این وب سایت بسته شده است. ما به پارس تودی دری تغییر پیدا کرده ایم.
چهارشنبه, 16 سرطان 1395 16:45

سخنان اشرف غنی درباره ماهیت جنگ در افغانستان

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان ماهیت جنگ در این کشور را "خارجی و تحمیل شده" از سوی بیگانگان دانست. وی روز چهارشنبه در مراسم عید سعید فطر در سخنانی ٬جنگ کنونی در افغانستان را تحمیلی توصیف و تاکید کرد که ملت افغانستان در این جنگ پیروز خواهد شد. اشرف غنی همچنین خطاب به مخالفان دولت افغانستان گفت ، راه صلح هنوز هم به روی آنان که می خواهند از کنترل بیگانان خارج و به روند صلح بپیوندند٬ باز است. وی افزود آنان که قصد اشغال افغانستان را دارند مانند اشغالگران گذشته ، خود نابود خواهند شد .
سخنان رئیس جمهوری افغانستان درباره ماهیت جنگ در این کشور مبنی بر آنکه توسط بیگانگان به افغانستان تحمیل شده ، تکرار مواضع قبلی او است. اشرف غنی که از سنبله 1393 قدرت را در افغانستان در اختیار گرفتت، بارها اعلام کرده است جنگ در این کشور ناشی از سیاست خصمانه برخی از کشورها است که منافع خود را در افغانستان از طریق ترور و جنگ دنبال می کنند.
اشرف غنی این بار به صراحت از نقش پاکستان در روند تحولات افغانستان سخن نگفت ، اما مقامات کابل، اسلام آباد را به طراحی خشونت و حمایت از تروریسم در افغانستان متهم می کنند. البته سخنان اشرف غنی در مراسم عید فطر می تواند علاوه بر پاکستان، به نقش اشغالگرانه آمریکا و ناتو در افغانستان هم معطوف باشد.
آمریکا و ناتو که از سال 2001 به بهانه مقابله با گروه طالبان وارد افغانستان شده اند، در بیش از 15 سال گذشته در مهار تروریسم در این کشور ناکام بوده اند. از نظر اشرف غنی ، طالبان که مهمترین گروه مسلح مخالف دولت افغانستان است ، مجری جنگی نیابتی در این کشور است. به همین دلیل اشرف غنی با دعوت مخالفان مسلح به صلح از آنان خواسته است از زیر کنترل بیگانگان خارج شوند. در چنین شرایطی افغانستان ، پاکستان را عامل اصلی تداوم خشونت و جنگ می داند . پس از نقش ضعیف اسلام آباد در نشست های چهارجانبه صلح در ماه های گذشته، اشرف غنی اعلام کرد که کابل صلح را در میدان جنگ تامین خواهد کرد.
این موضع دولت افغانستان حاکی از آن است که دست کم در دوره جدید و با شروع نشست های چهارجانبه صلح از حدود شش ماه پیش ، مانند گذشته امیدی به نقش مثبت پاکستان در روند صلح افغانستان ندارد و کابل تنها خواهان دست برداشتن اسلام آباد از سیاست های مغایر با منافع ملی افغانستان است.
البته آمریکا هم موضعی مشابه دولت افغانستان دارد و پاکستان را بارها به برخورد دوگانه با پدیده تروریسم در منطقه به خصوص افغانستان متهم کرده است.از نظر آمریکا، سیاست های غیرشفاف پاکستان در مبارزه با افراط گرایی در منطقه موجب شده است به ادعای کاخ سفید ، دستاوردهای نظامیان خارجی در افغانستان تضعیف شود.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید