این وب سایت بسته شده است. ما به پارس تودی دری تغییر پیدا کرده ایم.
سه شنبه, 22 سرطان 1395 06:42

بررسی مطبوعات 21 سرطان

موضع درست دولت وحدت ملی در وارسا عنوان سرمقاله ی روزنامه ی ماندگار است که در آن چنین امده است:

نشستِ وارسا با موفقیت به پایان رسید. در این نشست، افغانستان بارِ دیگر در محراقِ توجهِ جهان قرار گرفت.
برای نخستین‌بار در این نشست رهبرانِ دولتِ افغانستان در حضور رهبرانِ جهان و ناتو از پاکستان شکایت کردند. رییس‌جمهوری به گونۀ صریح گفت که تنها پاکستان در راستای تأمین صلح در افغانستان همکاری نمی‌کند. به این ترتیب، پاکستان در نشستِ ناتو منزوی شد و ظاهراً جامعۀ جهانی نسبت به این کشور بدبین شده است. واکنش اسلام‌آباد به اظهاراتِ رییس‌جمهوری کشور، نشان‌دهندۀ این تحلیل و هراس‌ِ پاکستان از پیامد نشستِ وارسا است.

 

ماندگار می افزاید:

اکنون کشورهای عضو ناتو و جامعۀ جهانی باید شکایت‌های دولتِ افغانستان در برابر پاکستان را بشنوند. در عین حال، دولت وحدت ملی باید استراتژیِ مبارزه با تروریسـم را تدوین کند که یک بخش آن، باید استراتژیِ موضع‌گیریِ صریح در برابر کشورهایی باشد که به حمایت از تروریسم دل بسته اند و به آن می‌پردازند.
خوشبختانه افغانستان حالا با توجه به تحولاتِ جاری در جهان و جنگ جهانی با تروریسم، در موضعِ برتری نسبت به پاکستان قرار گرفته و با توجه به رویدادهایی که در عربستان سعودی و دیگر بخش‌های جهان اتفاق افتاده است، پاکستان در بدترین وضعیتِ ممکن به‌سر می‌برد. در چنین شرایطی، دولت افغانستان باید با پی‌گیریِ جدیِ شکایت از پاکستان، این کشور را بیش از این مورد فشارِ قرار دهد و خود را در مدارِ توسعۀ سیاسی و اقتصادیِ جهان قرار دهد.

 

و اگر حکومت داری چنین باشد، سال 2020 نیز چنان خواهد بود عنوان سرمقاله ی روزنامه ی چراغ است که در ان چنین آمده است:

از بُن اول در سال ۱۳۸۰ که آغاز حکومت انتقالی به رهبری حامد کرزی بود، تا نشست ویلز در بریتانیا، ده اجلاس بزرگ برگزار شده و کشورهای بین المللی تعهداتی به افغانستان داشته اند.
افغانستان از بزرگترین نشستهای بین المللی که در مورد اوضاع این کشور برگزار شده، ۵۵ میلیارد دالر دریافت کرده است. به باور آگاهان اقتصاد فساد اداری، مصرف پول از طریق انجوها و نبود ظرفیت لازم در نهادهای دولتی سبب شدند تا کمک ها به گونه درست هزینه نشوند. قابل ذکر است که در چندین سال گذشته، دولت نتوانسته کسر بودجه ای که از طریق کمک‎های خارجی رفع میشد را کاهش بدهد.
یعنی در طول سالهای گذشته فرصتهای فراوان و خوبی بود تا برای زیربناها و بازسازی استفاده شود؛ اما اینگونه نشد.

 

چراغ می افزاید:
سران حکومت وحدت ملی راهکار پنج ساله را در نشست وارسا به کشورهای کمک کننده پیشکش کرده اند که بربنیاد آن کشورهای کمک کنند پنج میلیارد دالر تا سال ۲۰۲۰ به افغانستان کمک میکنند.
اما بدون تردید؛ اگر روال حکومتداری به همین گونه درهم و برهم و با اتخاذ رویکرد های تاکتیکی پیش برود؛ بدون تردید پایان سال 2020 نیز پایان یک دور باطل شکست و ناامیدی خواهد بود و معلوم نیست؛ فیصله جهانی در مورد سرنوشت این کشور گیر افتاده در چنگال مافیا چی خواهد بود.

 

و به سراغ روزنامه ی اصلاح می رویم که در سرمقاله ای تحت عنوان پاکستان به جای واکنش در رویه ی خود تغییر بیاورد، چنین نوشته است:

مقامات در اسپانیا در واکنش به بیانات رییس جمهور کشور ما در وارسا گفته است که اینک زمان آن فرارسیده تا به جای مقصر دانستن یکدیگر عملا باهم در راستای تحکیم صلح و ثبات در منطقه همکاری کنیم. این گفته ها که از سوی یکی از مقامات در وزارت خارجه ی پاکستان با رسانه ها مطرح شده است، این مساله را به یاد می آورد که این حرف، حرف حقی است که از سر اراده ی باطل بر زبان رانده شده.

پاکستانی ها خود بهتر از هر کس دیگری می دانند که آن ها همیشه حرف هایی را بر زبان می اورند که در عمل، مخالف آن را انجام می دهند.

به نظر می رسد که این دو پهلویی در سیاست و رویه ی سران اسلام آباد پایانی ندارد و آنان همیشه دو رو بوده اند و دوگانه بازی می کنند. این بازی دو گانه و دورویی اسلام آباد حتی دوستان آن را به ستوه آورده است. ایالات متحده ی امریکا به دلیل بازی دوگانه و عدم صداقت دولت پاکستان کمک های خود به اسلام آباد را به حالت تعلیق درآورده است.

 

در پایان اصلاح می افزاید:

 در افغانستان باور ها بر این است که لازم است دولتمردان اسلام آباد به جای واکنش نشان دادن نسبت به آن چه که جز واقعیت نیست و یک کلمه هم بر خلاف واقع گفته نشده در رویه  و اندیشه ی خود تغییر بیاورند و در عمل بکوشند تا با افغانستان به عنوان یک کشور مستقل دارای حاکمیت ملی و تمامیت ارضی و استقلال سیاسی معامله کنند. این به نفع همه، بویژه به نفع اسلام آباد است تا بکوشد که اعماد شکسته ی افغان ها را نسبت به خود احیا کنند و گام های راستین را برای تحکیم صلح و ثبات و امنیت در منطقه بردارند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید