این وب سایت بسته شده است. ما به پارس تودی دری تغییر پیدا کرده ایم.
یکشنبه, 03 اسد 1395 19:08

احساس خطر روسیه از یکه تازی آمریکا در افغانستان

احساس خطر روسیه از یکه تازی آمریکا در افغانستان

عزیز احمد فانوس استاد دانشگاه کابل معتقد است کشورهای غربی ،منافع خود را در ادامه جنگ افغانستان می دانند و نقش آمریکا و پاکستان در ادامه حملات تروریستی در افغانستان آشکار شده است که برای کشورهای منطقه از جمله روسیه خطرناک است.

استاد دانشگاه کابل می گوید :روسیه از سیاستهای آمریکا و پاکستان در افغانستان احساس خطر می کند.

عزیز احمد فانوس استاد دانشگاه کابل امروز در مصاحبه با رادیو دری با اشاره به آمادگی مسکو برای همکاری گسترده‌ با افغانستان گفت کشورهای غربی ،منافع خود را در ادامه جنگ افغانستان می دانند و نقش آمریکا و پاکستان در ادامه حملات تروریستی در افغانستان آشکار شده است که برای کشورهای منطقه از جمله روسیه خطرناک است.

فانوس تصریح نمود "رویکرد روسیه ،گسترش همکاریهای نظامی و اقتصادی با افغانستان و جلوگیری از یکه تازی آمریکا در افغانستان می باشد .

استاد دانشگاه کابل با مهم دانستن اعلام آمادگی مسکو برای همکاری گسترده‌ با افغانستان گفت: روسیه از کشورهای قدرتمند منطقه و همسایه افغانستان است و از سویی نیروهای امنیتی افغانستان با تجهیزات نظامی روسیه آشنایی دارند.

وی اظهار داشت:گرچه تیمهای قوی به نفع آمریکا در افغانستان فعال هستند اما بدون شک دولت افغانستان نمی خواهد که به طرف سقوط و تباهی گام بردارد و به همین منظور همکاریهای نظامی و اقتصادی را با کشورهای قدرتمند منطقه گسترش می دهد.

استاد دانشگاه کابل، با اشاره به انفجارهای خونین کابل تاکید کرد ،مخالفان مسلح به علت کاهش شدید قدرت نظامی، فقط توان راه اندازی حملات انفجاری را دارند اما به هیچ صورت به پیروزی نمی رسند.

وی افزود: البته برخی کشورها به خصوص عربستان سعودی تلاش می کنند بنیادگراها و مخالفان مسلح در ساختار قدرت افغانستان حضور یابند اما به هیچ صورتی بنیاد گرایان نمی توانند در افغانستان به قدرت برسند.

گفتنی است رئیس‌جمهوری روسیه در پیام به همتای افغانستانی خود ، ضمن محکوم کردن شدید انفجارهای وحشتناک علیه مردم بی‌گناه افغانستان، بر آمادگی روسیه برای ادامه همکاری فعال با مقامات و مردم افغانستان در مبارزه با انواع گوناگون تروریسم تأکید کرده است.

همچنین امروز محمد حنیف اتمر؛ مشاور امنیت ملی افغانستان بنا به دعوت نیکولای پتروشووف، مشاور امنیت ملی جمهوری فدراتیف روسیه برای یک سفر چهار روزه صبح امروز عازم مسکو شد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید