این وب سایت بسته شده است. ما به پارس تودی دری تغییر پیدا کرده ایم.
شنبه, 05 سرطان 1395 10:36

بررسی مطبوعات 5 سرطان

بررسی مطبوعات 5 سرطان

روزنامه ی افغانستان در سرمقاله ای تحت عنوان افغانستان و سازمان همکاری شانگهای چنین نوشته است :

سازمان همکاري شانگهاي سازماني ميان‌دولتي است که براي همکاري‌هاي چندجانبه امنيتي اقتصادي و فرهنگي تشکيل شده‌است.افغانستان تازه در مسير توسعه گام برداشته و نيازمند کمک کشور هاي ديگر در بخش هاي سياسي، اقتصادي، امنيتي و فرهنگي است و در چهارچوب اين سازمان مي تواند روابط خود را با کشور هاي عضو حسنه ساخته و کمک هاي سياسي، اقتصادي، امنيتي و فرهنگي آنها را براي بازسازي افغانستان دريافت نمايد.
دوم اينکه افغانستان يکي از کشور هاي است که بيشتر ميزان مواد مخدر در آن توليد شده و از آنجا به کشور هاي ديگر قاچاق مي شود که براي از بين بردن کشت مواد مخدر و قاچاق آن مي تواند از همکاري سازمان استفاده کرده و به اين مهم دست يابد.

نویسنده می افزاید :

افغانستان با جلب کمک هاي کشور هاي عضو سازمان همکاري شانگهاي مي تواند پديده تروريسم و بنياد گرايي را از افغانستان برچيند. چون يکي از اهداف اساسي سازمان مبارزه با تروريسم و بنيادگرايي در منطقه مي باشد.
همسايه هاي افغانستان، ايران و پاکستان، روسيه، چين و تاجیکستان در چارچوب اين سازمان مي توانند همکاري هاي اقتصادي، سياسي، امنيتي و فرهنگي خود را با افغانستان گسترش داده و منافع مشترک براي خود تعريف نمايند تا در پرتو ان منافع مشترک بتوانند بر مسائل امنيتي فائق آيند.

 

و افغانستان باید در عمل ثابت کند عنوان سرمقاله ی روزنامه ی ماندگار است که در آن چنین آمده است :
محمود صیقل، نمایندۀ افغانستان در سازمان ملل، در واپسین سخنرانی خود، بر عزمِ افغانستان به شکایت از پاکستان در سازمان ملل تأکید کرده است. او در این سخنرانی گفته که طی پانزده سال اخیر، تعداد زیادی از رهبرانِ گروه‌های «تروریستی»، به شمول اسامه بن‌لادن رهبر شبکۀ القاعده، ملاعمر و ملااختر منصور رهبرانِ گروه طالبان، در پاکستان به‌سر برده و در همان‌جا جان داده‌اند و حمایتِ پاکستان از تروریستان و پناه دادن به آن‌ها، «نقض آشکار حاکمیتِ کشورهای دیگر از سوی پاکستان» و تخطی روشن از قطعنامه‌های ۱۳۷۳ و ۲۲۵۵ شورای امنیت در رابطه با  تعزیرات در برابر طالبان به شمار می‌رود.» او با این سخنان، خواستار عملی شدنِ همۀ مفرداتِ قطعنامه‌های سازمان ملل در مبارزه با تروریسم شد.

ماندگار می افزاید :

در گذشته، رهبرانِ افغانستان انتقاد از پاکستان را فقط خوراکِ داخلیِ مردم و رسانه‌ها ساخته بودند و هیچگاه در سطحِ بین‌الملل از پاکستان به گونۀ رسمی شکایت نکرده‌اند؛ چنان‌که حتی در نشست‌های قلب آسیا و چهارجانبه، سندی برای ملامت کردنِ پاکستان از جانب افغانستان ارایه نشده است. به هر صورت، حالا مردم افغانستان انتظار دارند که دولت، سیاستی عملی را در برابرِ پاکستان در سطح چانه‌زنی‌های بین‌المللی در پیش گیرد و تنها و مهم‌ترین گزینه که شکایت از این کشور است را مطرح کنـد تا پاکستان از سیاست‌های استیلاگرایانه‌اش عقب بکشد و به موازات آن، تغییراتی در سیاستِ برخی کشورهای جهان نیز به‌وجود بیاید تا این‌گونه دروازه‌ای به سوی صلح و ثبات در افغانستان گشوده شود.

 

و به سراغ روزنامه ی انصار می رویم که در سرمقاله ای تحت عنوان بحرین، کشوری با زمامداران وابسته چنین نوشته است :
رژیم آل خلیفه بحرین برای سرکوب تظاهرکنندگان مخالف که خواستار برخورداری از حقوق برابر و نیز دموکراسی در این کشور کوچک واقع در منطقه خلیج فارس هستند به روش سلب تابعیت مخالفان و منتقدان روی آورده است. این در حالی است که اقدام رژیم آل خلیفه در سلب تابعیت برجسته ترین روحانی این کشور، اقدامی به شدت تحریک آمیز است. بحرین در راستای سرکوب مخالفان از سوی رژیم آل خلیفه ماه گذشته حبس (شیخ علی سلمان) رهبر حزب (الوفاق) حزب مخالف حکومت را یک ماه تمدید کرد. علی سلمان از شرکت در نشست شورای حقوق بشر در ژنو منع شد و هم چنین (زینب الخواجه) از مخالفان مشهور را حبس کردند. از زمان آغاز تظاهرات ضد دولتی در بحرین در سال 2011 تا کنون صدها نفر از مخالفان دولت بحرین به امریکا یا اروپا گریخته اند.
در پایان انصار می افزاید :

چنین اقدامی از سوی بحرین، به عنوان یک حرکت مستقل ارزیابی نمی شود. قاعدتا یا به خاطر نزدیکی حاکمان بحرین به عربستان یا تحت تاثیر فشار دیگران چنین حکمی صورت گرفته است. این در حالی است که بلافاصله پس از اعلام صدور حکم سلب تابعیت، امارات و مصر نیز به صف مدافعان این حکم پیوستند. بنابراین اقدام بحرین صرفا تحت تاثیر عربستان نبوده و باید اقدام بحرین را در معادلات ژئوپولتیک منطقه سنجید. گرچه زمینه‌هـای صدور چنین حکمی از مدت‌هـا قبل فراهم شده بود. با این حال مجموعه شرایط منطقه‌ای و مشاوره‌هـایی که بحرین از دیگران دریافت میکند، مقامات این کشور را مجاب به انجام چنین عملی کرده است. از این رو به نظر میرسد نوعی هماهنگی در سیاست‌هـای بحرین با کشورهای منطقه‌ای صورت گرفته باشد.

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید