این وب سایت بسته شده است. ما به پارس تودی دری تغییر پیدا کرده ایم.
سه شنبه, 15 سرطان 1395 12:46

درخواستهای افغانستان از ناتو

 

 

 

مشاور امنیت ملی افغانستان اعلام کرد اجلاس سران سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در ورشو پایتخت پولند فرصت مناسبی است تا هیات شرکت کننده افغان درخواست‌های مشخص خود را برای تقویت و تجهیز نیروهای دفاعی و امنیتی افغانستان مطرح کند .
"محمد حنیف اتمر" با بیان این مطلب افزود، افغانستان ۶ درخواست اصلی دارد که انتظار می رود کشورهای شرکت کننده در کنفرانس ورشو آنها را بپذیرند و متعهد به اجرای آنها شوند .
وی تصریح کرد، درخواست اصلی دولت افغانستان تأمین منابع مالی نیروهای امنیتی و دفاعی این کشور در پنج سال آینده است که سالانه بالغ بر ۵ میلیارد دلار می‌شود.
مشاور امنیت ملی افغانستان تقویت و تجهیز نیروی هوایی ، آموزش نیروهای نظامی و "درک مبارزه با تروریسم با تمام ابعاد آن" را از دیگر درخواست های اصلی دولت افغانستان از سران ناتو در اجلاس ورشو عنوان کرد.
به گفته محمد حنیف اتمر مبارزه با تروریسم در افغانستان یک منازعه داخلی نیست، بلکه مبارزه‌ای بین المللی است که برخی از کشورهای منطقه به ویژه پاکستان نیز پشت آن هستند.
اجلاس سران سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) قرار است، روزهای 8 و 9 ماه ژوئیه (18 و 19 سرطان)در ورشو پایتخت پولند برگزار شود و دولت افغانستان این اجلاس را فرصت مناسبی برای طرح درخواستهای خود جهت تقویت ارتش و پلیس ملی افغانستان می داند.
از دیدگاه ناظران سیاسی درخواستهایی که مشاور امنیت ملی افغانستان در این خصوص مطرح کرده است مسایل اساسی برای ایجاد ارتش قدرتمند در برابر تروریستها است که کشورهای غربی و ناتو در بیش از 15 سال اشغال افغانستان در این خصوص اقدامی صورت نداده اند. این در حالی است که آمریکا در سال2001 به بهانه مقابله با تروریسم و از بین بردن القاعده و طالبان به افغانستان لشکر کشی و این کشور را اشغال کرد .در حالی که انتظار می رفت آمریکا برای تقویت ارتش افغانستان در برابر تروریستها کمک های لازم اموزشی و نظامی را در اختیار ارتش این کشور قرار دهد اما در عمل نه تنها این گونه نشد بلکه آمریکا سلاحهای خود را از افغانستان خارج کرد و حاضر نشد در اختیار دولت این کشور برای مقابله با تروریسم قرار دهد.به همین دلیل مقامات سیاسی و فرماندهان ارتش افغانستان همواره از نبود امکانات لازم نظامی و بی توجهی آمریکا به آن گلایه کرده اند.
یکی از نیازهای ارتش افغانستان در اختیار داشتن نیروی هوایی قدرتمند است که در این زمینه نیز آمریکا و ناتو اقدام جدی صورت نداده اند و به همین دلیل ارتش افغانستان برای پشتیبانی از نیروی زمینی در جنگ با تروریستها با دشواری جدی روبرو است . 
در هر حال با ظهور گروه تروریستی داعش در افغانستان و تشدید حملات طالبان در این کشور ،ارتش افغانستان بیش از پیش به تقویت تجهیزات و ادوات نظامی خود نیاز دارد و از دیدگاه دولت کابل مساله مقابله با تروریسم مساله ای بین المللی است و ناتو باید ضمن پذیرش درخواستهای دولت افغانستان برای کمک به ارتش این کشور خود را متعهد به اجرای آن نیز بداند.

 

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید