این وب سایت بسته شده است. ما به پارس تودی دری تغییر پیدا کرده ایم.
دوشنبه, 14 سرطان 1395 17:31

بررسی مطبوعات 14 سرطان

روزنامه ی چراغ در سرمقاله ای تحت عنوان دل به دست  آور که حج اکبر است چنین نوشته است :

رییس جمهور غنی به همراه هيئت همراهش به منظور انجام فریضه حج عمره وارد جده شد.هر چند ما برای قبولی طاعات و عبادات رییس جمهور دعا می کنیم اما شاید در آشفته بازار امنیتی افغانستان، رسیدگی به ناامنی ها از حج عمره واجب تر بود نه اینکه ارگ امروز خبرنامه ای نشر دهد و صرفا بگوید غنی در مراسم حج برای برقراری صلح و آرامش دل حادثه دیدگان کابل بسیار دعا کرد.

چراغ می افزاید :

 این اقدام رییس جمهور غنی یعنی پشت کردن به ملت و خدمت گزاری به مردم؛ این یعنی فراموشی یک جماعت سی میلیونی که در نان شب گیرافتاده و شب و روز بر سر شان خمپاره می ریزند و در زمین شان بمب های آدمی می کارند.

 

 و اعلامیه ی طالبان و توقف روند صلح عنوان سرمقاله ی روزنامه ی ماندگار است که در آن چنین آمده است :

اعلامیۀ طالبان یک بارِ دیگر نشان داد که کشته شدنِ رهبرانِ طالبان، تأثیری بر ادامۀ جنگِ این گروه ندارد. طالبان زمانی در اعلامیۀ عیـدی، از ادامۀ جنگ سخن گفته‌اند که چهارمین دورِ نشستِ چهارجانبه میان افغانستان، پاکستان، ایالات متحدۀ امریکا و چین بی‌نتیجه پایان یافته و تلاش‌ها برای برگزاری دورِ پنجم نیز به ناکامی مواجه شده است. با وجود این‌که بارها از گروهِ طالبان دعوت شده که به روند صلح بپیوندد و نماینده‌های باصلاحیتِ خود را به گفت‌وگوی مستقیم با حکومتِ افغانستان معرفی کند؛ اما این گروه پس از هر درخواستی، حملاتش را از سر سازمان‌دهی نموده است. چنان‌که روز پنجشنبه طیِ حمله ی تروریستی به دو ملی بسِ حاملِ دانشجویانِ اکادمی پولیسِ ولایتِ میدان وردک در کابل، نزدیک به ۱۵۰ تن شهید و زخمی شدند.

ماندگار می افزاید :

اینک بسیار واضح شده که دولتِ افغانستان روزهای پُرچالشی را با طالبان در پیش خواهد داشت و رهبریِ جدیدِ طالبان، جنگ را شعله‌ور می‌کند و پاکستان هم از آنان کماکان حمایت خواهد کرد. از جانب دیگر، جبهۀ داعش نیز به روی دولتِ افغانستان باز است و جنگِ دولت، هم در جبهۀ داعش و هم در جبهۀ طالبان، به گسترده‌گیِ ناامنی‌ها می‌افزاید و ماه‌های دشواری را پیش رویِ نیروهای دولتی می‌گذارد.
شکی نیست که بعد از این، نیروهای امنیتی خود را از حالتِ دفاعی به حالتِ تعرضی درمی‌آورند. با این حال، هنوز هم معلوم نیست که حکومتِ افغانستان ارادۀ سیاسی برای سرکوبِ گروه‌های مخالفِ مسلحِ دولت را دارد و یا خیر.

 

و در نهایت به سراغ روزنامه ی افغانستان می رویم که در سرمقاله ای تحت عنوان چین و نقش جدید آن در افغانستان چنین نوشته است :

چين در سال هاي اخير تلاش هاي ديپلماتيک خود را به منظور دسترسي به صلح، امنيت و ثبات دوامدار در افغانستان تشديد کرده و روابط خود را بيشتر از پيش با حکومت افغانستان تحکيم کرده است. 
در پایان نویسنده می افزاید :

مناسبات ديرينه و دوستانه ی چين با پاکستان و منافع مشترک اين کشور با روسيه، ايران و هند و نقش برازنده چين در سازمان هاي منطقه اي از جمله سازمان شانگهاي، موقعيت اين کشور را براي ايجاد هماهنگي منطقه اي در باره امنيت افغانستان بالا برده است. هماهنگي هايي که بدون شک امنيت و آوردن ثبات در افغانستان را قابل دسترس تر و اطمينان بخش تر مي سازد. 

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید