این وب سایت بسته شده است. ما به پارس تودی دری تغییر پیدا کرده ایم.
سه شنبه, 29 سرطان 1395 16:40

بررسی مطبوعات 29 سرطان

بررسی مطبوعات 29 سرطان

 پیام ها و پیامدهای یک کودتا عنوان سرمقاله ی روزنامه ی انصار است که در آن چنین آمده است :

کودتایی که برای برچیدن بساط اقتدار رجب طیب اردوغان به راه افتاد،‌ به نظر میرسد به تحکیم بیشتر جایگاه او بینجامد و اعتماد به نفسش را برای عملی کردن طرح‌هایش جهت تغییر ساختار سیاسی کشور و کسب قدرتی فراتر، افزایش دهد. اردوغان توطئه کودتا را به فتح ا... گولن، شخصیت مذهبی مخالف خود نسبت داده و انتظار می‌رود با شکست طرح کودتا، جماعت پیروان گولن آماج سرکوبی شدید قرار گیرند به گونه‌ای که دیگر مجال گشودن جبهه‌ای علیه اردوغان از درون صفوف اسلـامگرایان از آنها گرفته شود. در همین راستا و در اولین اقدام روز شنبه مقامات ترکیه ۲۷۴۵ قاضی این کشور را به جرم همکاری با کودتا چیان و ارتباط با شبکه گولن اخراج کردند، همچنین منابع خبری از دستگیری حدود ۳۰۰۰ نفر از اعضای نیروهای مسلح خبر داده اند.

انصار می افزاید :

در بلند مدت مهمترین تاثیر کودتای نافرجام اخیر را میتوان تضعیف و تحقیر جایگاه ارتش ترکیه، ششمین ارتش بزرگ دنیا و دومین ارتش بزرگ ناتو، دانست .کودتای اخیر باعث تصفیه بسیاری از کادرهای نظامی ترکیه خواهد شد. اردوغان تلـاش خواهد کرد در مقابل ارتش ، نیروهای پلیس و امنیتی را تقویت کند. نتیجه چنین سیاستی ناکارآمدی ارتش ترکیه در آینده خواهد بود. امری که در تناقض با بلند پروازی‌هـا و جاه طلبی‌هـای بین المللی اردوغان است.

 

و زنان افغانستان هم چنان قربانی خشونت عنوان سرمقاله ی روزنامه ی ماندگار  است که در آن چنین آمده است :

این روزها یک بارِ دیگر گزارش‌های دلهره‌آوری در سرخطِ رسانه‌های کشور قرار گرفته‌اند. گزارش‌هایی مبنی بر خشونت‌ورزی‌های تازه علیه زنان. هرازگاهی که چنین گزارش‌هایی نشر می‌شوند، می‌توان عمقِ فاجعه‌یی را که در مورد زنان در این کشور اعمال می‌شود، حدس زد. هرچند که حوادثِ بسیار دیگری هستند که به دلایلِ مختلف از چشمِ رسانه‌ها و مردم پنهان می‌مانند، ولی با همین مقدار از گزارش‌های خشونت، کافی‌ست که بدانیم هنوز زن بودن در این کشور جُرمِ خطرناکی به شمار می‌رود.
زنِ جوانی در غور از سوی خانوادۀ شوهرش به قتل می‌رسد و بعد جسدش سوختانده می‌شود و در کابل نیز به روی دختران و زنانِ جوان تیزاب می‌پاشند. این حوادث ظرفِ روزهای اخیر اتفاق افتاده و بدون آن‌که به یکدیگر پیوند داشته باشند، حاکی از وضعیتِ زنان در کشوری به نامِ افغانستان است.

نویسنده می افزاید :

خشونت علیه زنان در کشور همچنان ادامه خواهد یافت، همان‌گونه که انواعِ دیگرِ خشونت نیز به حیاتِ خود ادامه خواهند داد تا زمانی که «فکر»ِ آن‌ها ریشه‌کن نشود. در جامعۀ ما چیزی به نامِ «فکر خشونت» وجود دارد که می‌تواند انواعِ آن را برای ذائقۀ یک جامعۀ سنتیِ عقب‌نگه‌داشته شده قابل توجیه سازد.

 

و به سراغ روزنامه ی افغانستان می رویم که در سرمقاله ای تحت عنوان وضعیت حقوق زنان در کشور نگران کننده است چنین نوشته است :

پس از حدود چهارده سال از تاسيس نظامي مبتني بر دموکراسي در افغانستان، اختصاص صدها ميليون دالر کمک به تامين حقوق زنان، هزاران پروژه تحت نام کمک به بهبود وضعيت زنان، و دهها و صدها موضوع ديگري که فقط به خاطر مسايل مربوط به حقوق زنان در کشور انجام شده است، تبليغات وسيع براي برابري حقوق زنان و مردان و ... تا هنوز آثار اين کارها کمتر در جامعه افغانستان ديده مي شود. 
در سالهاي اخير، فاجعه بارترين، کثيف ترين، غير انساني ترين و وحشيانه ترين جنايات عليه زنان در افغانستان رخ داده است. از تجاوزهاي گروهي بر دختران خردسال گرفته تا اسيد پاشي بر روي زنان و دختران بيگناه که در اين اواخر موارد متعددي از چنين جنايات در کابل ديده شده است. 

در پایان نویسنده می افزاید :

عملکرد دولت در مورد  احقاق حقوق زنان کاملا ضعيف بوده است. اولا قوه مقننه در موارد زيادي در زمينه تصويب قوانين لازم براي حمايت از حقوق زنان و يا مبارزه با بي عدالتي و خشونت عليه زنان ضعيف عمل کرده است. ثانيا قوه مجريه کارکرد ضعيفي در مورد مبارزه با خشونت عليه زنان و يا بهبود وضعيت زنان کار زيادي انجام داده نتوانسته است. در کنار دولت، ذهن شهروندان کشور در مقابل جناياتي که عليه زنان ودختران در کشور انجام مي شود، کرخت و بي احساس است. بسياري از ما به عنوان شهروند افغانستان به نحوي در گسترش جرايم و جنايات عليه زنان مقصر هستيم، چرا که حد اقل بسياري از ما سکوت کرده ايم و فريادي بر نياورده ايم. احقاق حقوق زنان نياز به برنامه، کار و تلاش همه افراد جامعه دارد تا بتوانيم جامعه اي سالم داشته باشيم.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید