این وب سایت بسته شده است. ما به پارس تودی دری تغییر پیدا کرده ایم.
شنبه, 19 سرطان 1395 14:43

دیدار روسای جمهوری افغانستان و آمریکا

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان با باراک اوباما همتای آمریکایی خود دیدار و گفتگو کرد.
اشرف غنی که برای شرکت در اجلاس سران ناتو به ورشو پایتخت پولند سفر کرده است، در حاشیه این اجلاس با باراک اوباما رییس جمهور و جان کری وزیر امور خارجه آمریکا دیدار و گفتگو کرد.
باراک اوباما در این دیدار از کمک به دولت افغانستان در بخش های نظامی ٬اقتصادی و سیاسی قاطعانه حمایت کرد و گفت، آینده این کشور برای تمامی کشورها بویژه آمریکا مهم است.
وی در ادامه تاکید کرد، کاخ سفید از مبارزه با تروریسم و مواد مخدر در افغانستان حمایت و پشتیبانی می کند.
اشرف غنی نیز در این دیدار از اوباما خواست تا نظامیان آمریکایی بیشتری برای تامین امنیت در افغانستان حضور یابند.
دیدار اشرف غنی با اوباما در شرایطی که دولت افغانستان خواهان افزایش کمک های مالی و نظامی قدرت های غربی به این کشور در مبارزه با تروریسم است، مهم ارزیابی شده است.
دولت افغانستان که مسئولیت های کامل امنیتی از نظامیان خارجی را از سال 2014 برعهده گرفته است، برای تقویت ساختار امنیتی این کشور مشتمل بر افزایش نیرو تجهیزات و همچنین آموزش نیازمند کمک های خارجی است.
افغانستان که با آمریکا و ناتو پیمان امنیتی امضاء کرده است، بیش از دیگر کشورها از اعضای این سازمان و کاخ سفید در خصوص تامین نیازهای دفاعی و امنیتی خود انتظار دارد.
با وجود امضای سندهای همکاری بین آمریکا و افغانستان شامل توافقنامه همکاری راهبردی و پیمان امنیتی، واشنگتن در اجرای کامل تعهدات خود در قبال کابل تعلل کرده است.
برگزاری اجلاس دو روزه سران ناتو در ورشو پولند فرصت مناسبی بود تا رئیس جمهوری افغانستان و هیات همراه وی برای جلب کمک های اعضای این سازمان از نشست های عمومی اجلاس و دیدار های دو جانبه با رهبران کشورهای عضو ناتو به خوبی بهره برداری کنند.
البته چند روز قبل ازبرگزاری نشست ورشو، آمریکا اعلام کرده بود که قرار است کمکی حدود سه میلیارد دلار به طور سالانه تا سال 2020 در اختیار دولت افغانستان قرار دهد و تلاش خواهد کرد تا سازمان ناتو را هم به ارائه کمک مالی مشابه در این اجلاس، ترغیب کند.
آمریکا که نگران افزایش نفوذ روسیه و چین در افغاستان با اتکا به کمک های مالی و نظامی است، درصدد برآمده تا ضمن پاسخگویی به نیازهای امنیتی کابل، مانع از تحقق برنامه های مسکو و پکن در افغانستان شود.
دولت افغانستان علیرغم آنکه اعلام کرده اجازه نخواهد داد این کشور به محیط رقابتی برای قدرت های بزرگ تبدیل شود، اما تلاش دارد از رقابت موجود بین قدرت های بزرگ در جهت منافع افغانستان استفاده کند.
در چنین شرایطی، دیدار اشرف غنی و اوباما می تواند دستکم برنامه های مورد نظر دولت افغانستان را از جهت هماهنگی و جلب نظر رئیس جمهوری آمریکا برای تحقق کمک های وعده داده شده کاخ سفید یک گام به پیش ببرد.
رئیس جمهوری افغانستان، امیدوار است تا کمک های آمریکا و ناتو چنانچه تحقق پیدا کند، بتواند گره های امنیتی آن کشور را که ناشی از کمبود منابع مالی است، باز کند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید