این وب سایت بسته شده است. ما به پارس تودی دری تغییر پیدا کرده ایم.
دوشنبه, 28 سرطان 1395 09:25

بررسی مطبوعات 27 سرطان

بررسی مطبوعات 27 سرطان

 جان غیر نظامیان باید حفظ شود عنوان سرمقاله ی روزنامه ی افغانستان است که در آن چنین امده است :

جنگ در افغانستان در سالهاي گذشته روند صعودي داشته است. قتل غير نظاميان نيز خود دليلي بر اين است که جنگ در افغانستان شديدتر شده است. از طرف ديگر جغرافياي جنگ نيز گسترش پيدا کرده است. جنگي که زماني تقريبا در جنوب منحصر بود حالا شمال و بسياري از ولايات ديگر را در بر مي گيرد. بدين جهت هر چه جغرافياي جنگ گسترده شود، ميزان تلفات انساني نيز بالاترمي رود.
هدف اصلي دولت در اين ميان، بايد جلوگيري از قتل غير نظاميان باشد. هر چند پيدا کردن مسببين قتل غير نظاميان نيز يکي از اهداف شمرده مي شود. اما در قدم اول بايد جلو کشته شدن غير نظاميان به هر وسيله اي گرفته شود. راه هايي که تا کنون در قبال قتل غير نظاميان روي دست گرفته شده اند، معمولا چندان پاسخگو نبوده اند.

نویسنده می افزاید :

 دولت بايد به فکر راه حل هاي موثرتري براي جلوگيري از قتل غير نظاميان باشد. به عنوان نمونه فرهنگ معافيت در دادگاه هاي افغانستان يکي از عواملي است که براي مجرمين حس مصئونيت را القا مي کند و به همين دليل نيز بسياري از مجرمين با خيال راحت دست به جنايت مي زنند و مطمئن هستند که به سادگي مي توانند فرار کنند. در صورتي که فرهنگ معافيت در سيستم قضايي افغانستان کاهش يابد و مجرمين باور کنند که در صورت ارتکاب جرم به هر صورتي عدالت در مورد آنها اجرا مي شود، مطمئنا از ميزان جنايات کاسته خواهد شد.   
و افزایش جرایم جنایی و صبر لبریز گشته ی مردم عنوان سرمقاله ی روزنامه ی ماندگار است که در آن چنین امده است :

کابل در روزهای پسین، شاهد رویدادهایِ هولناکِ جنایی بوده است. آتش زدنِ یک موتر در دشت برچی، تیزاب پاشیدن به روی زنانِ یک خانواده در نزدیکی شهرک آریا، و کشتنِ چهار برادر در روز روشن در منطقۀ پنجصد فامیلی، همه و همه از رویدادهایی‌اند که توجه رسانه‌ها به آن معطوف شده است. اما بدون شک روزانه شهرِ کابل شاهد رویدادهای فراوانِ جناییِ دیگر است که به گوش و چشمِ رسانه‌ها ابداً نمی‌رسد.
تجربه ثابت کرده که رویدادهای کلانِ جنایی، بدون هماهنگی و همکاریِ افراد و حلقاتی در میانِ پولیس صورت‌گرفتنی نیست و بازداشت نشدنِ مجرمان نیز ریشه در همین همکاری‌ها و رابطه‌ها دارد.

ماندگار می افزاید :

متأسفانه بارها دیده شده که بی‌غرض‌ترین انسان‌ در هنگام وقوع جرایم، پولیس بوده است. گمان می‌شود که کابل تنها پایتخت در سطح منطقه است که روزانه این‌همه جُرم و جنایت در آن صورت می‌گیرد ولی کمتر مرتکبانِ آن‌ها به کیفر می‌رسند و به داد مردمِ متضرر رسیده‌گی می‌شود.
مسلماً دسترسی بسیاری از افراد در کابل و ولایت‌های هم‌جوار به اسلحه، اصلی‌ترین عاملِ خشونت به شمار می‌آید، اما مکانیزم جمع‌آوری سلاح از نزد افراد غیرمسوول، اصلاً در برنامۀ امنیتیِ پولیسِ کابل دیده نمی‌شود. قبلاً وزارتِ داخله اعلام کرده بود در هر ساحه‌ ای که جنایت رخ بدهد، مسوولانِ آن برکنار شده و به نهادهای عدلی و قضایی سپرده می‌شوند. اما به جز یکی ـ دو مورد، اصلاً شاهدِ چنین قاطعیتی از جانبِ این وزارت نبوده‌ایم.
و به سراغ روزنامه ی اصلاحات  می رویم که در سرمقاله ای تحت عنوان رویکرد دوگانه ی غرب در مواجهه با تروریسم  چنین نوشته است :

سازمان تروریستی منافقین در واپسین ساعت عصر روز شنبه گردهمایی ای را با حضور تعدادی از نیروهای معارض نظام جمهوری اسلامی ایران و برخی چهره های مشهور به جنگ طلبی و افراطی گری در پاریس برگزار کرد .

این همایش البته نخستین همایش شورای به اصطلاح مقاومت ملی و منافقین نیست و همگان در سال های گذشته هم شاهد ان بودند که شهرهای مختلف اروپا به عرصه و جولانگاهی برای نمایش و قدرت نمایی این گروه تروریستی و افراد وابسته به آن تبدیل شده بود . این ازادی عمل برای انجام هرگونه اقدام برای این افراد با آن سابقه ی ننگین برای بسیاری از تحلیل گران این سوال را مطرح می کند که چرا کشورهای غربی و به طور مشخص اروپایی و امریکایی با وجود ادعای مبارزه ی بی امان با تروریسم ، با این افراد مماشات می کنند ؟

اصلاحات می افزاید :

برخورد اتحادیه ی اروپا به موضوع حقوق بشر خارج از چارچوب و نظرات سیاسی اعضای آن نیست . به عبارت  دیگر ، اتحادیه ی اروپایی تلاش می کند با در نظر گرفتن منافع خود و متناسب با سیاست های جمعی و هم چنین مورد توجه قرار دادن ملاحظات کشورهای دیگر از جمله امریکا در باره ی مسایلی مانند تروریسم به شکل عام و سازمان های تروریستی به شکل خاص سیاستگذاری کند . این نوع رویکرد و برخورد به حقوق بشر و تروریسم سبب شده است تا بسیاری بر این عقیده باشند که اتحادیه ی اروپایی هم راستا با امریکا نسبت به حقوق بشر و تروریسم سیاسی برخورد می کند . از آن جایی که منافع و اهداف کشورها بر مبارزه ی کامل و جامع با تروریسم اولویت دارد ، شاهد هستیم که کشورهای غربی و اروپایی در مواجهه با تروریسم یکی به میخ و یکی به نعل می زنند .

نوع مقابله با تروریسم نیز جامع و کامل نیست و تازمانی هم که برخورد جامع و کامل و بر اساس استانداردهای مشخص و معیارهای روشن صورت نگیرد ، شاهد اقدامات تروریستی کور در اقصی نقاط دنیا و از جمله شهر های مختلف اروپا خواهیم بود .

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید