این وب سایت بسته شده است. ما به پارس تودی دری تغییر پیدا کرده ایم.
یکشنبه, 20 سرطان 1395 09:43

بررسی مطبوعات 20 سرطان

بررسی مطبوعات 20 سرطان

روزنامه ی ماندگار در سرمقاله ای تحت عنوان تعهداتِ یک‌جانبه و پول‎های بی‌حساب هرگز به سود ما نیست!چنین نوشته است :
توجه به تقویتِ نیروهای امنیتی و تجهیز و آموزشِ این نیروها و نیز تقویتِ جبهۀ مبارزه با هراس‌افکنی، از جمله خواست‌هایی ا‌ست که دولتِ افغانستان مطرح کرده و جهان همچنان بر آن متعهد باقی مانده است. مسلماً این نوع حمایت‌ها درصورتی ‌که حکومت از برنامه و راهبردِ منظمِ توسعه‌ ای برخوردار باشد، می‌تواند تأثیراتِ مثبتی را بر سرنوشتِ کشور وارد آورد.

ماندگار می افزاید :

اگر حکومت لیاقتِ خود را در طرحِ پلان‌های مؤثرِ امنیتی و اقتصادی به اثبات برساند و از حیف‌ومیلِ کمک‌ها جلوگیری نماید، مطمئناً آیندۀ افغانستان متفاوت‌تر از امروز خواهد بود. اما در حال حاضر، افغانستان راهبردِ لازم در برابرِ جنگ با تروریسم را ندارد و فقط مصروفِ جنگ‌های مقطعی می‌باشد. این درحالی‌ست که طالبان و پاکستانی‌ها راهبرد منظمِ جنگِ فرسایشی را در پیش گرفته و از این رهگذر توانسته‌اند ساحاتِ جنگ را گسترش دهند و در سطح تبلیغاتی نیز برای خود کارهایی بکنند.

 

و افغانستان تنها نیست عنوان سرمقاله ی روزنامه ی افغاستان است که در آن چنین آمده است :
سران ناتو در وارسا به ادامه کمک هاي شان در قبال افغانستان تعهد کردند. مهمترين خواست افغانستان از ناتو ادامه کمک هاي مالي به افغانستان بود.
ناتو اهداف خود را در آوان ورود به افغانستان تعريف کرده بود، اما به هيچ يک از آن اهداف دست نيافت. حالا بعد از نزديک به پانزده سال، افغانستان از نگاه امنيت تقريبا در همان جايي قرار گرفته است که بود. هيچ اميدي به بهبود وضعيت امنيتي حد اقل  در آينده اي نزديک ديده نمي شود. پروسه هاي بزرگي مانند جمع آوري سلاح، عملا با قدرت گرفتن نيروهاي شبه نظامي تحت عنوان پوليس محلي، بي معنا مي نمايند. گروه هاي تروريستي حقاني و داعش و ... به شدت در حال قدرت گرفتن هستند. بخشهای زيادی از افغانستان تحت تهديدهای امنيتی است. ناتو در اين سالها هرگز نتوانسته گزارشی از موفقيت های خود به مردم دنيا تقديم کند و در واقع ناتو ناکامي هاي خود را توجيه می کند .

نویسنده می افزاید :

ناتو و افغانستان بر خطاهای يکديگر چشم مي بندند و راهي را که رفته اند می روند. جنگ ادامه مي يابد و ناامني ها همچنان در افغانستان ثابت هستند. کمک هاي ناتو تنها مي تواند نيروهاي امنيتي افغانستان را در همين حد نگهدارد، ولي نمي تواند تغيير جدي در وضعيت جنگ به وجود بياورد. اين مقدار کمک نمي تواند واقعا يک نيروي هوايي قابل اعتماد براي اردوي افغانستان به وجود بياورد. اين مقدار کمک نمي تواند تغيير عمده اي در استراتژي امنيتي افغانستان به وجود بياورد. حجم ناامني ها بسيار بيشتر از آن است که بتواند با چنين کمک هاي از بين برود.

 

و به سراغ روزنامه ی چراغ می رویم که در سرمقاله ای تحت عنوان آن چه در مبارزه کم داریم اراده ی جدی سیاسی است چنین نوشته است :

علی‌رغم افزایش حملات طالبان ؛ داعش و سایرگروه‌های مسلح در افغانستان، نیرو های مسلح کشور در دفاع از تمامیت ارضی و فراهم‌کردن امنیت نسبی برای شهروندان خود موفق بوده اند که نمونه آن برگزاری صلح آمیز و امن ایام عید بوده میتواند. این نشان می‌دهد که نیروهای امنیتی ما تعهد و انگیزه‌های وطن‌پرستانه برای مبارزه با تروریزم دارند. اما سرنوشت جنگ در افغانستان تنها با اراده‌ی منطقه‌ای و بین‌المللی برای جنگ با ترور تعیین خواهد شد. بنابر این، زمان آن رسیده است تا در رابطه با پیامدهای سیاست‌گذاری‌های سال ۲۰۱۵، جنبه‌های منطقه‌ای تهدیدات، و مسئولیت‌های مشترک در جنگ علیه ترور را بازنگری کنیم.

چراغ می افزاید :

شکست تروریست‌ها نیازمند اراده‌ی نظامی راسخ و جایگاهی برتر و تهاجمی در میدان جنگ است. همچنین، برای موثربودن هرگونه اقدام نظامی، جامعه‌ی بین‌المللی باید حمایت‌های خارجی از گروه‌های تروریستی مانند طالبان را متوقف کند.
سال‌های پیش رو برای افغانستان سرشار از دشواری‌ها خواهد بود و تجمع گروه‌های تروریستی در این کشور، نیازمند آمادگی‌های نظامی و اقتصادی است. اگر در مبارزه علیه تروریزم حمایت و همکاری وجود نداشته باشد، آینده، دوران تاریکی نه تنها برای افغانستان، بلکه برای امنیت بین‌المللی به‌ طورکل به همراه خواهد آورد.
 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید