این وب سایت بسته شده است. ما به پارس تودی دری تغییر پیدا کرده ایم.
شنبه, 12 سرطان 1395 17:30

بررسی مطبوعات 12 سرطان

روزنامه ی افغانستان در سرمقاله ای تحت عنوان آیا هیچ کس مقصر نیست چنین نوشته است :

هنوز فاجعه پل محمود خان را از ياد نبرده ايم. هنوز کشتار بيرحمانه مردم بيگناه کابل روح و روان مردم را آزار مي دهد که حادثه خونين و مرگبار ديگري اين بار در قلعه حيدرخان منطقه کمپني  رخ مي دهد و بيش از صدو پنجاه نفر از افسران آموزش ديده پوليس و شهروندان شجاع اين سرزمين را به خاک و خون مي کشد. 
هردو حمله باتوجه به ابعاد فاجعه و با توجه به تاکتيک هاي پيچيده اي که در اين حملات به کار رفته بودند، دهها سؤال را در نزد مردم و کارشناسان مسايل نظامي خلق کرد و بحث خطر عوامل نفوذي دشمن را در ميان نيروهاي امنيتي و ادارات ملکي برجسته کرد، تا شايد مقامات امنيتي و حکومتي را نسبت به اين امر مهم و خطرناک هشدار داده باشد؛ اما حکومت در برابر اين همه هشدارها واکنش درخوري از خود نشان نداده است. 

نویسنده می افزاید :
متأسفانه در افغانستان آدم هاي خائن، معامله گر و جاسوس هيچگاه مجازات نمي شوند. زيرا از يک طرف داراي پشتوانه هاي قومي و سياسي در درون حکومت اند و از سوي ديگر کارگزاران فاسد حکومت به همکاري اين گونه افراد براي رسيدن به اهداف شان بيشتر نياز دارند. از اينرو افراد خاين همواره از سوي حلقات خاص حمايت و در حاشيه امن قرار مي گيرند و حضور شان در مراکز قدرت و تصميم گيري نيز به صورت دوامدار تضمين مي شوند.

و رویداد پنج شنبه باید دقیق بر رسی شود عنوان سرمقاله ی روزنامه ی ماندگاراست که در آن چنین آمده است :

مورد حمله قرار گرفتنِ کاروان پنجصدنفریِ دانشجویان پولیس در کابل، گپِ ساده‌ای نیست که از کنارِ آن به‌راحتی بگذریم. در همان آغازِ رویداد واضح بود که دستِ پلیدی از درون در خلقِ آن تلاش کرده تا پنجصد جوانِ آموزش‌دیده را به قتلگاه بفرستدفرستادنِ صدها سرباز از راهِ زمینی آن‌هم با این سطحِ نازلِ امنیتی، یقیناً خلافِ احتیاطِ نظامیان در شرایط جنگ است وزارت داخلۀ کشور، باید به گونۀ جدی این رویداد را بررسی کند و در جریان بررسی، هیچ سهل‌انگاری و مصلحتی صورت ندهد. زیرا آن‌چه پس از این رویداد دیده و شنیده می‌شود، نشان از ضربه زدن به پولیس از داخل دارد.

ماندگار می افزاید :

روایتِ برخی از نجات‌یافتگان و برخی از زخمی‌های رویداد از این قرار است که یک یا دو تروریست از خودِ محل و آدرس اولی، در موتر‌های حاملِ دانشجویان جابه‌جا شده‌اند و خود را در کابل انفجار داده اند. در عین حال، نشانه‌هایی از این‌که یک موترِ حاملِ مواد انفجاری و یا کدام تروریست پیاده خودش را به کاروان پولیس زده باشد، در روایت‌های شاهدان و زخمی‌های رویداد وجود ندارد و فقط یک روایتِ رسمی موجود است. بنابراین وزارت داخلۀ کشور باید این رویداد را تا ریشه بررسی کند. زیرا شواهد و قراین نشان می‌دهند که رویداد اخیر نیز مانند رویدادی که چند ماه پیش در قطعۀ محافظت از رجال برجستۀ کشور رخ داد، با همکاری دست‌هایی در درون صورت گرفته است.

اکنون جدیت و تعهـدِ رهبریِ وزارت داخله لازم است تا این قضیه به گونۀ قاطع و شفاف بررسی شود تا هم خیانت‌کاران به سزای عمل‌‌شان برسند و هم تدابیر ویژه‌یی برای جلوگیری از تکرارِ این نوع حوادث اتخاذ گردد.

و به سراغ روزنامه ی چراغ می رویم که در سرمقاله ای تحت عنوان روزهای خونین شهروندان و دسترخوان رنگین دولتمردان چنین نوشته است :

با نگاهی اجمالی بر وقایع چند ماه اخیر و مرور رویدادها از سه شنبه خونین کابل و حمله بر ریاست دهم امنیت کابل تا انفجاراخیر موترهای حامل دانش آموختگان آکادمی پولیس می توان به مهره های نفوذی طالبانی و ستون های پنجم در بدنه دولت پی برد.
به نظر می رسد در چنین آشفته بازار امنیتی کابل، کمی از منطق به دور باشد که نیروهای امنیتی را یکجا و در قالب کاروان نظامی منتقل کرد و اصلا چرا باید پنج ملی بس حامل نظامیان به طور متمرکز حرکت کنند؟ آیا سکتورهای امنیتی در جریان چنین نقل و وانتقال های نبوده تا تدابیر امنیتی برای رفت و آمد نیروهای تازه نفس را فراهم کنند؟ و یا کاملا از پلان های آمد و شد نیروهای امنیتی مطلع بوده و در ارایه اطلاعات به گروه های هراس افکن هیچ دریغی نمی کنند تا فقط ازین معامله گری ها دالر بر روی دالرهای خود و کلدار بر روی کلدارهای خود بیفزایند.

در پایان چراغ می افزاید :
در این میان سران حکومتی که در چند ماه گذشته بیش از این دو سال، بر طبل مبارزه با تروریسم و حمایت از صلح می کوبند، چرا در برابر اقدامات محرز ستون پنجمی ها سکوتی معنادار اختیار کرده اند؟ آنهم درست در شرایطی که با مرگ رهبر دوم طالبان، ملاهیبت وارد میدان شد و صفوف طالبان را تا حدودی انسجام بخشیده است و درسناریو ی جدید نهادهای امنیتی و عدلی را مورد آماج حملات خود قرار داده است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید