این وب سایت بسته شده است. ما به پارس تودی دری تغییر پیدا کرده ایم.
جمعه, 18 سرطان 1395 12:05

درخواست پاکستان برای توقف حملات هواپیماهای بدون سرنشین آمریکا

نماینده دائم پاکستان در سازمان ملل در نشست شورای امنیت، حملات هواپیماهای بدون سرنشین آمریکا به خاک کشورش را محکوم کرد.
مدیحه لودی گفت، حملات پهپادی آمریکا تعرض به تمامیت ارضی پاکستان و خلاف قوانین بین المللی و اصول بشردوستانه است.
این برای اولین بار نیست که دولت پاکستان به حملات هواپیماهای بدون سرنشین ارتش آمریکا به آن کشور اعتراض می کند.
از سال 2004 که حملات پهپادی آمریکا به مناطق مختلف پاکستان آغاز شده وهمچنان هم ادامه دارد، دولت این کشور به این اقدام کاخ سفید در نقض حاکمیت ملی و تمامیت ارضی پاکستان معترض بوده است.
در این سال ها،نماینده پاکستان در سازمان ملل وهمچمین سفیر این کشور در آمریکا به این سیاست واشنگتن واکنش تندی نشان داده داده اند.
علیرغم طرح چند باره اعتراض های پاکستان در شورای امنیت و مجمع عمومی سازمان ملل اما دولت آمریکا و مجامع جهانی به این اعتراض ها بی تفاوت بوده اند.
در تازه ترین حملات پهپادی آمریکا که چندی پیش انجام شد، کاخ سفید اتومبیل حامل ملا اختر منصور سرکرده سابق طالبان افغانستان را در منطقه ای در خاک ایالت بلوچستان پاکستان هدف قرار داده که موجب کشته شدن وی شد.
در پاسخ به اعتراض دولت پاکستان به این حمله هواپیماهای بدون سرنشین ارتش آمریکا برای کشتن ملا اختر منصور،اما جان کری وزیر خارجه این کشور مدعی شد که پیش از انجام این حمله،کاخ سفید مقامات اسلام آباد را مطلع کرده بود.
کارشناسان می گویند، بی توجهی آمریکا به اعتراض های پاکستان در بیش از دوازده سال گذشته در خصوص حملات هواپیماهای بدون سرنشین نشان می دهد که کاخ سفید ضمن آنکه منشور سازمان ملل در باره لزوم احترام به تمامیت ارضی و حاکمیت ملی کشورها را نقض کرده است، از قوانین بین المللی هم تخطی کرده است.
برخورد منفعلانه شورای امنیت به حملات هواپیماهای بدون سرنشین آمریکا به پاکستان که بیشترین قربانیان آنرا مردم غیر نظامی تشکیل می دهند، حاکی از ناکارآمدی سازمان ملل در ایفای دقیق مسئولیت های خود در خصوص حفظ صلح و امنیت بین المللی و جلوگیری از نقض تمامیت ارضی کشورها است.
کارشناسان می گویند، بی توجهی آمریکا به درخواست های پاکستان برای توقف حملات هواپیماهای بدون سرنشین، سبب شده تا این کشور هم در برخی شرایط و برای تحت فشار قرار دادن کاخ سفید در مسیر خلاف برنامه های آمریکا در منطقه حرکت کند.
عدم ایفای نقش موثر در نشست های چهارجانبه صلح افغانستان در ماههای گذشته، بخشی از اقدامات پاکستان در ناکام گذاشتن برنامه های آمریکا در منطقه است که به وجهه سیاست خارجی این کشور بشدت آسیب زده است.
همین مسله سبب شد تا در هفته های اخیر هیات هایی از آمریکا برای متقاعد کردن پاکستان به ادامه همکاری با سیاست های منطقه ای کاخ سفید به اسلام آباد سفر کنند که البته به گفته برخی محافل رسانه ای پاکستان این رایزنی ها رضایت خاطر مقامات این کشور را فراهم نکرده است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید