این وب سایت بسته شده است. ما به پارس تودی دری تغییر پیدا کرده ایم.
دوشنبه, 11 اسد 1395 11:15

دولت افغانستان راه خود را از مردم جدا کرده و توجهی به خواسته های آنان ندارد

دولت افغانستان راه خود را از مردم جدا کرده و توجهی به خواسته های آنان ندارد

اصرار دولت افغانستان بر تغییر مسیر خط انتقال برق ترکمنستان با وجود ماجراهای پیش آمده نشانه جدایی راه دولت از ملت است

کارشناس سیاسی-فرهنگی افغان تاکید کرد: اینکه دولت افغانستان با وجود ماجراهای پیش آمده هنوز هم بر تغییر مسیر خط انتقال برق ترکمنستان اصرار دارد نشان دهنده ی جدایی راه دولت از ملت است.

دکتر سید وحید ظهوری حسینی در گفت و گو با خبرنگار رادیو دری اظهار داشت: دولت افغانستان چندان به خواسته های مردم توجهی ندارد، تغییر مسیر خط انتقال برق ترکمنستان از مسیری که قبلاً تعیین شده بود و مسیر بامیان-میدان وردک بود، به مسیر سالنگ باعث موج اعتراضات مردم شد که در تظاهرات مردمی برای مطالبه حقشان در این رابطه، حادثه انفجاری و جنایت بزرگی در کابل رخ داد.

عضو موسس بنیاد علمی-فرهنگی کوثر افزود: اینکه دولت افغانستان علی رغم کارشناسی های انجام شده که مسیر بامیان را برای انتقال برق پیشنهاد کرده، پافشاری های مردم و مخصوصاً قربانیان زیادی که در این مسیر دادند باز هم اصرار دارد که این خط از مسیر سالنگ بگذرد نشان دهنده آن است که راه خود را از مردم جدا کرده است.

وی تصریح کرد: حال که دولت جمع کثیری از ملت افغانستان را نادیده می گیرد، به خواسته های آن ها توجه نمی کند و بر خواسته ناحق خود اصرار می ورزد، مردم این کشور یکپارچه از جنبش روشنایی حمایت خواهد کرد و این دولت است که در نهایت متضرر می شود.

به گفته این کارشناس افغان شاید حرکتی که جنبش روشنایی انجام داد اشکالاتی هم داشته باشد اما از آنجایی که عده ای افراد مظلوم می خواستند از حق خود دفاع کنند دولت باید از آن ها حمایت می کرد و حال که جنایتی از سوی دشمنان صورت گرفته و دولت هم تا حدی در این قضیه متهم است باید از مردم حمایت و به خواسته های آنان توجه کند.

ظهوری حسینی در مورد اینکه دولت افغانستان اعلام کرده تفاهم نامه اجرایی خط انتقال برق از منطقه دوشی تا بامیان بین شرکت برق افغانستان (برشنا) و بانک توسعه آسیایی امضا شده و کار آن به زودی آغاز می شود در حالی که جنبش روشنایی اعلام می کند اعتمادی ندارد و ممکن است برای فریب افکار عمومی باشد گفت: مهم این است که کار اصلی که باید انجام می شد نشده، انحراف صورت گرفته و دولت می خواهد مسیر خط انتقال برق ترکمنستان را تغییر دهد.

این کارشناس سیاسی-فرهنگی عنوان کرد: عدم اعتماد مردم به وعده های دولت بر مبنای تجارب گذشته است، پروژه انتقال برق از دوشی به بامیان هم برنامه ای کاملاً جدا است، شرایط خاص خود را دارد و روند کارشناسی مخصوص به خود را باید طی کند اما تغییر مسیر خط انتقال برق ترکمنستان خیانت بزرگی به ملت افغانستان است.

وی اضافه کرد: تشکیل کمیسیون حقیقت یاب در مورد فاجعه انفجار در روز تظاهرات جنبش روشنایی هم حداقل کاری بود که دولت می توانست انجام دهد، اگر این کمیسیون واقعاً بی طرف باشد باید اگر قصوری متوجه دولت است آن را مطرح کند زیرا جنبش روشنایی دولت را هم متهم می داند. اما از آنجایی کمیسیون حقیقت یاب هم متشکل از افراد دولتی است به نظر نمی رسد در این مسیر حرکت کند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید