این وب سایت بسته شده است. ما به پارس تودی دری تغییر پیدا کرده ایم.
دوشنبه, 21 سرطان 1395 10:16

اعلام موجودیت داعش در افغانستان

اعلام موجودیت داعش در افغانستان

در حالی که ارتش و پلیس ملی افغانستان با قاطعیت تمام با عناصر گروه تروریستی داعش در حال جنگ است فرمانده پلیس ولایت بدخشان افغانستان اعلام کرد گروه تروریستی داعش با بالابردن پرچم سیاه در شهرستان «یمگان» آغاز فعالیت خود را بطور رسمی در این ولایت اعلام کرد.
به گفته «غلام سخی غفوری» گروه تروریستی داعش با انتشار فیلم ویدئویی پرچم خود را در شهرستان یمگان بالا برده و فعالیت های خود را بصورت رسمی آغاز کرده است.با این حال وی تاکید کرد ارتش و پلیس ملی افغانستان جلوی فعالیت این گروه تروریستی را در بدخشان خواهند گرفت و با حمله بر مواضع این گروه آنان را از بین خواهد برد.
پیش از این گروه داعش در ولایت ننگرهار  نیز حضور خود را علنی کرده بود . حضور این گروه تروریستی در ولایت های فراه،زابل، غزنی، کنر، غور و قندوز نیز گزارش شده است و بر اساس گزارش برخی منابع ، افراد داعش بصورت خاموش و پنهانی در سایر استان ها هم فعالیت می کنند .
ناظران سیاسی در افغانستان براین اعتقادند که گروه تروریستی داعش هنوز در افغانستان در مرحله عضو گیری است و حضور خود را در سراسر افغانستان به طور رسمی اعلام نکرده است .این بدان معنا است که گروه تروریستی داعش با حمایتهای خارجی و عضو گیری در حال تقویت موقعیت خود در افغانستان است و به همین دلیل چراغ خاموش اما با قدرت در حال تقویت نفوذ و حضور خود در افغانستان است .
گروه تروریستی داعش مناطق شرقی و شمالی افغانستان را هدف قرار داده و می کوشد از طریق مناطق شمالی این کشور به آسیای مرکزی و قفقاز نیز راه پیدا کند. از اینرو پارلمان افغانستان اخیرا از دولت کابل خواست تا تهدیدات گروه تروریستی داعش را جدی بگیرد.
«عبدالرئوف ابراهیمی» رئیس پارلمان افغانستان از دولت افغانستان خواست تا تدابیری را برای مبارزه با گروه تروریستی داعش در این کشور در دستور کار خود قرار دهد.شماری از اعضای پارلمان افغانستان نیز تأکید کردند، افراد وابسته به گروه تروریستی داعش در ولایت های«نورستان»، «بدخشان» و برخی دیگر از ولایت های این کشور فعالیت‌های خود را آغاز کرده‌اند.
برخی از تحلیلگران میزان قدرت یابی داعش در افغانستان را مرتبط با شکست این گروه تروریستی در سوریه و عراق می دانند.
داعش که درحال ازدست دادن متصرفات خود درعراق و سوریه است باانتقال نیروهای خودبه افغانستان و مناطق قبایلی در مرز این کشور و پاکستان می کوشد این مناطق و افغانستان را به پایگاه خود در منطقه تبدیل و سیاست به اصطلاح خراسان بزرگ را اجرایی کند.
محافل سیاسی در افغانستان براین باورند که حامیان گروه تروریستی داعش در حال جایگزین کردن آن به جای طالبان در افغانستان هستند .برخی نیز براین اعتقادند که با درگیری میان این دو گروه، افغانستان بیش از پیش به سمت ناآرامی و بحران سوق پیدا خواهد کرد. زیرا طالبان مخالف داعش و حضور آن در افغانستان است و چندین بار نیز نیروهای دو طرف درگیر شده اند.
از این شرایط ،آمریکا و ناتو بیشترین سود را می برند.زیرا تداوم ناآرامی و بحران در افغانستان بهانه و فرصت لازم را برای ادامه اشغال افغانستان ازسوی آمریکا و ناتو و افزایش نیروهای آنها فراهم می کند . با توجه به اینکه سیاست بلند مدت آمریکا تبدیل افغانستان به پایگاه مهم نظامی خود در منطقه و ترانزیت بحران و ناامنی به آسیای مرکزی و قفقاز و تهدید مرزهای چین و روسیه است حضور گروه تروریستی داعش حرکتی حساب شده تلقی می شود. اعضای این گروه عمدتا متشکل از اتباع کشورهای حوزه آسیای مرکزی و قفقاز هستند و حضور داعش در مناطق شمالی افغانستان امکان ایجاد ارتیاط راحت میان آنان را با کشورهای این حوزه فراهم می کند.
در هر حال ،از دیدگاه ناظران سیاسی اعلام ظهور رسمی گروه تروریستی داعش در بدخشان افغانستان با برنامه های جدید آمریکا و ناتو مبنی بر ادامه حضور بلند مدت و افزایش نیروی نظامی در افغانستان بی ارتباط نیست و به نظر می رسد سناریوی جدیدی از سوی سازمانهای اطلاعاتی غربی بخصوص آمریکا در افغانستان در حال اجرا است .

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید