این وب سایت بسته شده است. ما به پارس تودی دری تغییر پیدا کرده ایم.
یکشنبه, 16 حوت 1394 12:18

کناره گیری وزیر داخله افغانستان

کناره گیری وزیر داخله افغانستان

در پی کناره گیری نور الحق علومی از وزارت داخله افغانستان ،محمد اشرف غنی رئیس جمهور این کشور سرپرست این وزارت خانه را منصوب کرد .
اشرف غنی پیش از معرفی ژنرال تاج محمد جاهد برای کسب رأی اعتماد به پارلمان ، وی را به عنوان سرپرست وزارت داخله منصوب کرد.
«سرور دانش» معاون دوم رئیس جمهوری روز شنبه ژنرال جاهد را به‌طور رسمی به عنوان سرپرست وزارت داخله افغانستان معرفی کرد.
در جلسه معارفه وی همچنین «عبدالرحمان رحمان» نیز به جای «ایوب سالنگی» به عنوان معاون وزارت داخله افغانستان معرفی شد.ژنرال جاهد پیش از این، فرمانده سپاه 207 ظفر در غرب افغانستان بوده و نزدیک به 22 سال در بخشهای مختلف نظامی این کشور فعالیت کرده است.
در پی تشدید بحران و ناامنی ها در مناطق مختلف افغانستان ،نور الحق علومی وزیر داخله استعفا و اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان با آن موافقت کرد .گروههای مختلف سیاسی و جهادی نور الحق علومی را به ناتوانی در اداره امور کشور متهم می کردند.زیرا گروه طالبان اخیرا حملات خود را در مناطق مختلف افغانستان تشدید کرده و موفق به تصرف برخی روستاها و شهرهای کوچک شده است .البته عملکرد وزارت دفاع افغانستان نیز در این خصوص به شدت زیر سوال است و برخی محافل براین اعتقادند که نبود وزیر در وزارت دفاع باعث شده است تا نیروهای امنیتی از هماهنگی لازم برای مقابله با مخالفان مسلح و تروریستها برخوردار نباشند.از اینرو محافل سیاسی در افغانستان از اشرف غنی رئیس جمهوری خواسته اند که هر چه زود تر وزیر دفاع را به پارلمان برای کسب رای اعتماد معرفی کند.
در این شرایط این محافل در مورد کارآمدی وزیر جدید داخله افغانستان برای تامین امنیت این کشور و عمل به وظایف امنیتیش ابراز تردید می کنند و براین باورند وزارت داخله به تنهایی از توان لازم برای برقراری امنیت برخوردار نیست و این وزارتخانه باید با وزارت دفاع به طور هماهنگ ضد گروههای تروریستی و خشونت طلب وارد عمل شوند. بنابراین از این دیدگاه، دولت وحدت ملی افغانستان با هماهنگی لازم و معرفی هر دو وزیر داخله و دفاع ،می تواند به هماهنگی دستگاههای امنیتی برای تامین امنیت این کشور کمک کند.
دولت افغانستان در حالی فاقد دو وزیر کلیدی و مهم است که به گفته مقامات ،این کشور خود را برای شرکت در گفتگوهای صلح با طالبان که قرار است در پاکستان برگزار شود آماده می کند.این بدان معنا است که تکمیل کابینه اشرف غنی برای هرگونه تصمیم گیری احتمالی ضروری و مهم تلقی می شود.
برخی براین اعتقادند که گروههای مخالف مسلح دولت افغانستان از ناهماهنگی ها در امور امنیتی و نظامی برای ضربه زدن به نیروهای دولتی استفاده می کنند و همین باعث شده است تا طالبان ادعا کند که در حملات اخیر خود موفقیتهایی کسب کرده است .
در هر حال، از دیدگاه ناظران سیاسی ،دولت وحدت ملی افغانستان شرایط بسیار حساسی را سپری می کند و مردم و محافل مختلف در این کشور انتظار دارند هیات حاکمه افغانستان با خرد ورزی و درک شرایط در مورد انتخاب و معرفی وزرای دفاع و داخله ،هر چه سریع تر اقدام کنند تا ضمن ایجاد اعتماد در میان مردم، مخالفان را در مورد ضربه زدن به امنیت مردم بیش از پیش ناامید کند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید