این وب سایت بسته شده است. ما به پارس تودی دری تغییر پیدا کرده ایم.
شنبه, 05 سرطان 1395 13:08

پارلمان افغانستان در نظر دارد جلو خودسری ها و عملکرد فراقانونی حکومت را بگیرد

کارشناس سیاسی افغان تاکید کرد: هدف پارلمان افغانستان از محدود کردن صدور فرمان های تقنینی از سوی رئیس جمهوری این است که جلو خودسر ها و عملکرد فراقانونی دولت در صدور چنین فرمان هایی را بگیرد.

سید قاسم مظفری درگفتگو با خبرنگار رادیو دری اظهار داشت: پارلمان افغانستان با محدود کردن اینگونه فرمان های دولت می خواهد جلو اعمالی را که هماهنگ با نظر نمایندگان مردم و به نفع کشور نیست را بگیرد.

پارلمان افغانستان پیشتر طرحی را تصویب کرد که شرایط صدور فرمان تقنینی توسط رئیس جمهور را مشخص می‌کند. براساس این طرح، رئیس جمهور پس از این در صورت وجود قانون برای امری، نمی‌تواند فرمان تقنینی صادر کند و تنها در وضعیت فوری و زمان تعطیلی پارلمان می‌تواند به صدور فرمان تقنینی اقدام کند.   

به گفته ی آقای مظفری این احتمال وجود دارد زمانی که پارلمان در تعطیلات تابستانی یا زمستانی قرار دارد و امکان بررسی پیشنهادات دولت از سوی این مجلس نیست، حکومت با صدور فرمان های تقنینی خواسته های خود را دنبال کند و این خواسته ها ممکن است با نظر پارلمان هماهنگ نباشد که باید جلو آن گرفته شود.

وی در رابطه با گفته ی برخی نمایندگان پارلمان افغانستان از جمله نذیر احمد حنفی رئیس کمیسیون عدلی و قضایی پارلمان مبنی بر اینکه این طرح برای حفظ آبروی رئیس جمهوری افغانستان است، گفت: فرمان های تقنینی بیانگر اعمال خودسرانه حکومت است و طبیعی است که وقتی جلو این خودسری ها گرفته شود به نفع حکومت نیز می باشد که نمونه ی آن هم فرمان تقنینی رئیس جمهوری در رابطه با اصلاح نظام انتخاباتی بود که از سوی پارلمان رد شد.

این کارشناس سیاسی عنوان کرد: این مساله سبب می شود که رئیس جمهوری در آینده از صدور چنین فرمان هایی خودداری کند که به تبع آن با پارلمان هم مواجه نمی شود و و تنش هم میان دولت و مجلس بوجود نمی آید و در حقیقت از این طریق حیثیت رئیس جمهور هم خدشه دار نمی شود.

مظفری یادآور شد که انتظار مردم از نمایندگانشان این است که واقعاً برای آن ها کار کنند و منافع شان را در نظر بگیرند و بدون در نظر گرفتن ملاحظات به وظایف خود که یکی از آن ها کنترل و نظارت بر عملکرد حکومت است به خوبی عمل کنند.

این صاحبنظر افغان اضافه کرد: در صورتی که پارلمان سالم و مثبت اندیش باشد و منافع مردم را در اولویت کاری خود قرار دهد و جلو حرکات منفی دولت، فساد و خودسری ها را بگیرد این بزرگترین خدمت است که می تواند به مردم بکند.

وی اظهار امیدواری کرد که در آینده تنش ها بین دولت و پارلمان کمتر شود و سه قوه مجریه، مقننه و قضائیه بر اساس منافع کشور و مردم حرکت کنند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید