این وب سایت بسته شده است. ما به پارس تودی دری تغییر پیدا کرده ایم.
سه شنبه, 22 سرطان 1395 18:56

بررسی مطبوعات 22 سرطان

روزنامه ی ماندگار در سرمقاله ای تحت عنوان بی حیا باش هرچه خواهی کن چنین نوشته است :

برخی اتفاقات که در دولت وحدت ملی به قلمِ آقای غنی می‌افتند، چنان شرم‌آورند که کافی‌ست تا پایانِ عمرِ این دولت برایِ آن گریه کنی. انتخابِ یوسف نورستانی یکی از سیاه‌ترین چهره‌های روزگارِ ما به عنوان سفیر افغانستان در هسپانیا، از جملۀ همین اقدامات و اتفاقات است.انتخابِ او به عنوان سفیر افغانستان در هسپانیا، با وجود مخالفتِ ریاست اجرایی و وزارت خارجه و مردمِ سراسر کشور، مصداقِ این جمله است که «بی‌حیا باش هرچه خواهی کن!».

ماندگار می افزاید :
هم انتخاب نورستانی ـ که نزد مردم افغانستان به عنوان یک خاین مطرح است ـ به چنین سمتی، بی‌حیایی در برابرِ مردم و توهین به شعورِ سیاسیِ این ملت از جانب رییس‌جمهور غنی شمرده می‌شود و هم اصرار نورستانی به داشتنِ چنین پُستی، وقاحتِ محض از جانبِ او به شمار می‌آید. اگر آقای نورستانی اندکی حیا می‌داشت، به دلیلِ نارضایتی‌هایی که از عملکرد او وجود داشت، از پیشگاهِ مردم پوزش می‌خواست و هرگز هوسِ چنین ستم و سمتی را نمی‌کرد.  به‌رغم این‌همه، انتظار مردم افغانستان این است که آقای غنی از این کژروشی دست بردارد و با پس گرفتنِ حکمش در این خصوص، خود را از سیه‌روییِ بیشتر در تاریخ نجات دهد.

و چالش های رویکرد امنیتی جامعه ی جهانی  به افغانستان عنوان سرمقاله ی روزنامه ی افغانستان  است که در آن چنین آمده است :

افغانستان بعد از سال 2001 ميلادي کانون توجه کشورهاي مختلف قرار گرفت. بعد از اين تاريخ کشورهاي غربي با ديد و رويکرد امنيتي وارد افغانستان شدند.. افغانستان بار اول به انگليس وابسته شد و بعد از آن به شوروي سابق وامروزه نيز به ايالات متحده و کشورهاي ديگر وابسته است. اقتصاد سياسي وابسته باعث مي شود که کشور هيچ وقت نتواند سياست مستقل اتخاذ نمايد. اين اقتصاد سياسي وابسته در عرصه سياستگذاري خارجي به عنوان يک محدوديت و مانع بر سر راه سياستمداران ما عمل مي کند و باعث مي شود که ما نتوانيم سياست مستقل اتخاذ نمايم. سياست کشور به نوعي وابسته به کشور تمويل کننده اقتصادي خواهد بود. 

نویسنده می افزاید :
رويکرد امنيتي با توجه به ساختار سياسي و اجتماعي افغانستان نيز جوابگو نمي باشد. رويکرد فرهنگي و سياسي بر رويکرد امنيتي اين مزيت را دارد که باعث جلب اعتماد مردم و سبب مشارکت مردم در حوزه سياسي مي شود. اعتماد مردم به دولت باعث مي شود که دولت برنامه هاي خود را با مشارکت مردم مقتدارانه تحقق بخشد. 
و به سراغ روزنامه ی اصلاح می رویم که در سرمقاله ای تحت عنوان حکومت وحدت ملی در انجام تعهداتش عزمی استوار دارد چنین نوشته است :

محمد اشرف غنی ، رییس جمهور پس از بازگشتش از اجلاس وارسا در یک نشست مطبوعاتی با بیان دستاوردهای هیت افغانی از این نشست و این که این نشست پیامی داشت تا مخالفین بدانند که مردم و دولت افغانستان در انزوا قرار ندارند گفت که دنیا از ما تقاضاهایی هم دارد که در عین زمان تقاضای ملت نیز هست .

اول این که در نهادهای امنیتی و دفاعی ما در استفاده ی منابع ، موثریت و شفافیت به وجود آید ، باورمندی به اردوی ملی به وجود آمده است و پیام جهان این است که پولیس ملی به اصلاحات گسترده نیاز دارد و ما آن را انجام می دهیم .

در پایان اصلاح می افزاید :

افکار عمومی و آگاهان بدین باور اند که توجهی که جامعه ی جهانی و بویژه دولت های عضو ناتو به نمایندگی از ملت ها و شهروندان خود نسبت به افغانستان نشان دادند به شدت تحت تاثیر عملکرد دولت افغانستان تقویت شدنی است . به ویژه که قرار است افغانستان تا یکی دوماه دیگر در نشست مشابهی در بروکسل شرکت کند و آن نشستی است که برای جلب کمک و مساعدت جامعه ی بین المللی در زمینه ی انکشاف و توسعه ی افغانستان در آن تلاش به عمل خواهد آمد .

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید