغال نقاط راهبردی زیادی مانند مرکز فرماندهی ستاد ارتش ترکیه - فرودگاه ها و ایستگاه های تلویزیونی درشهرهای مختلف این کشور دست به کودتا زدند که با حضور مردم در سطح شهرها به سرانجام نرسید و این کودتا پس از چند ساعت به شکست انجامید.

]]>
بین الملل Mon, 18 Jul 2016 14:52:39 +0430
حمله نیروهای امنیتی ترکیه به آکادمی نیروی هوایی ارتش در استانبول http://dari.irib.ir/news/11بین-الملل/item/120626- http://dari.irib.ir/news/11بین-الملل/item/120626- نیروهای امنیتی ترکیه امروز (دوشنبه) در ادامه عملیات علیه عوامل کودتا، به آکادمی نیروی هوایی ارتش در استانبول حمله کردند.

با حمله نیروهای امنیتی ترکیه به آکادمی نیروی هوایی ارتش در استانبول عملیات علیه عوامل کودتا در ترکیه ادامه یافت.

به گزارش خبرگزاری فارس ، نیروهای امنیتی ترکیه امروز (دوشنبه) در ادامه عملیات علیه عوامل کودتا، به آکادمی نیروی هوایی ارتش در استانبول حمله کردند.

به نوشته خبرگزاری آناتولی این عملیات در ساختمان اصلی دانشکده نیروی هوایی که در منطقه «یسیلکوی» واقع شده ، انجام گرفته است .

بامداد روز شنبه گروهی از نظامیان ترکیه‌ای با مسدود کردن خیابان‌ها، محاصره پارلمان و حمله به ساختمان رادیو و تلویزیون دولتی، تلاش کردند تا دولت را ساقط کنند.

تلاش برای کودتا با آمدن حامیان حزب حاکم عدالت و توسعه به خیابان و اعلام مخالفت احزاب مخالف و کُرد با کودتا، شکست خورد.

از زمان شکست کودتا، نیروهای امنیتی ترکیه بیش از 6000 نظامی، قاضی و نیروی دولتی را که گفته می‌شود در اقدام علیه دولت نقش داشته‌اند، بازداشت کرده‌اند.

]]>
بین الملل Mon, 18 Jul 2016 11:13:17 +0430
پنتاگون از بازگشایی پایگاه هوایی اینجرلیک خبر داد http://dari.irib.ir/news/11بین-الملل/item/120625- http://dari.irib.ir/news/11بین-الملل/item/120625- پنتاگون اعلام کرد که تمام فعالیت‌های نیروهای ائتلاف ضد داعش در ترکیه از سر گرفته شده است.

وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) اعلام کرد که فعالیت نیروهای نظامی آمریکا در پایگاه هوایی اینجرلیک در جنوب ترکیه از سر گرفته شده است.

به گزارش ایسنا به نقل از منابع خبری ، پنتاگون روز یکشنبه در اطلاعیه ای اعلام کرد که تمام فعالیت‌های نیروهای ائتلاف ضد داعش در ترکیه از سر گرفته شده است، هرچند هنوز برق این پایگاه قطع است و از طریق ژنراتورهای داخل پایگاه تأمین می‌شود.

این پایگاه که مورد استفاده مشترک نیروهای ناتو و ترکیه است، در حمایت آمریکا از مبارزه زمینی علیه داعش در عراق و سوریه نقش کلیدی دارد.

پیش‌تر به دنبال کودتای نافرجام در ترکیه، مقام‌های آمریکایی اعلام کردند که ترکیه این پایگاه را بسته است.

سخنگوی پنتاگون بعداز قطع فعالیت این پایگاه گفت، آمریکا با مقام‌های ترکیه در تماس است تا هرچه زودتر عملیات هوایی از اینجرلیک از سر گرفته شود. آمریکا در پایگاه اینجرلیک هواپیماهای تهاجمی 'ای ۱۰'، تانکرهای هوایی 'کی‌سی ۱۳۵' و هواگردهای تجسسی و پهپادهای مسلح دارد. با بسته‌ماندن پایگاه هوایی اینجرلیک، ائتلاف ضد داعش به رهبری آمریکا ناچار است از جنگنده‌های موجود در خلیج فارس برای حملات علیه افراط‌گرایان در رقه و منبج در سوریه استفاده کند. همزمان با بازگشایی پایگاه اینجرلیک، ژنرال بیکر ارجان وان، فرمانده این پایگاه دستگیر شده است. دولت آنکارا می‌گوید بعضی از سربازان ترکیه که در پایگاه اینجرلیک مستقر هستند، با کودتای نافرجام جمعه‌شب همراه بوده‌اند و در این رابطه برخی بازداشت شده‌اند.

]]>
بین الملل Mon, 18 Jul 2016 10:58:51 +0430
بازداشتهای گسترده در پایتخت ارمنستان http://dari.irib.ir/news/11بین-الملل/item/120624- http://dari.irib.ir/news/11بین-الملل/item/120624- پلیس ارمنستان همچنین از ادامه تحقیقات درباره گروگانگیری افراد مسلح در منطقه «اره بونی» خبر داد.

پلیس ارمنستان از بازداشت دهها نفر در پایتخت این کشور خبر داد.

به گزارش روز دوشنبه پرس تی وی، پلیس ارمنستان اعلام کرد پس از گروگانگیری افراد مسلح در مرکز پلیس منطقه «اره بونی» Erebuni ، ماموران پلیس حدود 200 نفر را در این ارتباط در شهر ایروان بازداشت کردند.

پلیس ارمنستان همچنین از ادامه تحقیقات درباره گروگانگیری افراد مسلح در منطقه «اره بونی» خبر داد.

خبرگزاری ارمنستان اعلام کرد که شماری از ماموران پلیس همچنان در گروگان افراد مسلح هستند.

مردان مسلح بامداد روز یکشنبه با ورود ناگهانی به مرکز پلیس منطقه «اره بونی» آن را تحت کنترل در آوردند و هفت نفر را گروگان گرفتند که پس از آغاز مذاکرات دو نفر را آزاد کردند.

در جریان اشغال مقر پلیس " سرهنگ آرتور وانویان" معاون اداره پلیس ایروان کشته و دو مامور دیگر نیز زخمی شدند.

مهاجمان استعفای سرژ سرکیسیان رئیس جمهور و تمامی اعضای دولت ارمنستان و ازادی " ژرایر سفیلیان "رهبر جنبش ضد دولتی "نووایا آرمنیا " را خواستار هستند.

]]>
بین الملل Mon, 18 Jul 2016 10:08:03 +0430
وزیر دفاع ترکیه: کودتا شکست خورد اما خطر هنوز وجود دارد http://dari.irib.ir/news/11بین-الملل/item/120619- http://dari.irib.ir/news/11بین-الملل/item/120619- وزیر دفاع ترکیه اعلام کرد توطئه کودتا خنثی شده است، اما برای مقابله با هر گونه تلاش های احتمالی باید در حالت آماده باش کامل و دایم باشیم.

وزیر دفاع ترکیه اعلام کرد کودتای نظامی در کشور شکست خورده اما خطر کودتا هنوز به طور کامل برطرف نشده است.

به گزارش خبرگزاری آناتولی از آنکارا ، "فکری ایشیک" روز یکشنبه، در جمع نمایندگان پارلمان ترکیه گفت :نیروهای امنیتی کودتای نظامی در کشور را خنثی کردند و اوضاع را تحت کنترل کامل خود درآوردند اما هنوز زود است بگوییم که خطر به طور کامل رفع شده است.

فکری ایشیک با بیان اینکه دولت بر کل مناطق کشور تسلط دارد، تاکید کرد: توطئه کودتا خنثی شده است، اما برای مقابله با هر گونه تلاش های احتمالی باید در حالت آماده باش کامل و دایم باشیم.

وزیر دفاع ترکیه خاطر نشان کرد، همه ی تلاش خود را برای مجازات عاملان کوتای نظامی به کار خواهیم گرفت و در مراحل آینده اقدامات قضایی فشرده با هدف شناسایی عاملان و دست های پشت پرده این کودتای نافرجام آغاز خواهد شد.

]]>
بین الملل Mon, 18 Jul 2016 08:47:57 +0430
گولن: اردوغان در پشت پرده کودتا قرار دارد http://dari.irib.ir/news/11بین-الملل/item/120618- http://dari.irib.ir/news/11بین-الملل/item/120618- "فتح الله گولن" ، اعلام کرد، هر گونه حکم دادگاه های آمریکا مبنی بر استرداد وی به ترکیه را خواهد پذیرفت.

رهبر جنبش هیزمت ترکیه تاکید کرد، رئیس جمهور این کشور در پشت پرده کودتای نظامی نافرجام ترکیه قرار دارد.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از خبرگزاری رویترز، "فتح الله گولن" Fethullah Gülen، از شخصیت‌های مذهبی و مخالف دولت ترکیه روز یکشنبه اعلام کرد، هر گونه حکم دادگاه های آمریکا مبنی بر استرداد وی به ترکیه را خواهد پذیرفت.

گولن که در "پنسیلوانیا" Pennsylvania امریکا به سر می برد، در گفتگو با خبرنگاران خاطر نشان کرد، در خصوص درخواست مطرح شده مبنی بر استردادش (به ترکیه) نگران نیست.

دولت ترکیه اعلام کرده است در حال پیگیری درخواست استرداد گولن است.

دولت آمریکا در واکنش به این موضوع اعلام کرد، هر گونه درخواست رسمی در خصوص استرداد گولن را مورد بررسی قرار خواهد داد.

دولت ترکیه، فتح الله گولن، را مسئول کودتا در این کشور می داند.

این درحالی است که فتح‌الله گولن هرگونه ارتباط با این کودتا را رد کرده است.

]]>
بین الملل Mon, 18 Jul 2016 08:43:14 +0430
افزایش بازداشت شدگان کودتای اخیر ترکیه http://dari.irib.ir/news/11بین-الملل/item/120611- http://dari.irib.ir/news/11بین-الملل/item/120611- وزارت دادگستری ترکیه از دستگیری هزاران نفر دز ارتباط با کودتای ترکیه خبر داد.

وزارت دادگستری ترکیه از دستگیری هزاران نفر دز ارتباط با کودتای ترکیه خبر داد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، بکر بوزداغ Bekir Bozdag وزیر دادگستری ترکیه روز یکشنبه اعلام کرد که بیش از 6 هزار نفر از کسانی که در کودتای اخیر این کشور دست داشته اند، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده اند.

بوزداغ با اشاره به اینکه عملیات مقابله با عاملان کودتا همچنان ادامه دارد، گفت: احتمالًا بر شمار بازداشت شدگان افزوده شود.

بر اساس این گزارش، دستگیر شدگان از قضات، سربازان و نظامیانی هستند که به تلاش برای براندازی دولت متهم هستند.

ترکیه از اواخر شامگاه جمعه شاهد تلاش بخشی از نظامیان این کشور برای کودتا علیه دولت رجب طیب اردوغان بود که به نتیجه نرسید و شکست خورد.

در این کودتای نافرجام دستکم 265 تن کشته و بیش از ///یک هزار و 440 ///نفر زخمی شدند.

]]>
بین الملل Sun, 17 Jul 2016 17:22:01 +0430
قدردانی اردوغان از سران احزاب مخالف و رییس پارلمان ترکیه http://dari.irib.ir/news/11بین-الملل/item/120604- http://dari.irib.ir/news/11بین-الملل/item/120604- رئیس جمهور ترکیه از سران احزاب مخالف دولت این کشور که با کودتای نظامی مخالفت کردند، قدردانی کرد.

رئیس جمهور ترکیه از سران احزاب مخالف دولت این کشور که با کودتای نظامی مخالفت کردند، قدردانی کرد.

به گزارش خبرگزاری صدا وسیما، "رجب طیب اردوغان" رئیس جمهور ترکیه روز یک شنبه با "کمال قلیچدار اوغلو" Kemal Kilicdaroglu رئیس حزب جمهوری خلق (حزب اصلی مخالف دولت در مجلس ترکیه) و "دولت باغچه لی" Devlet Bahceli رئیس حزب حرکت ملی تلفنی گفتگو و از موضع آنان در مخالفت با کودتای گروهی از نظامیان این کشور قدردانی کرد.

اردوغان همچنین با "اسماعیل قهرمان" رئیس پارلمان تماس گرفته و از تمامی نمایندگان پارلمان به خاطر "ایستادگی قهرمانانه"شان در زمان بمباران پارلمان در جریان کودتای جمعه شب تشکر و قدردانی کرد.

ترکیه جمعه شب شاهد تلاش بخشی از نظامیان این کشور برای کودتا علیه دولت رجب طیب اردوغان بود که به نتیجه نرسید و شکست خورد.

]]>
بین الملل Sun, 17 Jul 2016 14:42:14 +0430
درخواست آمریکا و اروپا از ترکیه http://dari.irib.ir/news/11بین-الملل/item/120595- http://dari.irib.ir/news/11بین-الملل/item/120595- سران آمریکا و کشورهای عضو اتحادیه اروپا از مقامات ترکیه خواستند با کودتاگران بر اساس قانون برخورد کنند.

سران آمریکا و کشورهای عضو اتحادیه اروپا در پی کودتای نافرجام در ترکیه از مقامات این کشور خواستند با کودتاگران بر اساس قانون برخورد کنند.

به گزارش شبکه پرس تی وی ، باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا از مقامات ترکیه خواست از اقداماتی که باعث ایجاد تنش بیشتر یا افزایش بی ثباتی شود پرهیز کنند.

آنگلا مرکل صدراعظم آلمان و سران اتحادیه اروپا نیز تأکید کردند افراد مسئول در کودتای ترکیه باید تنها در چارچوب قانون مجازات شوند.

ترکیه برنامه برخورد با افراد مظنون به دست داشتن در کودتا را آغاز کرده است.

در این خصوص بازداشت های گسترده ای در سراسر این کشور انجام شده و رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه اعلام کرده است عوامل این اقدام را مجازات خواهد کرد.

به گفته مقامات ترکیه نزدیک به سه هزار پرسنل نظامی مظنون به دست داشتن در کودتا بازداشت شده اند.

]]>
بین الملل Sun, 17 Jul 2016 10:08:39 +0430