مصاحبه ها http://dari.irib.ir Tue, 16 Oct 2018 03:59:26 +0430 fa-af دولت، مردم و نخبگان افغان دسایس نفاق افکنانه را خنثی کنند http://dari.irib.ir/news/2010-08-11-02-51-06/item/120983-دولت،-مردم-و-نخبگان-افغان-دسایس-نفاق-افکنانه-را-خنثی-کنند http://dari.irib.ir/news/2010-08-11-02-51-06/item/120983-دولت،-مردم-و-نخبگان-افغان-دسایس-نفاق-افکنانه-را-خنثی-کنند

دولت، مردم و نخبگان افغان در کنار هم توطئه ها و دسایس دشمنان بویژه تلاش های نفاق افکنانه را خنثی کنند

دبیر کل حزب رفاه ملی افغانستان تاکید کرد: دولت، مردم و نخبگان افغان باید در کنار هم توطئه ها و دسایس دشمنان بویژه تلاش های آنان برای ایجاد نفاق را خنثی کنند.

محمد حسن جعفری در گفت و گو با خبرنگار رادیو دری در کابل با اشاره به گزارش هایی مبنی بر اینکه برخی در تبانی با گروه های تروریستی خارجی درصدد راه اندازی جنگ مذهبی در افغانستان هستند اظهار داشت: توطئه های دشمنان مردم افغانستان اخیراً و بویژه پس از حادثه دوم اسد و انفجار در میان تظاهرکنندگان جنبش روشنایی در کابل با شدت بیشتری مشاهده می شود.

وی افزود: برخی کشورهای غربی، برخی کشورهای عربی و پاکستان تلاش می کنند که از اوضاع خاص افغانستان به نفع خود استفاده کنند اما شخصیت های افغان باید از خود درایت و کفایت نشان دهند تا از بروز احتمالی نفاق و تفرقه جلوگیری کنند و حتی حرف های خود را سنجیده بزنند.

به گفته این فعال سیاسی برخی ها در جامعه افغانستان بحث رهبران سنتی و رهبران جوان را مطرح می کنند اما مردم افغانستان خودشان از درک و مطالعه لازم برخوردارند، حقایق را می دانند و تمام شخصیت ها را به خوبی می شناسند و بحث های قومی، منطقه ای و مذهبی که از سوی برخی مطرح می شود، نشان دهنده ناآگاهی آن ها از شرایط و اوضاع افغانستان است.

جعفری یادآور شد که هیچ کس نباید اختلافات مذهبی و قومی را در افغانستان دامن بزند، مردم افغانستان امروز منافع، فرصت ها و تهدیدهای مشترک دارند که باید به آن ها توجه داشته باشند، اگر در این کشور امنیت و صلح و ثبات باشد برای همه است، داعش و طالبان به هیچ کس رحم نمی کنند، بخشی از طالبان اکنون به نام داعش فعالیت می کنند و جنایت و قساوت شان بیشتر شده است.

این کارشناس سیاسی افغان گفت: طالبان، داعش و القاعده، بوکوحرام، سپاه صحابه، لشکر جهنگوی و امثال این ها همه پروژه هایی هستند که با کمک برخی دولت های عربی که ادعای اسلامی بودن را هم دارند ایجاد شدند که بالاخره خودشان هم از آن ها متضرر خواهند شد.

دبیر کل حزب رفاه ملی افغانستان عنوان کرد که علما و روحانیون افغانستان نقش بسزایی در روشن کردن افکار عمومی دارند و دولت هم باید از این نقش آن ها به نحو احسن استفاده کند نه اینکه فقط به تعدادی از علمای دولتی وابسته باشد. دولت باید از علما و روحانیون خارج از چارچوب دولت و احزاب، سازمان ها و نهادها، روشنفکران و فرزانگان دعوت کند تا نظرات و دیدگاه های خود را برای بهبود وضعیت این کشور مطرح کنند.

به گفته جعفری همه وظیفه و مسوولیت دارند در جهت برقراری امنیت و صلح و ثبات در این کشور تلاش کنند، در صورتی که یک نفر کشتی را سوراخ کند همه سرنشینان آن غرق می شوند، اگر هم افراد نادانی در یک کشور اقدامات جاهلانه انجام دهند، ضررش متوجه همه خواهد بود پس باید جلو افراد جاهل گرفته شود.

این فعال سیاسی تاکید کرد: باید جلو افراد فرصت طلبی که به دنبال منافع سیاسی خود هستند گرفته شود. دولت افغانستان هم باید متوجه حرکات خود و نیروهای تحت امر خود باشد و اجازه دهد ندهد که میان مردم و دولت فاصله ایجاد شود و باید مشروعیت و مقبولیت نسبی خود را حفظ کند.

وی اضافه کرد: بصورت کلی در صورتی که دولت می خواهد با گروه های تروریستی، تکفیری، سلفی و وهابی مقابله صورت بگیرد و جلو دسایس و توطئه ها گرفته شود باید با احزاب، جریان ها و ملت افغانستان همنوایی، همدلی و همسویی داشته باشد.

]]>
مصاحبه ها Tue, 02 Aug 2016 16:28:12 +0430
داعش به دنبال اسلام هراسی و تفرقه مذهبی است اما به اهداف خود نخواهد رسید http://dari.irib.ir/news/2010-08-11-02-51-06/item/120979-داعش-به-دنبال-اسلام-هراسی-و-تفرقه-مذهبی-است-اما-به-اهداف-خود-نخواهد-رسید http://dari.irib.ir/news/2010-08-11-02-51-06/item/120979-داعش-به-دنبال-اسلام-هراسی-و-تفرقه-مذهبی-است-اما-به-اهداف-خود-نخواهد-رسید

داعش به دنبال اسلام هراسی و تفرقه مذهبی است اما به اهداف خود نخواهد رسید

روحانی فعال افغان تاکید کرد: گروه تروریستی داعش به دنبال دین هراسی، اسلام هراسی و تفرقه مذهبی در میان مردم است اما به اهداف خود نخواهد رسید.

حجت الاسلام والمسلمین محمد حسین جعفری قندوزی در گفت و گو با خبرنگار رادیو دری در رابطه با هشدار گروه تروریستی داعش مبنی بر اینکه که شیعیان افغانستان را بیشتر هدف قرار خواهد داد

اظهار داشت: گروه داعش گروهی ضاله، ظالم و تروریستی است که ارتباطی با هیچ یک از مذاهب دینی و اسلامی ندارد.

وی افزود: اعمال تروریستی و رعب و وحشتی که این گروه تروریستی ایجاد می کند به اثبات رسانده که داعش نه مرز می شناسد، نه جغرافیا و نه مرز دینی و مذهبی و عملکرد این گروه خاص خودش و اربابانش است که آن را تامین و حمایت می کنند.

این روحانی افغان گفت: مردم مسلمان، متدین، مجاهد و قهرمان افغانستان اعم از شیعه و سنی در کنار هم برادر وار زندگی می کنند و در طول تاریخ زندگی مسالمت آمیز داشته اند. داعشی ها هم با شکست هایی که خورده اند و ضربات سنگینی که از اردوی ملی افغانستان متحمل شده اند، به این درک رسیده اند که افغانستان جای آن ها نیست و مردم مسلمان و مجاهد افغانستان اعمال ضد دینی و تروریستی آن ها را تحمل نمی کنند.

جعفری قندوزی عنوان کرد: در افغانستان نیروهای اردو، پلیس، امنیت، دولت و ملت همه در کنار هم هستند و در مقابل داعش و توطئه های این گروه ایستادگی خواهند کرد و این گروه تروریستی در افغانستان هیچ توفیقی نخواهد داشت. اعمال تروریستی هم که اخیراً داعش مسوولیت آن را به عهده گرفته احتمالاً در راستای همین نفاق افکنی و تفرقه بین مذاهب اسلامی است که این توطئه آنان هم شکست خورده است.

وی تصریح کرد: زمانی که حادثه تروریستی و انفجاری دوم اسد (مرداد) در کابل در تظاهرات جنبش روشنایی صورت گرفت و صدها تن از اعضای جنبش روشنایی کشته و زخمی شدند، مردم از مذاهب و اقوام مختلف در برابر بیمارستان ها حاضر شدند و بدون توجه به اینکه مجروحین از چه مذهب و قومی هستند به آنان خون اهدا کردند که بیانگر وحدت مستحکم مردم افغانستان است.

این روحانی افغان گفت: عملکرد گروه تروریستی داعش و از جمله عملیاتی که در فرانسه یا دیگر کشورهای غربی انجام می دهند به گونه ای است که در هر جایی ممکن است اعمال تروریستی خود را انجام دهد چه در بین مسلمانان و چه در جایی که هیچ مسلمانی نباشد.

وی اضافه کرد: از اهدف اصلی داعش اسلام هراسی و دین هراسی است اما در مقابل، متولیان امور دینی و اسلامی در کشورهای مختلف از جمله افغانستان در تبیین اهداف این گروه تروریستی خوب عمل کردند و اکنون دولتمردان و سیاستمداران مسلمان و غیر مسلمان در بسیاری از کشورهای دنیا به این درک رسیده اند که اعمال گروه های تروریستی مانند داعش ربطی به اسلام ندارد بنابر این داعش در این پروژه خود قطعاً ناکام خواهد ماند.

]]>
مصاحبه ها Tue, 02 Aug 2016 13:32:30 +0430
برگزاری لویه جرگه به منظور تعیین تکلیف حکومت وحدت ملی افغانستان توجیهی ندارد http://dari.irib.ir/news/2010-08-11-02-51-06/item/120954-برگزاری-لویه-جرگه-به-منظور-تعیین-تکلیف-حکومت-وحدت-ملی-افغانستان-توجیهی-ندارد http://dari.irib.ir/news/2010-08-11-02-51-06/item/120954-برگزاری-لویه-جرگه-به-منظور-تعیین-تکلیف-حکومت-وحدت-ملی-افغانستان-توجیهی-ندارد

شرایط برگزاری لویه جرگه به منظور تعیین تکلیف حکومت وحدت ملی افغانستان کدر حال حاضر فراهم نیست

کارشناس و فعال سیاسی افغان تاکید کرد: برگزاری لویه جرگه به منظور تعیین تکلیف حکومت وحدت ملی افغانستان که از سوی برخی حلقات مطرح می شود از نظر قانونی توجیهی ندارد.

سید جواد حسینی سخنگوی جبهه ملی نوین افغانستان در گفت و گو با خبرنگار رادیو دری در کابل اظهار داشت: نهادهای قانونی مانند مجلس شورای ملی در افغانستان وجود دارد و اگر قرار باشد در مورد مساله ی مهمی تصمیم گیری شود می توانند در این خصوص اقدام کنند و نیازی به تشکیل لویه جرگه نیست.

وی افزود: در حال حاضر زمینه های تشکیل لویه جرگه قانون اساسی هم فراهم نیست و تنها امکان برگزاری لویه جرگه عنعنوی یا سنتی وجود دارد که آن هم صلاحیت لازم برای تصمیم گیری در مورد مسایل بزرگ کشوری را دارا نیست.

از آنجا که طبق توافقنامه حکومت وحدت ملی افغانستان طی دو سال برخی موارد از جمله تغییر پست ریاست اجرایی به پست صدارت آن هم از طریق برگزاری لویه جرگه قانون اساسی و ایجاد تغییر در آن باید عملی می شد اکنون برخی حلقات از ضرورت برگزاری لویه جرگه سخن می گویند.

به گفته حسینی، حامد کرزی رئیس جمهور سابق و تیم وی که بحث تشکیل لویه جرگه را مطرح می کنند به نحوی می خواهند از این طریق مباحثی مانند دولت موقت و از این قبیل مسایل را روی کار بیاورند، از اینرو بهتر است روی نهادهای قانونی که در کشور وجود دارد تکیه شود.

این تحلیلگر سیاسی عنوان کرد: بر اساس قانون، لویه جرگه ای که باید برای تغییر نظام تشکیل شود لویه جرگه قانون اساسی است برای این منظور باید، شوراهای ولسوالی ها (شهرستان ها) به عنوان بخشی از لویه جرگه وجود داشته باشد که انتخابات آن هنوز صورت برگزار نشده پس زمینه تشکیل لویه جرگه فراهم نیست.  

این فعال سیاسی در مورد اینکه برخی عمر حکومت وحدت ملی را بر اساس آنچه توافق شده بود خاتمه یافته می دانند گفت: حکومت وحدت ملی بر اساس یک توافقنامه ایجاد شد که طی دو سال باید کارهای مشخصی را انجام می داد که هیچ یک از این کارها صورت نگرفته و پس از پایان دو سالگی، مشروعیت آن زیر سوال است اما اگر این حکومت بتواند به یک اجماع سیاسی از طریق نهادها و احزاب سیاسی و جامعه ی مدنی دست پیدا کند می تواند مشروعیت خود را تمدید کند.

وی اضافه کرد: البته در این اجماع سیاسی عملکرد دو سال گذشته حکومت وحدت ملی هم می تواند نقش داشته باشد حال آنکه این حکومت طی دو سال گذشته عملکرد مثبتی نداشته و به وعده های خود هم عمل نکرده است.

]]>
مصاحبه ها Mon, 01 Aug 2016 13:42:09 +0430
دولت افغانستان راه خود را از مردم جدا کرده و توجهی به خواسته های آنان ندارد http://dari.irib.ir/news/2010-08-11-02-51-06/item/120950-دولت-افغانستان-راه-خود-را-از-مردم-جدا-کرده-و-توجهی-به-خواسته-های-آنان-ندارد http://dari.irib.ir/news/2010-08-11-02-51-06/item/120950-دولت-افغانستان-راه-خود-را-از-مردم-جدا-کرده-و-توجهی-به-خواسته-های-آنان-ندارد

اصرار دولت افغانستان بر تغییر مسیر خط انتقال برق ترکمنستان با وجود ماجراهای پیش آمده نشانه جدایی راه دولت از ملت است

کارشناس سیاسی-فرهنگی افغان تاکید کرد: اینکه دولت افغانستان با وجود ماجراهای پیش آمده هنوز هم بر تغییر مسیر خط انتقال برق ترکمنستان اصرار دارد نشان دهنده ی جدایی راه دولت از ملت است.

دکتر سید وحید ظهوری حسینی در گفت و گو با خبرنگار رادیو دری اظهار داشت: دولت افغانستان چندان به خواسته های مردم توجهی ندارد، تغییر مسیر خط انتقال برق ترکمنستان از مسیری که قبلاً تعیین شده بود و مسیر بامیان-میدان وردک بود، به مسیر سالنگ باعث موج اعتراضات مردم شد که در تظاهرات مردمی برای مطالبه حقشان در این رابطه، حادثه انفجاری و جنایت بزرگی در کابل رخ داد.

عضو موسس بنیاد علمی-فرهنگی کوثر افزود: اینکه دولت افغانستان علی رغم کارشناسی های انجام شده که مسیر بامیان را برای انتقال برق پیشنهاد کرده، پافشاری های مردم و مخصوصاً قربانیان زیادی که در این مسیر دادند باز هم اصرار دارد که این خط از مسیر سالنگ بگذرد نشان دهنده آن است که راه خود را از مردم جدا کرده است.

وی تصریح کرد: حال که دولت جمع کثیری از ملت افغانستان را نادیده می گیرد، به خواسته های آن ها توجه نمی کند و بر خواسته ناحق خود اصرار می ورزد، مردم این کشور یکپارچه از جنبش روشنایی حمایت خواهد کرد و این دولت است که در نهایت متضرر می شود.

به گفته این کارشناس افغان شاید حرکتی که جنبش روشنایی انجام داد اشکالاتی هم داشته باشد اما از آنجایی که عده ای افراد مظلوم می خواستند از حق خود دفاع کنند دولت باید از آن ها حمایت می کرد و حال که جنایتی از سوی دشمنان صورت گرفته و دولت هم تا حدی در این قضیه متهم است باید از مردم حمایت و به خواسته های آنان توجه کند.

ظهوری حسینی در مورد اینکه دولت افغانستان اعلام کرده تفاهم نامه اجرایی خط انتقال برق از منطقه دوشی تا بامیان بین شرکت برق افغانستان (برشنا) و بانک توسعه آسیایی امضا شده و کار آن به زودی آغاز می شود در حالی که جنبش روشنایی اعلام می کند اعتمادی ندارد و ممکن است برای فریب افکار عمومی باشد گفت: مهم این است که کار اصلی که باید انجام می شد نشده، انحراف صورت گرفته و دولت می خواهد مسیر خط انتقال برق ترکمنستان را تغییر دهد.

این کارشناس سیاسی-فرهنگی عنوان کرد: عدم اعتماد مردم به وعده های دولت بر مبنای تجارب گذشته است، پروژه انتقال برق از دوشی به بامیان هم برنامه ای کاملاً جدا است، شرایط خاص خود را دارد و روند کارشناسی مخصوص به خود را باید طی کند اما تغییر مسیر خط انتقال برق ترکمنستان خیانت بزرگی به ملت افغانستان است.

وی اضافه کرد: تشکیل کمیسیون حقیقت یاب در مورد فاجعه انفجار در روز تظاهرات جنبش روشنایی هم حداقل کاری بود که دولت می توانست انجام دهد، اگر این کمیسیون واقعاً بی طرف باشد باید اگر قصوری متوجه دولت است آن را مطرح کند زیرا جنبش روشنایی دولت را هم متهم می داند. اما از آنجایی کمیسیون حقیقت یاب هم متشکل از افراد دولتی است به نظر نمی رسد در این مسیر حرکت کند.

]]>
مصاحبه ها Mon, 01 Aug 2016 11:15:23 +0430
گروه های تروریستی در افغانستان از مردم به عنوان سپر انسانی استفاده می کنند http://dari.irib.ir/news/2010-08-11-02-51-06/item/120927-گروه-های-تروریستی-در-افغانستان-از-مردم-به-عنوان-سپر-انسانی-استفاده-می-کنند http://dari.irib.ir/news/2010-08-11-02-51-06/item/120927-گروه-های-تروریستی-در-افغانستان-از-مردم-به-عنوان-سپر-انسانی-استفاده-می-کنند

استفاده گروه های تروریستی از مردم به عنوان سپر انسانی باعث افزایش تلفات غیرنظامیان در افغانستان شده است

کارشناس و فعال سیاسی-فرهنگی افغان تاکید کرد: استفاده گروه های تروریستی از مردم به عنوان سپر انسانی باعث افزایش تلفات غیرنظامیان در افغانستان شده است.

سید رحمت الله نهضت یار در گفت و گو با خبرنگار رادیو دری در کابل با اشاره به ابراز نگرانی برخی نهادهای بین المللی در مورد افزایش تلفات غیر نظامیان در افغانستان اظهار داشت: در سال جاری از یکسو نیروهای داعش، طالبان و القاعده فعالیت های خود را افزایش داده اند و از سوی دیگر نیروهای دولتی عملیات مختلفی را راه اندازی کرده اند که در این میان غیرنظامیان قربانی می شوند.  

وی افزود: نیروهای داعش و طالبان هم بیشتر در خانه های مسکونی و در میان غیرنظامیان موضع گیری و از مردم به عنوان سپر انسانی استفاده می کنند که این وضعیت باعث افزایش تلفات غیرنظامیان شده است.

این کارشناس افغان عنوان کرد: در پشت گروه های تروریستی مانند داعش توطئه خارجی ها قرار دارد که به فکر دستیابی به اهداف خود هستند و هیچ توجهی به تلفات افراد غیرنظامی در این راه ندارند، تروریست ها هم از جایگاه حقوقی برخوردار نیستند که نگران بازپرسی و محاکمه خود در آینده باشند.

نهضت یار بیان داشت که جریان فعالیت گروه های مسلح مخالف دولت در افغانستان دو بعد دارد که یک بعد آن مربوط به افرادی است که در داخل این کشور می جنگند و بعد دیگر قدرت هایی که آن ها را حمایت می کنند که مخصوصاً آن ها به هیچ عنوان به فکر جان غیرنظامیان در افغانستان نیستند.

به گفته این کارشناس افغان تعدادی از تروریست هایی که علیه روسیه اقدام می کنند و چچنی، ازبک و عرب می باشند در مرزهای افغانستان حضور پیدا کرده اند و سازمان های استخباراتی منطقه هم از آن ها حمایت می کنند، این جریان یک پروژه دوامدار است که تنها به افغانستان هم محدود نمی شود.

وی اضافه کرد: کشورهای قدرتمند غربی به دنبال تجزیه کشورهای اسلامی هستند تا بر آن ها تسلط پیدا کنند، از اینرو جنگ در سوریه و عراق و برخی دیگر از کشورها را دوام می دهند و علاوه بر این می خواهند دارایی های کشورهای منطقه را به تاراج ببرند.

]]>
مصاحبه ها Sun, 31 Jul 2016 13:40:36 +0430
دولت افغانستان باید بویژه با کشورهای همسایه و منطقه روابط نزدیک برقرار کند http://dari.irib.ir/news/2010-08-11-02-51-06/item/120925-دولت-افغانستان-باید-بویژه-با-کشورهای-همسایه-و-منطقه-روابط-نزدیک-برقرار-کند http://dari.irib.ir/news/2010-08-11-02-51-06/item/120925-دولت-افغانستان-باید-بویژه-با-کشورهای-همسایه-و-منطقه-روابط-نزدیک-برقرار-کند

افغانستان با همه کشورها بویژه کشورهای منطقه و از جمله روسیه روابط دوستانه و توام با احترام متقابل داشته باشد

کارشناس سیاسی-نظامی افغان گفت: مردم افغانستان می خواهند با همه ی کشورها بویژه کشورهای منطقه و از جمله روسیه روابط دوستانه و متوازن توام با احترام متقابل داشته باشند و حکومت هم باید به این مساله توجه داشته باشد.

محمد امین زازی در گفت و گو با خبرنگار رادیو دری در کابل با اشاره به سفر اخیر حنیف اتمر مشاور امنیت ملی افغانستان به روسیه اظهار داشت: شرایط کنونی افغانستان ایجاب می کند که روابط گسترده ای با تمام کشورها بویژه کشورهای همسایه و منطقه داشته باشد، روسیه هم از جمله کشورهایی است که در ایجاد حکومت داری خوب و بویژه در بخش نظامی کمک های زیادی به افغانستان کرده و شایسته است روابط نزدیکی با آن برقرار شود.

وی افزود: طی سالیان متمادی نظامیان افغان در روسیه آموزش دیده اند با سلاح های روسی آشنا شده و از آن استفاده کرده اند و اردوی افغانستان هم با سلاح های روسی کاملاً مجهز بود اما طی چند سال گذشته بر اثر دسایس برخی از کشورهای منطقه و حامیان جهانی آن ها این تجهیزات تاراج و از بین برده شد و یا به پاکستان فروخته شد.

به گفته این کارشناس نظامی شرایط این کشور هم خاص است و مخصوصاً پاکستان که به هیچ قانونی پایبند نیست در همسایگی افغانستان قرار دارد، با توجه به اینکه وزارت دفاع افغانستان تامین امنیت کشور را بر عهده دارد، ضروری است که اردوی قوی و سلاح های پیشرفته داشته باشد و روسیه می تواند در تامین این نیاز همکاری کند.

زازی عنوان کرد: افغانستان به عنوان یک کشور مستقل و آزاد می تواند با هر کشوری رابطه برقرار کند با وجود این کشورهای غربی و بویژه امریکا که روابط نزدیکی با افغانستان برقرار کرده اند ممکن است در رابطه بین افغانستان و روسیه ایجاد مشکل کنند اما به هر صورت نگرانی زیادی هم از اینکه روسیه چند هلیکوپتر نظامی به افغانستان بدهد نخواهند داشت.

وی بیان داشت که مردم افغانستان می خواهند تجهیزات اردو و دیگر ارگان های نظامی شان کامل باشد، اما امریکا و ناتو این را نمی خواهند، آن ها نه خودشان تجهیزات کامل نظامی به افغانستان می دهند تا نیازهای این کشور رفع شود و نه تمایل دارند که دیگر کشورها و مخصوصاً روسیه این کار را بکند.

این کارشناس افغان گفت: افغانستان به یک حکومت مردمی قوی مستقل نیاز دارد اما امروز تعدادی از افرادی که در راس قدرت قرار دارند وابسته به پاکستان هستند، تعدادی هم دارای تفکر غربی می باشند که فقط به ثروت و سرمایه گذاری فکر می کنند و این دو قشر امروز بر مردم افغانستان حکومت می کنند که به موقعیت منطقه ای و جهانی این مردم لطمه وارد کرده است.

وی اضافه کرد: به هر صورت روابط حسنه و نزدیک افغانستان با کشورهای همسایه و منطقه بسیار بهتر و ضروری تر از روابط با کشورهای غربی و دور مانند امریکا است و دولت افغانستان باید به عنوان یک دولت مستقل به فکر برقراری این روابط باشد.

]]>
مصاحبه ها Sun, 31 Jul 2016 11:34:55 +0430
مطالبه جنبش روشنایی که با خون صدها افغان امضا شده قابل گفت و گو نیست http://dari.irib.ir/news/2010-08-11-02-51-06/item/120909-مطالبه-جنبش-روشنایی-که-با-خون-صدها-افغان-امضا-شده-قابل-گفت-و-گو-نیست http://dari.irib.ir/news/2010-08-11-02-51-06/item/120909-مطالبه-جنبش-روشنایی-که-با-خون-صدها-افغان-امضا-شده-قابل-گفت-و-گو-نیست

مطالبه جنبش روشنایی که با خون صدها تن از سرمایه های افغانستان امضا شده به هیچ عنوان قابل گفت و گو نیست

عضو ارشد جنبش روشنایی تاکید کرد: مطالبه این جنبش اکنون با خون صدها تن از سرمایه های افغانستان امضا شده و به هیچ وجه قابل گفت و گو نیست.

محمد عارف رحمانی عضو پارلمان افغانستان و از اعضای ارشد جنبش روشنایی گفت: این جنبش یک خواسته روشن و مشخص دارد و آن انتقال خط برق 500 کیلو ولت ترکمنستان از مسیر بامیان- میدان وردک است.

وی در مورد فاجعه ی دوم اسد (مرداد) در کابل و وقوع حمله انفجاری در میان تظاهرکنندگان جنبش در میدان دهمزنگ کابل نیز اظهار داشت: ما خواستار تحقیقات همه جانبه تحت نظر مراجع بین المللی در این خصوص هستیم و این خواسته را مطرح کرده ایم.

این عضو پارلمان افغانستان در خصوص کمیسیون حقیقت یابی هم که تحت ریاست دادستان کل افغانستان از سوی رئیس جمهور غنی برای بررسی جوانب این فاجعه تشکیل شده عنوان کرد: این کمیسیون غیر تخصصی و به نوعی حکومتی است از اینرو مورد قبول جنبش روشنایی نیست ضمن اینکه حکومت هم در این قضیه در جایگاه متهم قرار دارد.

رحمانی بیان داشت: حکومتی که خودش متهم و از نظر ما مقصر است نمی شود که هم شاکی باشد، هم دادستان و هم قاضی. از اینرو جنبش روشنایی خواهان انجام تحقیقات مستقل از سوی یک مرجع بی طرف و تحت نظارت مراجع بین المللی شدیم.

این صاحبنظر افغان گفت: ما در بسیاری زمینه ها مشکوک هستیم، تعداد زیادی از شهدا و زخمی های جنبش روشنایی توسط کلاشنیکف و توسط افرادی که لباس پلیس را بر تن داشتند هدف قرار گرفته اند و طبق شواهد و اسناد حدود بیست دقیقه قبل از وقوع انفجار، نیروهای امنیتی تقریباً 200 متر از محل انفجار فاصله گرفته بودند و زمانی که جمعیت پراکنده شدند از سوی نیروهای پلیس هدف قرار گرفتند.

وی همچنان خاطرنشان کرد: حکومت، امنیت ارگ ریاست جمهوری را با هزاران نیروی امنیتی و با کانتینرها تامین کرده بود اما امنیت یک میدان را که حداکثر دو هزار متر مربع است و تظاهرکنندگان را که قول داده بود، تامین نکرد که این مساله سوال برانگیز است.

این عضو پارلمان افغانستان تاکید کرد: با وجود اینکه داعش مسوولیت انفجار را بر عهده گرفته است، بر اساس گزارش ها نماینده سازمان ملل متحد درباره اینکه انفجار از سوی نیروهای داعش صورت گرفته باشد ابراز تردید کرده است. مسایل مختلفی وجود دارد که باید روشن و کشف شود و اینکه داعش ادعایی کرده یک جانب قضیه است.

رحمانی در مورد اینکه از مراجع بین المللی درخواست نظارت بر روند تحقیقات و بررسی ها شده، گفت: هنوز رفتار قانونی از سوی مسوولین و نهادها در افغانستان بصورت کامل دیده نمی شود، دادستانی تحت نظر ریاست جمهوری است و در کمیسیونی هم که تشکیل شده کسی در جرم شناسی و تحقیقات مربوطه حرفه ای نیست و از لحاظ ساختاری هم در آن کسانی هستند که مخالف تظاهرات بودند و در کل همه حکومتی هستند و نمی توان به استقلال عمل و واقع گرایی آن ها اعتماد داشت.

این عضو جنبش روشنایی عنوان کرد که این جنبش یک مطالبه مشخص دارد که با خون صدها انسان که سرمایه های این سرزمین بودند امضا و عجین شده و آن مطالبه هم این است که دولت خط انتقال برق 500 کیلو ولت ترکمنستان را از مسیر اصلی آن که در برنامه ی بزرگ برق افغانستان پیش بینی شده یعنی از بامیان-میدان وردک بگذراند.

وی تاکید کرد: ما در این خصوص دیگر گفت و گویی با حکومت نداریم و منتظریم که حکومت به عدالت تن دهد، به خون شهدا احترام بگذارد و این خواسته و مطالبه را عملی کند.

]]>
مصاحبه ها Sat, 30 Jul 2016 15:19:03 +0430
واکنش عالم دینی افغانستان به محاکمه آیت‌الله عیسی قاسم http://dari.irib.ir/news/2010-08-11-02-51-06/item/120875-واکنش-عالم-دینی-افغانستان-به-محاکمه-آیت‌الله-عیسی-قاسم http://dari.irib.ir/news/2010-08-11-02-51-06/item/120875-واکنش-عالم-دینی-افغانستان-به-محاکمه-آیت‌الله-عیسی-قاسم

محمد مختاری عالم دینی افغانستان ، اقدامات رژیم آل‌خلیفه بحرین را ناشی از حمایت کشورهای قدرتمند دنیا وسکوت کشورهای اسلامی دانست و گفت کشورهای قدرتمند دنیا به دلیل منافع سیاسی و اقتصادی در برابر سیاستهای ظالمانه آل خلیفه نه تنها سکوت کرده اند بلکه حمایتهای ویژه دارند.

عالم دینی افغانستان با اشاره به برگزاری دادگاه آیت‌الله عیسی قاسم گفت: رژیم آل‌خلیفه بحرین به دلیل حمایت کشورهای قدرتمند دنیا وسکوت کشورهای اسلامی ،کوچکترین حق و ارزشی برای مردم بحرین قائل نیست.

محمد مختاری عالم دینی افغانستان امروز در مصاحبه با رادیو دری تاکید کرد :رژیم بحرین با نظام پادشاهی و دیکتاتوری اداره می شود اما چرا کشورهای مدعی حمایت از دموکراسی در برابر اقدامات این رژیم سکوت کرده اند.

مختاری تصریح نمود : کشورهای قدرتمند دنیا به دلیل منافع سیاسی و اقتصادی در برابر سیاستهای ظالمانه آل خلیفه نه تنها سکوت کرده اند بلکه حمایتهای ویژه دارند.

وی با اشاره به سرکوب تظاهرات مردم و بازداشت رهبران احزاب سیاسی توسط آل خلیفه و همچنین کشتار مردم یمن و محرومیت دهها هزار زائر خانه خدا در حج تمتع امسال توسط ال سعود هشدار داد این سیاستهای ناشیانه در راستای اهداف و منافع دشمنان اسلام می باشد.

مختاری افزود: جهان اسلام باید در برابر سیاستهای سرکوب گرانه و ضد ارزشهای اسلامی عربستان و بحرین سکوت را بشکنند و گامهای اساسی بردارند.

محمد مختاری عالم دینی افغانستان در پایان گفت: سکوت در برابر حرکتهای غیر قانونی و غیر شرعی حاکمان عربستان و بحرین باعث شد تا آنها امروز تابعیت شیخ عیسی قاسم مرجع دینی بحرینیها را سلب کنند و حتی به محاکمه این شخصیت دینی بپردازند

]]>
مصاحبه ها Thu, 28 Jul 2016 11:36:29 +0430
نشست والیان مرزی ایران و افغانستان http://dari.irib.ir/news/2010-08-11-02-51-06/item/120835-نشست-والیان-مرزی-ایران-و-افغانستان http://dari.irib.ir/news/2010-08-11-02-51-06/item/120835-نشست-والیان-مرزی-ایران-و-افغانستان

داکتر محمد هاشم عصمت اللهی ، عضو سابق کابینه افغانستان در مصاحبه با رادیو دری گفت :جمهوری اسلامی ایران در ارتباط با مسائل منطقه و جهان جزیره ثبات را تشکیل می دهد و همکاریهای ایران و افغانستان برای حفظ ثبات سرحدات بسیار مهم می باشد.

گفتگو با داکتر محمد هاشم عصمت اللهی ، عضو سابق کابینه افغانستان

سوال: درنشست پایانی نخستین اجلاس والیان مرزی افغانستان و ایران توافق شد تا سطح همکاری های اقتصادی ،اجتماعی ،فرهنگی افزایش یابد و فیصله های این نشست به گونه جدی پیگیری گردد .گسترش همکاری ولایتهای مرزی دو کشور از کدام جهات حائز اهمیت هست؟

جواب: افغانستان در بیش از سه دهه اخیر تحت تاثیر شرایط مداخلات خارجی و تروریزم، از نعمت امنیت محروم بوده است و بدترین و سخت ترین شرایط را بر کشور ما تحمیل کردند و امروز دولت ما جدا به امنیت و ثبات نیازمند هست. افغانستان در غرب جغرافیای خود، 920 کیلمتر مرز مشترک با ایران دارد و بنابراین از لحاظ جامعه شناسی سیاسی ایجاب می کند که هردو طرف در رابطه به مسئله امنیت به عنوان پیش شرط همکاریهای اقتصادی ، اجتماعی و فرنگی تلاش کنند. ما بر این باوریم که از طرف مرزهای غرب ،هیچ نوع تهدیدی متوجه ثبات و امنیت افغانستان نیست و به واقع جمهوری اسلامی ایران در ارتباط با مسائل منطقه و جهان جزیره ثبات را تشکیل می دهد و این نشستها ضرورت دارد که دو طرف مخصوصا والیان دو طرف خط مرزی ایران و افغانستان ،با هم نشست و تفاهم داشته باشند . پس از سفر جناب اشرف غنی به جمهوری اسلامی ایران افق جدیدی در روابط اقتصادی ، فرهنگی و تاریخی باز شده است همانطور که ما در دوره جناب حامد کرزی هم کاملا روابط نیک و دوستانه و سازنده را با جمهوری اسلامی ایران داشتیم و دو طرف عزمشان جزم هست که با هم همکاری داشته باشند زیرا امنیت به تنهایی تامین نمی شود و نقش والیهای دو طرف در مدیریت همکارهای امنیتی ، سیاسی ،اقتصادی و تجاری مهم است و می توان گفت توسعه این همکاریها یک ضرورت تاریخی می باشد.

سوال: همکاریهای مرزی ایران و افغانستان چه تاثیراتی داشته است؟

جواب: جمهوری اسلامی ایران نسبت به امنیت کشور خود بسیار حساس هست و افغانستان هم که تحت تاثیر حمله های آشکار و پنهان تروریزم و مداخلات خارجیها و استکبار جهانی است به شدت به امنیت و ثبات نیاز دارد زیرا از تروریزم و ناامنی ها خیلی متضرر شده است و این ثبات در گرو ثبات مرزهاست .برخلاف مرزهای افغانستان با دیگر کشورها در بین مرزهای افغانستان و ایران شاهد ثبات هستیم و باید مسئولین دو طرف عزم خود را جزم می کنند که در این منطقه تروریزم مهار شود و این ثبات را حفظ کنند والبته شرایط منطقه ایجاب می کند که برگزاری این نشستها بیشتر شود زیرا تفاهم و اقدام مشترک در اثر همین سمینارها و نشستها تامین می شود.

]]>
مصاحبه ها Tue, 26 Jul 2016 17:22:35 +0430
نشست مقامات افغانستان، پاکستان و ناتو موضوع جدیدی برای ارایه ندارد http://dari.irib.ir/news/2010-08-11-02-51-06/item/120831-نشست-مقامات-افغانستان،-پاکستان-و-ناتو-موضوع-جدیدی-برای-ارایه-ندارد http://dari.irib.ir/news/2010-08-11-02-51-06/item/120831-نشست-مقامات-افغانستان،-پاکستان-و-ناتو-موضوع-جدیدی-برای-ارایه-ندارد

نشست مقامات افغانستان، پاکستان و ناتو در کابل تکرار نشست های قبلی است و موضوع جدیدی برای ارایه ندارد

استاد دانشگاه در کابل گفت: اجلاس سه جانبه ی مقامات افغانستان، پاکستان و ناتو در کابل تکرار  نشست های قبلی است و موضوع جدیدی برای ارایه ندارد.

دکتر عبدالطیف نظری در گفت و گو با خبرنگار رادیو دری در کابل اظهار داشت: این نشست در ادامه نشست هایی است که در گذشته هم در وارسا (ورشو) برگزار شد و هم بین افغانستان، پاکستان، چین و امریکا برگزار شده بود.

وی افزود: موضوعات کلی نشست همان موضوعات قبلی است از قبیل بحث امنیت و صلح و حمایت از دولت افغانستان به خاطر شرایط پیچیده ی این کشور و منطقه، بنابر این کارکرد آن هم فراتر از نشست های قبلی نیست و می تواند یک تکرار باشد و یا با توجه به شرایط پیچیده ی افغانستان نشستی نمادین تلقی شود.

به گفته ی این کارشناس سیاسی شرکت کنندگان در این نشست ها تلاش می کنند که افکار عمومی را با خود همسو بسازند تا نگرانی های امنیتی که به تازگی در افغانستان ایجاد شده به حداقل برسد.

نظری در مورد اظهارات دولت وزیری سخنگوی وزارت دفاع افغانستان مبنی بر اینکه یکی از اهداف این نشست گفت و گو پیرامون مساله ی خط دیورند است، گفت: به نظر نمی رسد که این مساله در این نشست بصورت جدی مطرح شود، این قضیه بیشتر بازخورد افکار عمومی است و رئیس جمهور غنی نه اراده ی آن را دارد که بتواند معضل خط دیورند را حل کند و نه توانش را دارا می باشد.

این استاد دانشگاه در کابل عنوان کرد: بحث دیورند میان افغانستان و پاکستان در حال حاضر حل شدنی نیست و حلقه های مختلفی که در درون حکومت افغانستان وجود دارند هم اجازه نخواهند داد که این معضل حل شود. حال آنکه مساله ی دیورند تنها یکی از معضلات بین افغانستان و پاکستان است و مشکلات عدیده ی دیگری هم وجود دارد.

این صاحبنظر سیاسی گفت: تا زمانی که منازعه یا رقابت بین هند و پاکستان وجود داشته باشد نگاه عمق استراتژیک پاکستان نسبت به افغانستان وجود خواهد داشت، پاکستانی ها تلاش می کنند که توازن قدرت را در منطقه ی جنوب آسیا به گونه ای رقم بزند که پاکستان ظرفیت رسیدن به یک قدرت منطقه ای را پیدا کند و به این خاطر به جغرافیایی به نام افغانستان نیاز دارد.

وی اضافه کرد: پاکستانی ها همچنان تلاش می کنند که از طریق افغانستان سیاست خود را به گونه ای سوق دهند که آسیای میانه هم بخشی از بازار کالاها و حتی سیاست پاکستان شود بنابر این تا زمانی که رویکرد کنونی پاکستان ادامه داشته باشد مشکلات بین افغانستان و پاکستان هم کماکان وجود خواهد داشت.

]]>
مصاحبه ها Tue, 26 Jul 2016 16:54:31 +0430