این وب سایت بسته شده است. ما به پارس تودی دری تغییر پیدا کرده ایم.
چهارشنبه, 23 سرطان 1395 11:54

تغییر برنامه نظامی آمریکا در افغانستان

تغییر برنامه نظامی آمریکا در افغانستان
وزیر دفاع آمریکا در سفری از پیش اعلام نشده به کابل اعلام کرد که برنامه نظامیان این کشور مستقر در افغانستان تغییر کرده است و از این پس نظامیان آمریکایی بطور مشترک با نیروهای افغانستان عملیات نظامی اجرا خواهند کرد .

وزیر دفاع آمریکا در سفری از پیش اعلام نشده به کابل اعلام کرد که برنامه نظامیان این کشور مستقر در افغانستان تغییر کرده است و از این پس نظامیان آمریکایی بطور مشترک با نیروهای افغانستان عملیات نظامی اجرا خواهند کرد .

اشتون کارتر وزیر دفاع آمریکا در نشست مشترک مطبوعاتی با اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان در کابل اعلام کرد، از این پس برای خنثی کردن حملات شبه نظامیان مسلح ، فرماندهان آمریکایی و افغان برنامه های مشترک ،علیه آنچه وی تروریسم دانست طرحی را اجرا خواهند کرد.

وی افزود،درگذشته نظامیان آمریکایی منتظر می ماندند اگر نیروهای افغانستان در وضعیت بد قرار می گرفتند وارد عمل میشدند ، اما اکنون وضعیت تغییر کرده است .

کارتر هدفش از سفر به کابل را، اعلام افزایش صلاحیت های ویژه فرمانده نظامیان آمریکا در افغانستان، حمایت مالی از نیروهای افغان و اعلام حضور نظامیان آمریکایی تا سال 2017 در افغانستان اعلام کرد .از دیدگاه ناظران سیاسی با تشدید خشونتها در افغانستان از سوی طالبان و گروه تروریستی داعش بهانه و فرصت مناسبی برای آمریکا ایجاد شد تا برنامه خود را در افغانستان از خروج به ادامه حضور تغییر دهند و در همان حال نیروهای نظامی آمریکا اجازه یافتند تا به طور مشترک در عملیات نظامی با نیروهای افغانستان شرکت کنند.این بدان معنا است که برنامه و راهبرد نظامی آمریکا در افغانستان به اجرای عملیات نظامی مشترک تغییر کرده و این خبر خوبی برای مردم افغانستان تلقی نمی شود.زیرا تا قبل از سال 2014 بیش از یکصد هزار نیروی آمریکایی و ناتو در افغانستان حضور داشتند که نه تنها اقدام جدی برای مقابله با تروریسم و ریشه کنی منابع مالی آنها همچون تولید و قاچاق مواد مخدر صورت ندادند بلکه نیروهای آمریکایی و ناتو جنایت های بیشماری را در افغانستان مرتکب شدند که قتل عام دهها تن از سوی یک نظامی آمریکایی در قندوز یکی از جنایات این نیروها در افغانستان است .

با توجه به اینکه براساس توافقنامه امنیتی میان آمریکا و دولت افغانستان نیروهای آمریکایی از مصونیت قضایی برخوردارند این نگرانی وجود دارد که نظامیان آمریکایی به جنایات خود در افغانستان ادامه دهند. حمله به بیمارستان پزشکان بدون مرز درقندهار نیز برگ دیگری از جنایات نیروهای آمریکایی در افغانستان است که دهها تن از بیماران و کادر این بیمارستان کشته شدند.

برخی از ناظران سیاسی براین باورند سخنان اشتون کارتر وزیر دفاع آمریکا مبنی بر مشارکت نیروهای این کشور با نیروهای افغان در عملیات نظامی ،نوعی کاستن از فشارهای داخلی در افغانستان از سوی برخی از محافل است که آمریکا را به نادیده گرفتن تعهدات خود در پیمان امنیتی متهم می کنند.

این ناظران براین اعتقادند که آمریکا به هیچ عنوان قصد به مخاطره انداختن جان نیروهای خود را در افغانستان ندارد و حضور احتمالی فرماندهان آمریکایی در کنار فرماندهان افغان امکان اطلاع یافتن فرماندهان آمریکایی از برنامه های نظامی ارتش افغانستان را فراهم می کند و این به نفع امنیت ملی این کشور نیست.در همین حال اخیرا فرماندهان نظامی آمریکا اعلام کردند که ارتش این کشور دیگر به مواضع طالبان حمله نخواهند کرد .بنابراین اشتون کارتر وزیر دفاع امریکا مشخص نکرده است نیروهای آمریکایی در کدام عملیات مشترک ضد شبه نظامیان مسلح مخالف دولت افغانستان شرکت خواهند کرد.زیرا عمده عملیات ارتش افغانستان ضد طالبان است .

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید