این وب سایت بسته شده است. ما به پارس تودی دری تغییر پیدا کرده ایم.
یکشنبه, 13 سرطان 1395 18:33

بررسی مطبوعات 13 سرطان

 حامیان حکومتی تروریسم چه کسانی اند عنوان سرمقاله ی روزنامه ی ماندگار است که در آن چنین آمده است :

ستون پنجم در داخلِ ساختارهای امنیتیِ کشور فعال است که باید اعضای آن، شناسایی و بازداشت شوند و حداقل در موارد بسیار خطرناک و روشن مثلِ فرمانده امنیۀ میدان وردک، نباید اهمال‌کاری صورت گیرد. مسلماً اگر در یکی از کشورهای همسایه و یا غیرهمسایه، وزیر یا فرماندهی به همکاری با تروریستان متهم می‌شـد و یا از موترِ آن‌ها یک تروریست سر می‌کشید، آن مقام فی‌الفور برکنار و زندانی می‌شد و در بهترین حالت، وظیفۀ او تا پایانِ تحقیقات به تعلیق درمی‌آمد و همۀ حرکات و سکناتِ او ـ حتا در صورتِ کسب برائت از دادگاه ـ زیر کنترل قرار می‌گرفت.
اما در افغانستان چنین نیست. هرکس که به خیانت و تقلب و همکاری با تروریستان متهم می‌شود، متأسفانه مورد تقدیر قرار می‌گیرد و این خود نشان می‌دهد که اشخاصِ قدرتمندی در نظام هستند که از این چهره‌ها و افراد و عملکردشان حمایت می‌کنند.

ماندگار می افزاید :

با دولتی مواجه‌ایم که عدالت در آن جا ندارد و برخی از مقام‌های ارشدش، شریکِ جُرمِ جنایت‌پیشه‌گان‌اند. وقتی مردم به چنین نتیجۀ تلخی برسـند، چه امیـدی می‌توانند از نظام، دولت، ریاست‌جمهوری و دادگاه و دادستانی‌اش داشته باشند؟
این‌همه درحالی‌ست که رییس‌جمهوری در نطقِ تاریخی‌اش در شورای ملیِ کشور گفته بود که بعد از این، با آن عده از افراد در داخل نظام که با دشمنان همکاری و سهولت‌هایی را برای آنان فراهم می‌کنند، برخورد جدی می‌کند. اما متأسفانه این قول و فیصله در عمل پیاده نشد که نشـد!

و از چاله به چاه عنوان سرمقاله ی روزنامه ی انصار است که در آن چنین آمده است :

سیاست‌هـای اردوغان در زمینه مسائل منطقه‌ای در چند سال گذشته با شکست مواجه شده است. این کشور مداخلاتی را در سوریه با هدف ساقط کردن نظام سیاسی آن انجام داد، اما در این مسیر شکست خورد و سیر تحولات منطقه‌ای به سمتی پیش رفت که ترکیه مجبور به انزوا شد و این اتفاق در چند دهه اخیر بی سابقه بوده است.

اکنون ترکیه برای فرار از این انزوا به اشتباه بزرگتری دست زده است که نتایج بدتری را برای آنکارا به همراه خواهد داشت. به عبارت دیگر ترکیه با اقدام اخیر خود در برقراری روابط با رژیم اسرائیل، منزوی شدن در افکار عمومی منطقه را بر انزوای سیاسی خود افزوده است.

انصار می افزاید :

دولت آنکارا بار دیگر قربانی سیاست‌هـای تحمیلی و عجولانه رجب طیب اردوغان شده است و از سرگیری روابط با اسرائیل، یک اقدام ناپخته و صرفا جهت نشان دادن بازی گری اردوغان در منطقه است، در حالی که این اقدامـ میتواند به تقویت موضع صهیونیست‌هـا در مقابل مردم بیدفاع غزه و کرانه باختری منجر شود و حملات نیروهای اسرائیلی به مسجد الاقصی افزایش یابد. در این صورت نمی توان شخص اردوغان و دولت جدید ترکیه را مقصر ندانست. شاید حمایت‌هـای اردوغان از تروریست‌هـا در سوریه، سبب شده است تا دوستی او با یک رژیم تروریستی، قبحش را از دست بدهد، اما این موضوع کمکی به افزایش بازیگری اردوغان و دولت تحت سیطره اش در منطقه نخواهد کرد و ناراحتی افکار عمومی منطقه از آنکارا را بر انزوای این کشور می افزاید.

و به سراغ  روزنامه ی افغانستان می رویم که در مطلبی تحت عنوان آمد آمد عید و سعود قیمت ها چنین نوشته است :

روزهاي آخر ماه رمضان است، بازارهاي کابل در هواي گرم و سوزان، شلوغ تر و گرم تر شده است. مردم از گوشه و کنار شهر براي خريد ميوه هاي خشک، لباس و ساير نيازمندي هاي شان در ايام عيد، به بازار مي آيند،  اما در هنگام خريد قيمت اجناس مورد ضرورت شان آنها را متعجب مي سازد. قيمت ها در آستانه ي عيد سعيد فطر بصورت سرسام آوري بلند رفته است و باعث شده است بسياري از خانواده ها و شهروندان کابل، با مشکلات بيشتري دچار شوند.

در پایان نویسنده می افزاید :

در اکثر کشورهاي اسلامي در ماه رمضان کنترول بر قيمت ها شديدتر مي شود و حتي تلاش صورت مي گيرد که برخي مواد با قيمت هاي ارزان تري براي مردم عرضه گردد، اما در افغانستان قضيه بر عکس است و شايد تنها کشوري باشيم که در ماه رمضان و در آستانه ي روزهاي عيد قيمت ها افزايش سرسام آوري پيدا مي کنند. 
اگر اقتصاد بازار آزاد باعث شده است که دولت نتواند کنترول جدي بر قيمت ها داشته باشد، آيا اخلاق اسلامي و دستوارات ديني نمي تواند تاجران را از افزايش قيمت ها باز دارد؟ آيا لازم نيست تا با پيروي از دستورات ديني، آنها در اين ماه سودي کمتري بر اجناس شان وضع کنند و قيمت اجناس و مواد خواراکه را پايين بياورند تا افراد فقير نيز بتوانند مواد خواراکه مورد ضرورت شان را تهيه بکنند؟

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید