این وب سایت بسته شده است. ما به پارس تودی دری تغییر پیدا کرده ایم.
شنبه, 26 سرطان 1395 17:43

بررسی مطبوعات 26 سرطان

بررسی مطبوعات 26 سرطان

روزنامه ی چراغ در سرمقاله ای تحت عنوان بیست و شش سرطان، روزی که کودتا را جزو بدعت های سیاسی کشور کرد چنین نوشته است :

26 سرطان سال 1352 هـ. ش نقطه آغاز قانون شکني و تاریخ مشخص برقراری نظامهاي کودتايي به شمار ميرود. در آن زمان يکتن از اعضاي برجسته خانواده سلطنتي به همکاري احزاب چپي که در دهه چهل از طرف شاه و قانون اساسي وقت اجازه فعاليت يافته بودند، نظام تاریخ زده و فرتوت سلطنتي را طي یک کودتاي سفید خانوادگي سرنگون کرد و قانون اساسي را به زباله دان تاريخ سپرد. اين که کودتا سرخ بود يا سفيد مطرح بحث نيست؛ اما شروع بحران بی اعتمادی ملی، قانون شکني، کودتاها، ورود نيروهاي سرخ و سياه انديش؛ جنگهاي تحميلي و ذات البيني و ساير حوادثي که تا امروز صورت ميگيرد، همه نتیجه تصمیم ناعاقبت اندیشانه و خودسرانه رهبر کودتا یعنی سردار محمد داوود خان بود. 
چراغ می افزاید : 
چيزي که در تمام دوران بحرانها به طور واضح و محوري وجود داشته همانا اجماع ملی برای مقاومت علیه اشغال کشور بوده ولو به هر نامی صورت گرفته باشد. مردم ما چنان سیلی محکمی بر دهان پاکستان که در عقب حرکت متحجرانه سفید پوشان سیه دل طالبان پنهان شده بودند؛ حواله کردند و برای دفاع از تمامیت ارزی و ارزش های ملی شان شجاعت نشان دادند که در تاریخ معاصر کشور تجربه تکرار ناشدنی میباشد. اما بدبختانه نیرو های بین المللی با اعتماد غیر متعارف بر صداقت پاکستان در جنگ علیه ترور؛ مردم ما را برای ایستاده گی در برابر توطئه های چند پهلوی  پاکستان بی انگیزه و این کشور را دوباره چنان سرحال کرد که اشتهای مداخله و گرفتن ابتکار جنگ و صلح افغانستان را در انحصار خود گرفته و تلاش دارد از همان کانال های سابقه یعنی ایجاد تفرقه در میان مردم و تجهیز عوامل ارتجاعی شان، از مردم ما انتقام شکست خود را بگیرند. 
و آیا برجام به فرجام می رسد عنوان سرمقاله ی روزنامه ی انصار است که در آن چنین آمده است : 

در حالی که امریکا به اصلی ترین تعهدات خود وفق برجام عمل نکرده است و همچنین تحریمهای بانکی در عمل به ضرر جمهوری اسلامی ایران باقی مانده است، شاهد تحرکات تازه سناتورها و نمایندگان هر دو حزب دموکرات و جمهوری خواه علیه برجامـ هستیم. تلاش نمایندگان و سناتورهای هر دو حزب دموکرات و جمهوریخواه برای وضع تحریم های تازه علیه ایران در همین راستا قابل ارزیابی است. در این خصوص 35 سناتور از هر دو حزب جمهوری‌خواه و دموکرات امریکا آخر هفتۀ گذشته در نامه‌ای به رئیس‌جمهور کشورشان در آستانه فرا رسیدن سالروز امضای (برجام)، خواستار شدت بخشیدن به تحریم‌های ضد ایرانی شده‌اند. در این نامه فراحزبی که (سوزان کولینز) و (بیل نلسون) دو سناتور امریکایی رهبری آن را به عهده گرفتند از اوباما خواسته شده تضمین کند که تحریم‌های وضع‌شده علیه ایران به بهانه فعالیت‌های غیرهسته‌ای، تقویت می‌شوند.

انصار می افزاید :

یوکیاآمانو مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اخیرا اعلـام کرده است که ایران در همکاری با آژانس و اجرایی کردن توافق "فراتر از تعهدات " خود عمل کرده است. واقعیت امر این است که هر اندازه زمان میگذرد، دلایل بی اعتمادی جمهوری اسلامی ایران نسبت به ایالات متحده ی امریکا در خصوص برجام بیشتر محرز میشود.

آن چه که مشخص است، یکسال بعد از برجام منافعی که سال گذشته به ایرانیان وعده داده شده بود، حاصل نشد. در واقع امریکا تعهدات برجام را نقض کرده و تمام تحریم هایی که به برنامه‌ هسته‌ای ایران ربط داشت در زمینه‌های فناوری، مالی و انرژی را برنداشته است.

و به سراغ روزنامه ی ماندگار می رویم که درسرمقاله ای تحت عنوان چرا فرانسه هدف قرار می گیرد چنین نوشته است :

صبح روز پنجشنبه شهر نیس فرانسه شاهد رویداد وحشتناک و بی‌پیشینه بود. آن روز دوهزار نفر در ساحلی در این شهر برای گرامیداشت از جشن ملی فرانسه گرد آمده بودند و شادی می‌کردند که یک کامیون بر آنان شتافت از سر بسیاری‌ها عبور کرد و نزدیک به صد نفر را کشت و ده هاتن دیگر را زخمی کرد.
آن حمله درست در جریان وضعیت اضطراری ناشی از یک حمله چندماه پیش تروریستی در فرانسه اتفاق افتاد و سه ماه دیگر وضعیت اضطراری در آن کشور تمدید شد. حمله کننده اگرچه مشخص نشده که با کدام گروه رابطه دارد اما شواهد ابتدایی رابطۀ احتمالی او با داعش را نشان می‌دهد.

در پایان ماندگار می افزاید :

برخی قرائت‌های اسلامی سخت‌گیرانه و تندروانه، عامل اصلی بروز خشونت‌ها در عالم اسلام اند اما حمایت از این نوع قرائت و برداشت توسط حلقه‌های استخباراتی و برخی کشورهای دخیل در این بازی‌های ویرانگر، سبب گسترش جنگ در این منطقه شده است. همان‌گونه که جنگ و خشونت و افراطی‌گری در اکثریت جهان اسلام بیداد می‌کند، دامن جهان غرب را هم به سادگی گرفته است و اگر تمهیدی برای آن نشود، ممکن است گسترده تر گردد و جلوه‌های جدیدی از تاثیرات این خشونت را شاهد باشیم.
برای حل این مساله و پیش‌گیری از آن باید کشورهای جهان تلاش کنند تا جهان اسلام را در دست‌یافتن به صلح و آرامش همکاری کنند و حد اقل مانع بازارهای گرم فروش اسلحه عادی و کشتار جمعی به سرزمین‌های اسلامی شوند. این می‌تواند عقده‌های به وجود آمده از یک برداشت را خنثا کند و این برای همه خوب است. افزون بر این جهان نیز باید متوجه کشورهای حامی تروریزم باشد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید