این وب سایت بسته شده است. ما به پارس تودی دری تغییر پیدا کرده ایم.
چهارشنبه, 24 سرطان 1394 10:00

بررسی مطبوعات 24 سرطان

بررسی مطبوعات 24 سرطان

 

 

 

چرا با اندک نسیمی می لرزیم عنوان سرمقاله ی روزنامه ی افغانستان است که در آن چنین آمده است :
ما امروز با حکومتي مواجه هستيم که سلايق و علايق جاي شايسته سالاري را گرفته است. فساد به صورت گسترده و لجام گسيخته شيرازه ادارات را از هم پاشيده و آن را به کانون داد و گرفت مافياي بين المللي تبديل کرده است.

 ناامني ها وحشتناک تر و خطرناک تر از گذشته حيات و زندگي مردم را به بازي مي گيرند.

 بازسازي يک واژه بيگانه و تاريخ گذشته به حساب مي آيد و سرمايه گذاري نه تنها کاهش پيدا کرده و تعهد و وفاداري ملي در ميان مقامات و کارمندان دولت مفهومش را از دست داده و همگان صرف به خاطر نان و معاش و برخورداري از امکانات مفت و رايگان دولتي به کرسي هاي شان چسپيده اند. بالاخره اختلافات، ناهماهنگي ها و حتا کارشکني هاي دروني حکومت، آن را از ايفاي يک نقش مثبت و تأثيرگذار درعرصه ملي و بين المللي باز داشته است.

نویسنده می افزاید :
امروز زمينه براي گفتمان و ياطرح دولت مؤقت فراهم شده و خيلي ها از هم اکنون به عبور از حکومت ناکام فعلي مي انديشند و نيز به همين دليل است که حکومت از اين گونه شايعات مي هراسد و آن را جدي مي گيرد.

اگر پايه هاي حکومت محکم و استوار مي بود، نه بستري براي طرح چنين موضوعات فراهم مي شد و نه اين گفته ها مقامات حکومتي را چنين هراسان و بيمناک مي نمود.
ودشمنان مردم به اسلام اعتنا ندارند  عنوان سرمقاله ی روزنامه ی ماندگار است که در آن چنین نوشته است :
انفجاری در یک مسجد در شهر پل خمری در شامگاه بیست‌وششم و انفجاری دیگر در ولایت خوست در شامگاه بیست‌وپنجـمِ ماه مبارک رمضان که بر اثرِ آن ده‌ها نفر کشته و زخمی شدند، حکایت از آن دارد که دشمنان مردمِ افغانستان هیچ حرمتی به شؤوناتِ اسلامی و عقاید و عباداتِ مردم قایل نیستند.
این دشمنان چه طالب و چه هم داعش که زیر نامِ اسلام با قرائت‌های بنیادگرایانه و افراطی فعالیت می‌کنند، با کشتارِ مردمِ بی‌گناه در مساجد و دیگر اماکنِ مقدس آن‌هم در لحظۀ اذان و افطارِ روزۀ ماه مبارک رمضان، نشان دادند که با اخلاقِ اسلامی فرسنگ‌ها فاصله دارند و هیچ مرز و حریمی را برای اعمالِ خون‌ریزانۀ خود به رسمیت نمی‌شناسند.
ماندگار می افزاید :
مسلماً عالمان دین مسوولیت دارند تا در برابر چنین رویدادهایی از خود واکنش نشان دهند و به صورتِ دسته‌جمعی موقف‌شان را در برابر گروه‌هایی که اماکن مقدس و عبادتگاه‌های مسلمانان را هدف قرار می‌دهند، اعلان کنند. هم‌چنان دولت وظیفه دارد که هرگاه گروه‌های طالبان، داعش، حقانی و حزب اسلامی حکمتیار از پذیرفتنِ این‌گونه حملات‌شان سر باز زدند، خود مسوول اصلیِ حملات را به مردم معرفی کنند تا مردم بیشتر از گذشته با دشمنانِ خشونت‌طلب‌ِ خویش آشنا شوند.
و به سراغ روزنامه ی هشت صبح می رویم که در سرمقاله ای تحت عنوان گفتگوها نتیجه داد چنین نوشته است :
 دیروزایران و شش قدرت بزرگ دنیا، روی پرونده‌ هسته‌ای ایران به توافق رسیدند. پرونده هسته‌ای ایران، مهم‌ترین چالش در روابط تهران و غرب بود. این چالش اثرات خودش را روی امنیت منطقه هم گذاشته بود. اثرات اختلاف‌های هسته‌ای تهران و غرب، خیلی ناگوار بود.
انتظار می‌رود که با برچیده شدن تحریم‌، اقتصاد ایران رونق بگیرد و دستمزد کارگران افغان بلند برود تا بتوانند هزینه‌های زندگی را بپردازند. هم‌چنان امید می‌رود که رونق تجارت به هرات و دیگر ولایات غربی افغانستان باز گردد. پس از اجرای توافق هسته‌ای، قاچاق ارز به ایران دیگر چندان سود‌آور نخواهد بود و اسعار خارجی به قدر کافی در هرات و دیگر شهر‌های ولایات غربی کشور وجود خواهد داشت.
در پایان هشت صبح می افزاید :
حل منازعات بین‌المللی از طریق گفتگو و دیپلوماسی، اصلی است که همه انسان‌های باورمند به دموکراسی و حقوق بشر از آن حمایت می‌کنند. دوام منازعه و جنگ، شری بزرگ برای بشریت به ارمغان می‌آورد. روشن است که کابل از توافق هسته‌ای تهران و غرب استقبال می‌کند. رییس‌جمهور در سفرش به تهران، برای هیات مذاکره‌کننده ایرانی، آرزوی موفقیت کرد. انتظار کابل این است که ایران و قدرت‌های جهانی، مشترکا، افغانستان را در مبارزه با تهدیدات امنیتی و تروریسم یاری کنند. حالا که غرب و ایران به توافق هسته‌ای رسیده‌اند، تحقق این آرزو بیشتر از گذشته عملی به‌نظر می‌رسد.

 

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید