این وب سایت بسته شده است. ما به پارس تودی دری تغییر پیدا کرده ایم.
سه شنبه, 12 اسد 1395 18:16

بررسی مطبوعات کابل 12 اسد

 بررسی مطبوعات کابل 12 اسد
بررسی روزنامه های چاپ امروز (سه شنبه) در کابل

 روزنامه ی چراغ در سرمقاله ای تحت عنوان سفرهای شخصی و مخفی طالبان به چین و معمای رابطه ی دولت با دولت چنین نوشته است :

اخیرا یک هیئت طالبان به چین در حالی  سفر کرده که کابل روی کمک های همه جانبه این کشور در بازسازی قوای امنیتی خویش که طالبان را هدف قرار میدهد؛ حساب باز کرده و  از کمک های تخنیکی این کشور به نیرو های نظامی و امنیتی کشور ذوق زده هم شده است.
تحلیلگران بر این باورند که چین قصد دارد نقش فعالتری در مذاکرات صلح ایفا کند البته اگر تمامی طرفین با این نقش موافقت کنند.

منابع طالبان سفر نماینده شاخه این گروه تحت رهبری «عباس استانکزی» که عضو ارشد دفتر سیاسی گروه طالبان در قطر است، به چین را تأیید کرده ودر خصوص محور مذاکرات هم گفتند که در مورد تهاجم و تجاوزها به خاک افغانستان و سایر کشورهای منطقه بوده تا طرفین به موضعی مشترک دست یابند.

چراغ می افزاید :
هر چند طرفین، این سفر را یک گام مثبت به نفع صلح و ثبات در افغانستان قلمداد کردند، اما اینکه طالبان بر اساس روابط شخصی خود با چین به این کشور سفر کرده باشد، واقع بینانه نخواهد بود. زیرا که در قدم نخست، چین یکی از کشورهای بزرگ جهان است که مخالف هراس افکنی و افراط گرایی است و ثانیاً، روابط شخصی این گروه با چین درحدی نیست که بخواهد بر اساس آن دیدگاه‌های خود را به پکن تحمیل کند.
به این ترتیب می‌توان اینگونه نتیجه‌گیری کرد که پذیرش تعدادی از نمایندگان طالبان در پکن از سوی دولت چین، نشان دهنده اهمیتی است که آینده افغانستان برای این کشور داشته و پکن قصد دارد تحت هر شرایطی زمینه لازم برای گفتگوهای صلح را فراهم سازد.
حال معلوم نیست؛ رئیس جمهور غنی نسبت به این رابطه شخصی و مخفی طالبان از دولت چین وضاحت خواهد خواست و تاکید بر رابطه محض دولت با دولت خواهد کرد یا گزینه ای دیگر را انتخاب خواهد کرد؟!

 

و به سراغ روزنامه ی انیس می رویم که در سرمقاله ای تحت عنوان مسوولان امنیتی در گزینش افراد در پست های کلیدی تجدید نظر کنند چنین نوشته است :

دشمنان مردم افغانستان یک شنبه شب بار دیگر خواب پایتخت نشینان را برهم زدند و مردم را به اضطراب انداختند .

حوالی ساعت 1:30 یک شنبه شب گروهی از تروریستان با استفاده از یک موتر مملو از مواد انفجاری ، در مربوطات حوزه ی نهم امنیتی کابل بر یک کمپنی خارجی به نام نورت گیت حمله کردند که ابتدا موتر حامل مواد انفجاری را در نزدیکی دیوار این کمپنی منفجر ساخته و به دنبال ان ، سه تروریست مهاجم در یک سرای شخصی که در نزدیکی این کمپنی موقعیت دارد داخل شده و از آن جا به تیر اندازی مشغول شدند .

در پایان انیس می افزاید :

ملت شریف افغانستان امروز به پختگی سیاسی خود رسیده و دوست و دشمن را  هم خوب درک می کندو با تمام امکانات و توان در پهلوی نیروهای امنیتی و دفاعی شان قرار گرفته و از هیچ نوع همکاری دریغ نمی ورزند .

هم چنین ، مردم از مسوولان سکتور امنیتی و کشفی می خواهند علاوه بر تجدید نظر در قسمت گزینش افراد در پست های کلیدی ، علل و عوامل این جنایات را بررسی و ریشه یابی نمایند ، هم چنین با تدابیر سنجیده شده و مسلکی ، در دروازه های ورودی شهر کابل جلو بروز چنین حوادث دلخراشی را که سبب به شهادت رسیدن افراد غیر نظامی و ایجاد رعب و وحشت در میان شهروندان بویژه زنان و کودکان می گردد بگیرند و دشمن را بیشتر از این مجال ندهند تا دست به چنین اعمال ددمنشانه ای بزنند .

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید