این وب سایت بسته شده است. ما به پارس تودی دری تغییر پیدا کرده ایم.
دوشنبه, 14 سرطان 1395 17:40

احتمال تعویق زمان برگزاری انتخابات مجلس افغانستان

سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان گفت،به دلیل همکاری نکردن دولت،انتخابات مجلس نمایندگان و شوراهای محلی این کشور در موعد مقرر برگزار نمی‌شود. نور محمد نور اعلام کرد،دولت افغانستان برای برگزاری انتخابات مجلس نمایندگان و شوراها در ماه عقرب آینده ، آمادگی ندارد.
سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان گفت،وضعیت کنونی نشان دهنده این است که سران دولت افغانستان اراده‌ای برای برگزاری انتخابات در زمان تعیین شده ندارند.
سخنان انتقادی سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان درباره عدم همکاری دولت این کشور برای برگزاری انتخابات مجلس نمایندگان و شوراها در موعد مقرر ، ناشی از تنش در مناسبات دولت و نهادهای انتخاباتی است. دولت وحدت ملی افغانستان که وعده داده بود نظام انتخاباتی این کشور را اصلاح خواهد کرد با مخالفت های مجلس نمایندگان و نهادهای انتخاباتی شامل کمیسیون مستقل انتخابات و کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی روبرو است.
مجلس نمایندگان که چندی پیش هم بار دیگر لایحه اصلاح نظام انتخاباتی محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان را رد کرد؛مدعی است که این نهاد بر اساس قانون اساسی نمی تواند در سال پایانی فعالیت خود قوانین جدیدی درباره نظام انتخاباتی وضع کند.
البته برخی محافل سیاسی در افغانستان می گویند،عدم مشورت دولت با مجلس نمایندگان درباره اصلاح نظام انتخاباتی و همچنین برداشت اعضای این نهاد از لایحه تغییر قوانین انتخاباتی مبنی بر افزایش نفوذ دولت در عرصه انتخابات با تصویب این لایحه،موجب شده تا مجلس نمایندگان در دفعات مختلف با این لایحه مخالفت کند.
در آخرین باری که مجلس نمایندگان افغانستان نزدیک به ده روز پیش لایحه اصلاح نظام انتخاباتی را رد کرد،اما مجلس سنای این کشور با آن موافقت کرد.
طبق قانون اساسی افغانستان،در این شرایط کمیسیونی مشترک از تعدادی از اعضای مجالس نمایندگان و سنای این کشور تشکیل و درباره لایحه اصلاح نظام انتخاباتی تصمیم گیری می کنند که چنانجه نظر نهایی آنان مثبت باشد،با امضای رئیس جمهوری افغانستان این مصوبه جنبه اجرایی می یابد.
علت مخالفت نهادهای انتخاباتی افغانستان با اصلاح نظام انتخاباتی آنست که با کاهش مدت عضویت افراد در کمیسیون های مستقل انتخابات و کمیسیون رسیدگی به شکایات،اعضای فعلی این دو نهاد از کار برکنار خواهند شد.
طبق قانون فعلی اعضای نهادهای انتخاباتی برای شش سال انتخاب می شوند اما در مصوبه مجلس سنای افغانستان مدت عضویت سه سال تعیین شده است.
کارشناسان می گویند،چنانچه هر سریعتر لایحه اصلاح نظام انتخاباتی تعیین تکلیف نشود،ممکن است انتخابات مجلس نمایندگان و شوراها که قرار بوده در ماه عقرب آینده برگزار شود،به تعویق بیافتد.
این درحالی است که عمر فعالیت قانونی مجلس نمایندگان افغانستان به اتمام رسیده و در توافق مجلس و دولت این زمان تمدید شده است.عمر قانونی فعالیت مجلس نمایندگان افغانستان پنج سال است و انتخابات قبلی در سال 2010 برگزار شد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید