این وب سایت بسته شده است. ما به پارس تودی دری تغییر پیدا کرده ایم.
شنبه, 29 جوزا 1395 13:53

حکومت افغانستان باید به هر نحو ممکن شرایط برگزاری انتخابات پارلمانی را فراهم کند

حکومت افغانستان باید به هر نحو ممکن شرایط برگزاری انتخابات پارلمانی را فراهم کند

عضو پارلمان افغانستان تاکید کرد: حکومت این کشور باید به هر نحو ممکن شرایط برگزاری انتخابات پارلمانی به تعویق افتاده را فراهم کند.

زلمی مجددی در گفتگو با خبرنگار رادیو دری در کابل اظهار داشت: شرایط امنیتی برای برگزاری انتخابات در بسیاری مناطق مساعد نیست و اصلاحات نظام انتخاباتی هم صورت نگرفته که هر چه زودتر باید مشکلات فراروی برگزاری انتخابات رفع شود.

وی با اشاره به رد فرمان رئیس جمهوری افغانستان در مورد اصلاحات انتخاباتی گفت: کسانی که مخالف تائید این فرمان بودند چنین استدلال می کردند که این فرمان از نظر قانون اساسی دچار مشکل است.

این عضو پارلمان افغانستان عنوان کرد: آن ها می گفتند که اعضای کمیسیون انتخابات برای مدت شش سال تعیین شده اند و تا زمانی که این شش سال تکمیل نشده باید به کار خود ادامه دهند و تعدادی هم نگرانی داشتند که اگر صلاحیت ایجاد تغییر و تعدیل به رئیس جمهور داده شود این احتمال وجود دارد که افراد مورد نظر وی و برخی نهادهای سیاسی در کمیسیون های انتخابات گمارده شوند و اینکه سهم دادن برای احزاب، استقلال کمیسیون انتخابات را زیر سوال می برد.

مجددی که خود از جمله موافقان تائید فرمان رئیس جمهوری بود بیان داشت: کسانی که موافق تائید فرمان بودند دلایل شان این بود که دوره کاری پارلمان پنج ساله است و به پایان رسیده، ما نباید مخالف برگزاری انتخابات باشیم و اصرار بر ادامه ی کار پارلمان غیر قانونی است.

وی اظهار داشت: اکنون که فرمان توسط پارلمان رد شده، ممکن است کشورها و سازمان های کمک کننده به افغانستان دیگر علاقه ای برای کمک به کمیسیون انتخابات نداشته باشند. از سوی دیگر از شروط تشکیل حکومت وحدت ملی افغانستان اصلاحات انتخاباتی بود که اگر عملی نشود مشکلاتی را بوجود خواهد آورد.

به گفته ی این عضو پارلمان افغانستان با همه ی این ها مهمترین مساله برای برگزاری انتخابات تامین امنیت است در حالی که اکنون از نظر امنیتی برگزاری انتخابات در بسیاری از مناطق امکان پذیر نیست. نیروهای امنیتی در تامین امنیت شاهراه ها مشکل دارند و مخالفین مسلح دولت و تروریست ها فعال هستند و مشکلات امنیتی ایجاد می کنند از اینرو امکان انتقال مواد انتخاباتی و برگزاری انتخابات در نقاط دوردست وجود ندارد.  

وی اضافه کرد: برای ایجاد شرایط مساعد رئیس جمهور باید با هر دو مجلس و صاحبنظران رایزنی کند و راهی برای برون رفت از مشکلات بیابد، به هر صورت باید شرایط برگزاری انتخابات بوجود آید و انتخابات پارلمانی برگزار شود تا مشکلات قانونی حل شود.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید