این وب سایت بسته شده است. ما به پارس تودی دری تغییر پیدا کرده ایم.
سه شنبه, 08 سرطان 1395 16:46

بررسی مطبوعات 8 سرطان

بررسی مطبوعات 8 سرطان

روزنامه ی چراغ در سرمقاله ای تحت عنوان  معاون اول در نقش منتقد اول چنین نوشته است :

جنرال عبدالرشید دوستم، معاون اول ریاست جمهوری در اظهاراتی تازه، حکومت وحدت ملی را به بی‌توجهی به مردم متهم کرده و گفته است که سران حکومت، حتی پول سیاه را هم بین خود تقسیم می‌کنند.
جنرال دوستم که در پایان یک عملیات نظامی در ولایت شمالی فاریاب صحبت می‌کرد، گفت که از اول با تشکیل حکومت وحدت ملی و سهم پنجاه – پنجاه مخالف بوده است.

دوستم در انتقاد به ایجاد حکومت وحدت ملی گفت که از نخست بر این باور بوده که تیم عبدالله پس از شکست در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری، به عنوان اپوزیسیون حکومت کار کند.

 چراغ می افزاید :جنرال دوستم گفته است که حکومت وحدت ملی پنجاه – پنجاه تقسیم شده و نقش او به عنوان معاون اول ریاست جمهوری در این حکومت، نادیده گرفته شده است.
معاون اول ریاست جمهوری با ناعادلانه خواندن تصمیم‌ها در حکومت وحدت ملی گفته است، با توجه به این که افغانستان با بیش از ۱۷۰ کشور روابط سیاسی دارد، حتی یک سفیر به پیشنهاد او انتخاب نشده و فیصله‌ها، بعد از نهایی شدن، به او اطلاع داده می‌شود.
به گفته جنرال دوستم، تنها دو والی به پیشنهاد او تعیین شده است.

 

و چالش اصلاحات انتخاباتی و سرنوشت مبهم دموکراسی عنوان سرمقاله ی روزنامه ی افغانستان است که در آن چنین امده است :

آوردن اصلاحات در نظام انتخاباتي يکي از بخش هاي اساسي توافق نامه ي ايجاد حکومت وحدت ملي است، اما از زمان ايجاد حکومت وحدت ملي تا کنون اين امر عملي نشده است و همواره يک موضوع مناقشه برانگيز بين رهبران حکومت و همچنان نمايندگان مجلس بوده است. اين موضوع همچنان با انتقادات جدي شهروندان و نهادهاي فعال در عرصه ي انتخابات مواجه شده است، آنها رهبران حکومت وحدت ملي را متهم به  نداشتن اراده جدي براي آوردن اصلاحات در نظام انتخاباتي مي کنند.

نویسنده می افزاید :
اصلاحات در نظام انتخابات علاوه بر اينکه باعث تداوم دموکراسي و نظام دموکراتيک در کشور خواهد شد، مبناهاي قانوني مردم سالاري را نيز مستحکم خواهد ساخت و از تکرار بحران هاي سياسي در کشور جلوگيري خواهد کرد. تجربه ي انتخابات پر چالش گذشته نشان مي دهد که ما ضرورت جدي به اصلاح نظام انتخاباتي در کشور خود داريم و بايد تلاش شود تا نظام انتخاباتي کشور به گونه ي اصلاح و طراحي گردد که  امکان دستبرد و عدم شفافيت در آن، به کمترين حد ممکن تقليل يابد و بحران برانگيز نباشد.
با آمدن اصلاحات در نظام انتخاباتي کشور و تداوم نظام دموکراتيک در کشور، فرصت مشارکت در قدرت براي همه ي احزاب سياسي و افراد بوجود مي آيد و آنها با کانديدا شدن در انتخابات و با کسب اعتماد و راي مردم مي توانند در قدرت بصورت مشروع سهيم شوند، اما در صورتيکه اصلاحات در نظام انتخاباتي صورت نگيرد و احيانا انتخابات برگزار نگردد، ابزارهاي رسيدن به قدرت نيز تفاوت خواهد کرد و غير مردمي خواهد شد و مشروعيت آن به شدت زير سئوال خواهد رفت.

 

و به سراغ روزنامه ی ماندگار می رویم که در سرمقاله ای تحت عنوان ریاست اجرایی اصلاحات انتخاباتی را جدی بگیرد چنین نوشته است :

افغانستان سه انتخاباتِ ریاست‌جمهوری را پشتِ سر گذاشت که همۀ آن‌ها با مشکلات و کاستی‌های فراوانی مواجه بود، اما انتخاباتِ اخیر تا گلو در باتلاقِ تقلب و فضاحت فرو رفت و مایۀ شرمساری برای همگان شد. همین بود که نیاز به اصلاحات در نهادهای انتخاباتی و قوانینِ انتخاباتی به‌شدت مطرح گشت و سرانجام توافق‌نامۀ دولت وحدت ملی، به عنوانِ یکی از اولویت‌های غیرقابلِ انکار تسجیل یافت.
توافق‌نامۀ سیاسیِ دولت وحدت ملی تصریح کرده است که نظام و ساختارِ نهادهای انتخاباتی افغانستان باید اصلاح شود؛ اما هنوز هیچ گامی در این راستا برداشته نشده است .

در پایان ماندگار می افزاید :

یقیناً اگر اصلاحات به زودی کلیـد نخورد و انتخابات برگزار نگردد، بیمِ آن می‌رود که هم پارلمان از مشروعیت تهی شود و هم ریاست‌جمهوری بیشتر به پامال کردنِ قانون اساسی و توافق‌نامۀ سیاسی مبادرت ورزد. مبرهن است این وضعیت به سودِ هیچ کس نیست و ناقوسِ تباهیِ افغانستان را به صدا درخواهد آورد؛ ناقوسی که به محضِ نواخته شدن، ارکانِ نظام را درمی‌نوردد و انارشی را جایگزینِ نظمِ می‌سازد.

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید