این وب سایت بسته شده است. ما به پارس تودی دری تغییر پیدا کرده ایم.
دوشنبه, 14 سرطان 1395 10:00

حمایت امریکا از موضع پاکستان در مورد خطوط مرزی

حمایت امریکا از موضع پاکستان در مورد خطوط مرزی

در حالی که محافل سیاسی و امنیتی در افغانستان انتظار دارند آمریکا در چارچوب پیمان امنیتی با کابل از هر گونه تجاوز پاکستان به خاک افغانستان جلوگیری کند ،واشنگتن اعلام کرد از موضع پاکستان درباره مدیریت مرزی با افغانستان حمایت می کند .
بنابر بیانیه روابط عمومی ارتش پاکستان، آمریکا از موضع پاکستان در خصوص مدیریت مرزی یعنی احداث تاسیسات این کشور در مرز با افغانستان حمایت کرد. به گفته مقامات نظامی پاکستان ، هیات آمریکایی به ریاست "جان مک کین" عضو جمهوریخواه مجلس سنای امریکا در ستاد مشترک ارتش پاکستان با راحیل شریف فرمانده نیروی زمینی ارتش این کشور در راولپندی دیدار و حمایت واشنگتن را اعلام کرد . ریچارد اولسون، نماینده ویژه آمریکا در امور افغانستان و پاکستان نیز در این دیدار حضور داشت .
از دیدگاه محافل سیاسی در افغانستان ،حمایت آمریکا از موضع پاکستان در قبال اختلافات ارضی اسلام آباد و کابل می تواند به تشدید تنش میان دو طرف بیانجامد. از دیدگاه این محافل ،یکی از درخواستهای اصلی پاکستان از آمریکا در قبال همکاری با واشنگتن در افغانستان و مقابله با به اصطلاح تروریسم، شناسایی خط دیورند به عنوان مرز بین المللی میان پاکستان و افغانستان است . این در حالی است که افغانستان به هیچ عنوان حاضر به شناسایی خط فرضی دیورند به عنوان مرز بین المللی با پاکستان نیست .حتی وابسته ترین رژیم های حاکم در افغانستان به پاکستان که رژیم طالبان بود در مدت حکومت خود حاضر به شناسایی خط فرضی دیورند به عنوان مرز بین المللی با پاکستان نشد.از اینرو اسلام آباد همکاری با آمریکا در افغانستان را فرصت مناسبی برای اعمال فشار بر دولت کابل برای پذیرش خط فرضی دیورند به عنوان مرز بین المللی میان افغانستان و پاکستان تشخیص داده است .
با توجه به حساسیتهای زیاد در افغانستان ،تردیدی نیست اعلام حمایت آمریکا از پاکستان در اجرای درخواستهای این کشور در مورد خط دیورند ،بیش از پیش به خشونتها در این منطقه دامن می زند.اخیرا در گذرگاه مرزی تورخم نیروهای امنیتی و مرزبانی افغانستان و پاکستان در مورد اختلافات مرزی درگیر شدند که آمریکا با سکوت خود در قبال آن به نوعی به پاکستان برای ادامه برنامه ساخت تاسیسات مرزی چراغ سبز نشان داد.اخیرا پاکستان به بهانه مقابله با تردد تروریستها و خشونت طلبان و کنترل تردد مهاجرین اقدام به ایجاد تاسیسات مرزی از جمله پاسگاه و استقرار رادار و تجهیرات الکترونیکی کرده است و اعلام کرد که قصد دارد در طول مرز پاکستان و افغانستان سیم خاردار و موانع مرزی ایجاد کند که با واکنش تند دولت افغانستان روبرو شد.
از دیدگاه محافل مختلف در افغانستان ،مساله خط دیورند مساله ای ملی است و هیچ قوم و جناحی نمی تواند به تنهایی در مورد آن تصمیم گیری کند.با این حال پاکستان درصدد است با اعمال فشار بیشتر بر افغانستان این کشور را واردار کند تا در مجامع بین المللی طرح شکایت کند و با استفاده از نفوذ آمریکا در این مجامع مساله خط دیورند را به نفع اسلام آباد فیصله دهد.
در هر حال ،سفر هیات آمریکایی به پاکستان در شرایطی صورت گرفت که تنش مرزی میان این کشور و افغانستان شدت گرفته است .در این حال از دیدگاه افغانستان، پاکستان به هیچ عنوان حاضر به همکاری با کابل در مورد روند صلح نیست بلکه با تنش آفرینی مرزی می کوشد ناکامی ها و شکستهای خود را در افغانستان جبران کند.در این شرایط حمایت واشنگتن از موضع اسلام آباد در مورد مدیریت مرزی با افغانستان بیش از پیش به تنش در روابط دو طرف دامن خواهد زد.وضعیتی که به نفع آمریکا است و از آن به عنوان فرصتی برای تقویت حضور نظامی خود در افغانستان و منطقه استفاده می کند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید