این وب سایت بسته شده است. ما به پارس تودی دری تغییر پیدا کرده ایم.
دوشنبه, 04 اسد 1395 12:41

دولت افغانستان نمی تواند مذاکره ای با گروه های تروریستی و حامیان آن ها داشته باشد

دولت افغانستان نمی تواند مذاکره ای با گروه های تروریستی و حامیان آن ها داشته باشد

مذاکره با گروه های تروریستی که علیه دولت و ملت افغانستان می جنگند، و حامیان آن ها امکان پذیر نیست

کارشناس سیاسی افغان تاکید کرد: دولت افغانستان نمی تواند هیچ مذاکره ای با گروه های تروریستی که علیه دولت و ملت افغانستان می جنگند، و حامیان آن ها داشته باشد.

دکتر محمد قاهر سینا در گفت و گو با خبرنگار رادیو دری با اشاره به اظهارات اخیر سرتاج عزیز مشاور صدراعظم پاکستان در امور بین الملل مبنی بر اینکه طالبان حاضر به مذاکره هستند اظهار داشت: حکومت افغانستان موضع واضح خود را اعلام کرده و آن این است که راه های مذاکره با تمام گروه های مسلح مخالف که علیه دولت و مردم برنامه های تروریستی را سازماندهی می کنند بسته شده است.

وی افزود: نیروهای امنیتی و نظامی افغانستان آماده هستند و باید عملیات نظامی علیه آن ها صورت بگیرد و با نیروهای مسلح مخالف حکومت و مردم که دشمن محسوب می شوند باید جنگید.

اظهارات سرتاج عزیز نشان دهنده ی آن است که بار دیگر می خواهد برنامه های هدفمند رسیدن به صلح در افغانستان را به دیالوگ بازی های سیاسی بکشاند و برای وضعیت اقتصادی و سیاسی متشنج پاکستان در سطح جهانی لابی گری و کشور خود را از این وضعیت خارج کند.

به گفته ی این کارشناس افغان هیچ امیدواری وجود ندارد که طالبان پای میز مذاکره حاضر شوند و طالبانی که از طریق پاکستان و با ضمانت آن کشور برای مذاکره حاضر می شوند جاسوسان پاکستان هستند که می خواهند در داخل دولت افغانستان برای خود جا باز کنند که این امکان ندارد و طالبان اگر می خواهند به برنامه صلح بپیوندند باید سلاح خود را به زمین بگذارند و وارد زندگی عادی شوند.

محمد قاهر سینا عنوان کرد: اگر طالبان می خواهند به برنامه ی صلح بپیوندند بهترین راه این است که از طریق دفتر طالبان در قطر و یا شورایی که دارند اقدام و آمادگی خود را برای مذاکرات اعلام کنند که می توانند در برخی کشورها با نمایندگان دولت افغانستان گفتگو کنند، اما اینکه پاکستانی ها در مورد آنان و آمادگی شان برای صلح صحبت می کنند به این معنی است که طالبان گروهی مستقل نیستند و شبه نظامیانی هستند که به نفع حکومت پاکستان کار می کنند.

این صاحبنظر سیاسی بیان داشت: اینکه گفته می شود بر پاکستان به عنوان حامی طالبان باید فشار وارد شود به این معنی نیست که پاکستانی ها از جانب طالبان سخن بگویند بلکه باید حمایت های نظامی و استخباراتی خود را از گروه های شبه نظامی که آن ها را به افغانستان برای خرابکاری اعزام می کنند، قطع کند و مبارزه ی صادقانه ای علیه تروریست ها داشته باشد.

آقای سینا یادآور شد بیش از چهل سال است که پاکستان بینش منفی نسبت به صلح منطقه ای دارد و همیشه برای افغانستان مشکل ساز بوده است از اینرو دیگر نمی توان به وعده های پاکستان اعتماد کرد به هر صورت پس از آن که افغانستان مسیرهای تجاری خود را از طریق جمهوری اسلامی ایران و آسیای میانه باز کند پاکستان تحت فشار قرار خواهد گرفت تا در مبارزه با تروریزم و تامین صلح منطقه صداقت به خرج دهد.

وی اضافه کرد: تا زمانی هم که پاکستان اقدامات عملی علیه طالبان، داعش و سایر گروه های تروریستی در داخل خاک خود انجام ندهد افغانستان اعتمادی به آن کشور نخواهد داشت.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید