این وب سایت بسته شده است. ما به پارس تودی دری تغییر پیدا کرده ایم.
دوشنبه, 31 جوزا 1395 18:02

بررسی مطبوعات 31 جوزا …

 تروریسم در حال احتضار عنوان سرمقاله ی روزنامه ی انصار است که در آن چنین آمده است :

پس از گذشت سه هفته از تلاش نیروهای مردمی و اردوی عراق برای بازپس‌گیری شهر فلوجه، سرانجام این شهر روز جمعه از چنگال تروریست‌ها آزاد شد.

آزادسازی این شهر از آن رو اهمیت دارد که فلوجه به منزله یکی از مراکز مهم تجمع تکفیری‌ها و بعثی‌ها، منبعی برای ظهور تروریسم و عملیات علیه مردم عراق بوده است؛ به گونه‌ای که دولت عراق تاکنون نتوانسته بود با شیوع تروریسم در این شهر مبارزه جدی بکند و حتی امریکا نیز با وجود حضور نظامیانش در عراق در سال ۲۰۰۳، به سمت فلوجه نرفته بود. در حقیقت، آزادسازی فلوجه نقطه عطفی در مبارزه با تروریسم در عراق و سوریه به شمار می‌آید.

 انصار می افزاید :

آزادسازی فلوجه مقدمه‌ای برای آزادسازی موصل است؛ زیرا از این پس اردو و نیروهای مردمی عراق می‌کوشند به سمت شمال رفته و حمله گسترده‌ای علیه داعش در موصل، یعنی مقر اصلی داعش در عراق آغاز کنند و اساساً عملیات آزادسازی فلوجه نیز با همین هدف طراحی و اجرا شد. از این رو، پیش‌بینی می‌شود، این پیروزی در جبهه‌های دیگر، مانند سوریه بر روحیه تروریست‌ها تأثیرگذاری منفی و در نقطه مقابل بر روحیه رزمندگان مقاومت، تأثیرگذاری مثبتی داشته باشد.

 

و چرا این همه تفاوت و تبعیض عنوان سرمقاله ی روزنامه ی ماندگار است که در آن چنین آمده است :

از سال‌ها به این‌سو تفاوتِ حقوق و امتیازها در کشور، محلِ بحث و اعتراض بوده است. اکثر کارمندانِ دولت با حقوقِ بسیار ناچیز زند‌گی می‌کنند ولی یک عده خاص به نامِ متخصص و چیزهای دیگر، حقوق‌هایی می‌گیرند که واقعاً حیرت‌انگیز است. حقوق یک کارمند عادیِ دولت در ماه کمتر از مخارجِ اوست، در حالی که عده ای با حقوق و امتیازهای ویژه می‌توانند در ناز و نعمت زن‌گی کنند. این تفاوت بدون شک عادلانه به نظر نمی‌رسد و می‌تواند از وضعیتِ فاجعه‌بار کشور و از تبعیضی که علیه شهروندانِ آن اعمال می‌شود، پرده بردارد.

ماندگار می افزاید :
نظام فعلی کشور، خود را نظامی عادل و متکی به رای و ارادۀ مردم می‌داند، ولی کمتر دیده شده که دغدغۀ عدالت و مساوات را داشته باشد. نظام فعلی افغانستان، نه یک نظامِ کاملاً سرمایه داری است و نه یک نظام کاملاً سوسیالیستی. نظام فعلی افغانستان را نمی‌توان با هیچ‌یک از نظام‌های جهان مقایسه کرد.

 

و به سراغ روزنامه ی افغانستان می رویم که در سرمقاله ای تحت عنوان حکومت و ضرورت مبارزه با ستون پنجم دشمن چنین نوشته است :

از پنج سال به اين طرف بحث ستون پنجم در درون حکومت به يک بحث داغ و جنجالي تبديل شده است. بارها برخي از رهبران سياسي نسبت به اين مسأله هشدار داده بودند. گفته مي شد که سلاح و مهمات مربوط به گروه هاي تروريستي توسط مقامات دولتي در داخل شهر ها جابجا مي شود و نيروهاي تروریست با موترهاي شيشه سياه تا محل عمليات منتقل مي شوند. 

در پایان نویسنده می افزاید :
رخنه ستون پنجم در ميان نيروهاي امنيتي و ملکي  برايند سياست هاي خام حکومت گذشته در قبال طالبان بود. اگرچه حکومت وحدت ملي وعده سپرده بود که با نيروهاي نفوذي دشمن در ساختار نيروهاي امنيتي و ساير ادارات دولتي برخورد جدي خواهد کرد، اما نتيجه عملي اين وعده ها هنوز براي مردم آشکار نگرديده است و هنوز عناصر مهم تصميم گيرنده در دستگاه دولتي به جرم رابطه با گروه هاي هراس افگن دستگير و به محاکمه کشانيده نشده است. اين نشان مي دهد که مبارزه با ستون پنجم نيز مانند مبارزه با عوامل فساد در درون حکومت با چالش ها و تنگناهاي بسياري روبرو مي باشد. 
وقتي برخي رهبران سياسي ادعا مي کنند که اعلاميه طالبان در وزير اکبرخان نوشته مي شود، وقتي گفته مي شود که اعضاي گروه هاي هراس افگن آزادانه در کابل فعاليت مي کنند؛ حکومت بايد نسبت به اين ادعاها واکنش نشان مي داد؛ ولي سکوت حکومت مي تواند به معناي ناتواني او در تصفيه عوامل نفوذي در درون حکومت تعبير و برداشت شود.

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید