این وب سایت بسته شده است. ما به پارس تودی دری تغییر پیدا کرده ایم.
سه شنبه, 22 سرطان 1395 11:40

پیچیدگی اوضاع سیاسی و امنیتی افغانستان

به رغم تلاشهای دولت وحدت ملی افغانستان برای حل مشکلات امنیتی و سیاسی این کشور، تحولات افغانستان در این بخشها هر روز با پیچیدگی های بیشتری روبرو می شود که حل آنها نیازمند اراده و اجماع ملی و همکاری های منطقه ای است. یکی از ماموریتهای اصلی دولت وحدت ملی اصلاح نظام انتخاباتی و تغییر ساختار سیاسی از نظام ریاستی به پارلمانی است. با گذشت بیش از دو سال، دولت وحدت ملی افغانستان نتوانسته است آنها را عملی و پارلمان افغانستان با تمدید دوره در حال فعالیت است که به اعتقاد برخی از محافل در این کشور، نقض قانون اساسی افغانستان است.
با این حال عبدا.. عبدا... رئیس‌ شورای اجرایی دولت وحدت ملی افغانستان اعلام کرد، انتخابات پارلمانی این کشور تنها با ایجاد اصلاحات برگزار خواهد شد.
وی تاکید کرد یکی از اقدامات اصلی که دولت افغانستان در نظر دارد تا بطور کامل به آن دست یابد، ایجاد اصلاحات و مبارزه با فساد است. به گفته عبدا... عبدا... برگزاری انتخابات پارلمانی و شوراهای ولایتی افغانستان پس از ایجاد اصلاحات در نظام انتخاباتی این کشور عملی خواهد شد.
هر چند برگزاری انتخابات و مقابله با فساد در افغانستان از جمله شروط محافل بین المللی برای ادامه کمکهای خود به دولت افغانستان است اما اصلاح نظام انتخاباتی بیش از آنکه با منافع ملی گره خورده باشد در پیج و خم اختلافات و منافع قومی گرفتار شده است. به همین دلیل پارلمان افغانستان نه تنها تاکنون فرمان های اشرف غنی رئیس جمهوری این کشور را در مورد اصلاح نظام انتخاباتی و تشکیل کمیسیون انتخابات رد کرده بلکه اخیرا با مصوبه ای اختیارات رئیس جمهوری را برای صدور فرمان، محدود کرد. با این حال سران دولت وحدت ملی افغانستان برای جلب کمک‌های بین‌المللی در نشست اخیر سران کشورهای عضو ناتو در ورشو پایتخت لهستان متعهد شدند زمینه اصلاحات را در نظام انتخاباتی افغانستان فراهم و مبارزه جدی را با فساد اداری آغاز کنند.
با وجود رد شدن لایحه پیشنهادی محمد اشرف‎غنی رئیس جمهور افغانستان درباره اصلاحات نظام انتخاباتی از سوی پارلمان، مجلس سنای این کشور با ایجاد اصلاحاتی این لایحه را تأیید کرد که به تشدیداختلافات میان دو مجلس و اقوام و گروههای سیاسی منجر شده است.
به همین دلیل تشکیل کمیته مشترک مجالس افغانستان که قرار بود اوایل این هفته صورت بگیرد، تشکیل نشد و لایحه پیشنهادی رئیس‌جمهور افغانستان در مورد اصلاحات نظام انتخاباتی بلاتکلیف مانده است.
در حالی که نمایندگان پارلمان افغانستان در مورد اصلاح نظام انتخاباتی با دولت همکاری نمی کنند و دولت وحدت ملی را برای اجرای مهمترین برنامه خود ناکام گذاشته اند بحران های امنیتی بیش از پیش تحولات افغانستان را با پیچیدگی روبرو کرده است. دولت افغانستان تمام گرفتاری های امنیتی این کشور را پاکستان می دانند و معتقد است جریانها و گروههایی که مانع از اجرای برنامه های دولت از جمله اصلاح نظام انتخاباتی می شوند در واقع به اجرای برنامه های دولت پاکستان کمک می کنند که به اعتقاد دولتمردان افغانستان در کمک به برقراری صلح در افغانستان صداقت ندارد.
وزارت امورخارجه افغانستان اخیرا اعلام کرد: برگزاری نشست‌های چهارجانبه صلح باعث شد تا عدم صداقت پاکستان در مبارزه با تروریسم به جهانیان ثابت شود. اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان هم در نشست اخیر سران ناتو در ورشو اعللام کرد همه کشورهای همسایه افغانستان به روند صلح این کشور کمک می کنند غیر از پاکستان که این موضع اشرف غنی با استقبال و حمایت پارلمان افغانستان روبرو شد.
در این شرایط دولت کابل انتظار دارد نمایندگان مجلس با واقع بینی و درک منافع ملی و ترجیح آن به منافع قومی به پیشبرد برنامه های دولت بخصوص برای اصلاح نظام انتخاباتی کمک کنند تا دولت کابل بتواند با ارامش و وحدت ملی با بحران های امنیتی نیز مقابله کند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید