این وب سایت بسته شده است. ما به پارس تودی دری تغییر پیدا کرده ایم.
جمعه, 18 سرطان 1395 00:24

درخواست پاکستان از افغانستان

درخواست پاکستان از افغانستان

 

 

 

درحالی که دولت کابل ، پاکستان را به عدم حمایت جدی از روند صلح افغانستان متهم می کند ، فرمانده نیروی زمینی ارتش پاکستان تاکید کرد اسلام آباد برای برقراری صلح و ثبات در افغانستان از هیچ کوششی دریغ نخواهد کرد . ژنرال راحیل شریف گفت پاکستان متعهد به تسهیل روند مذاکرات صلح در افغانستان است و در مقابل ، از این کشور می خواهد اجازه ندهد شبه نظامیان از خاک افغانستان برای حمله به پاکستان استفاده کنند. راحیل شریف که در وزیرستان شمالی سخن می گفت ، افزود پاکستان به هیچ کس اجازه نخواهد داد از خاک این کشور اقدامی علیه افغانستان انجام دهد .
از دیدگاه ناظران سیاسی ، کنترل مرزها خواست مشترک افغانستان و پاکستان است و این مسئله همچنان از مهمترین موارد اختلاف دو کشور است . اخیرا اختلاف بر سر مرز تورخم موجب درگیری میان مرزبانان دو کشور و مسدود شدن گذرگاه مرزی به مدت حدود یک هفته شد.دولت افغانستان براین باور است به رغم ادعای پاکستان برای کمک به پیشبرد روند صلح افغانستان ، دولت اسلام اباد نه تنها اقدام جدی در این موزد انجام نمی دهد بلکه با ایجاد تنشهای مرزی درصدد اعمال فشار بیشتر بر دولت کابل است . دولت پاکستان این اتهام دولت افغانستان را رد می کند و همچنان مدعی است به پیشبرد روند صلح این کشور کمک می کند . از دیدگاه ناظران با توجه به اینکه تروریسم و خشونت گرایی مشکل مشترک افغانستان و پاکستان است ، دو کشور باید به جای تعیین شرط برای همکاری و یا متهم کردن یکدیگر به عدم همکاری ،با در نظر گرفتن واقعیتهای موجود ، در مسیر همکاری های امنیتی گام بردارند و با تقویت امنیت مرزهای مشترک ، مانع از تردد تروریستها و اشرار شوند.
دولت پاکستان ،اخیرا اقدام به ایجاد تاسیسات مرزی با افغانستان کرده که با مخالفت دولت این کشور روبرو شده است .دولت کابل ساخت تاسیسات مرزی را در راستای تلاشهای دولت اسلام اباد برای تبدیل خط فرضی دیورند به مرز بین المللی با افغانستان تلقی می کند . پاکستان ، اما ، ساخت تاسیسات مرزی را برای مدیریت امنیت مرزمشترک با افغانستان ضروری می داند.
با توجه به اینکه پرونده افغانستان از سوی ارتش پاکستان پیگیری می شود درخواست راحیل شریف فرمانده نیروی زمینی ارتش این کشور از افغانستان برای کنترل مرزهای مشترک و جلوگیری از ورود مخالفان مسلح دولت به خاک پاکستان ،می تواند شرطی مهم از طرف وی برای همکاری با دولت کابل به ویژه در مورد روند صلح افغانستان باشد .برخی از محافل سیاسی در افغانستان براین اعتقادند درخواست راحیل شرف در مورد کنترل مرزهای مشترک می تواند در جهت رسیمیت بخشیدن به ادعای محافل مختلف پاکستان در مورد ناامن بودن مرزها و ضرورت تقویت امنیت ان از سوی پاکستان باشد.

 

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید